MojAndroid

Apple je momentálne pod drobnohľadom úradníkov aj pre svoje pravidlá ohľadom platieb v App Store a kvôli Apple Pay. Úradníci EÚ oslovili 400 spoločností, aby zistili, či sú nejaké problému na trhu hlasových asistentov Alexa a Siri. Taktiež chcú vedieť, či nedochádza k nejakým monopolným praktikám, spomína 9to5Mac.

Alexa a Siri pod drobnohľadom kontrolórov
Alexa a Siri pod drobnohľadom kontrolórov

Vo vyhlásení vysvetlila Margréta Vestager, Európska komisárka pre hospodársku súťaž, že týmto zákrokom “vyšlú silnú správu” spoločnostiam ako Amazon, či Apple, že kontrolóri neustále sledujú aj ich inteligentných asistentov Alexa a Siri. Hlavné zameranie sa však týka výmeny informácií, spomína Vestager:

“Vysielame odkaz silným operátorom na trhu, že ich sledujeme a že by mali podnikať v rámci konkurenčných pravidiel. Vzájomná výmena informácií je základ, ak chceme sprístupniť trh každému.”

Vestager vysvetlila, že táto kontrola bola vyžiadaná dôsledkom obrovského množstva dát na trhu, zapojených v Internete vecí. Cieľom kontroly je uistiť sa, že hráči na trhu nezneužívajú svoje nazbierané dáta k tomu, aby ubližovali svojej konkurencii alebo utláčali rivalov.

Apple má prísnu politiku ochrany dát v Siri a pripojených HomePod zariadeniach, takže bude zaujímavé sledovať, čo spomínaná kontrola odhalí. Navyše sa Apple spojil so Samsungom, Amazonom a ďalšími, aby mohli spolupracovať na otvorenom štandarte pre inteligentné domáce zariadenia.

Apple už čelí formálnemu vyšetrovaniu za nekalú súťaž ohľadom Apple Pay a nákupoch v aplikáciách. Toto vyšetrovanie sa zaoberá tým, či Apple uzamkol bezkontaktné platby konkurencii a týka sa aj ich 30 % podielu na tržbách vydavateľov aplikácií.

18.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+