MojAndroid

Neustále rastúca popularita mobilných zariadení sa v posledných rokoch postarala aj o rozšírenie elektronických kníh, tzv. e-books alebo e-kníh. Tie znamenali pre mnohých technologických nadšencov bránu do sveta kníh ako takých, zatiaľ čo iní zasa nedajú dopustiť na klasické papierové knihy a dotyk pri prevracaní strán.

Diskusia ohľadne tejto problematiky existuje už veľmi dlho a zrejme aj dlho existovať bude. Isté je, že elektronické knihy zaznamenali v posledných rokoch obrovský rozmach. Možnosť nosiť v jednom zariadení desiatky, či dokonca stovky kníh, je veľmi lákavá aj pre tých najkonzervatívnejších čitateľov. Rastúci záujem o e-knihy má na starosti aj spoločnosť Amazon, ktorá vo svojom internetovom obchode predáva stá tisíce elektronických kníh, pričom mnohé z nich sú o poznanie lacnejšie, ako ich tlačená verzia. Amazon má vo svojom portfóliu aj veľmi populárnu čítačku Kindle, ktorá je ideálnym prostriedkom na uchovávanie a čítanie elektronických kníh. Kindle využíva e-ink displej, ktorý nenamáha zrak tak, ako LCD displeje a zároveň vydrží na jedno nabitie oveľa dlhšie.

Kindle čítačka e-kníh

Zdroj obrázku: cnet.com

Dnes už je úplne bežné vidieť v MHD ľudí, ktorí si cestu do školy alebo práce krátia čítaním obľúbenej knihy na elektronickej čítačke. Ako to už býva zvykom, Kindle má dnes už rozmanitú konkurenciu a veľmi podobné čítačky ponúkajú aj ďalší výrobcovia, pričom často ide o oveľa dostupnejšie zariadenia s podobnou funkcionalitou.

Na čítanie elektronických kníh nie je čítačka nevyhnutná. Bez problémov sa zaobídete aj s tabletom či dokonca smartfónom, aj keď tá posledná možnosť nemusí byť vždy najpohodlnejšia. Tablet so 7-palcovým displejom však dokonale zastúpi elektronickú čítačku. Ako bonus máte na výber množstvo aplikácií určených na prácu s elektronickými knihami a dokumentmi, ktoré môžu chvíle relaxu s obľúbenou knihou ešte viac spríjemniť. Tablety väčšinou vydržia na jedno nabitie oveľa kratšie, ako elektronické čítačky, no pri čítaní knihy sú namáhané iba minimálne, a tak budete možno príjemne prekvapení výdržou batérie pri tejto aktivite.

1280px-EBook_between_paper_books

Zdroj obrázku: de.wikipedia.org

Stále sa však nájde množstvo čitateľov, ktorých žiadna z týchto výhod neláka. Pre dokonalý zážitok z čítania je pre mnohých potrebný pocit váhy knihy, ktorú aktuálne čítajú. To isté platí aj o vôni papiera či autentickom obale. Nie každému skrátka vyhovuje používanie technológií aj v tých najpokojnejších chvíľach oddychu. Sú medzi nami aj takí čitatelia, ktorým vôbec neprekáža, že so sebou nosia iba jednu knihu. Práve naopak, množstvo čitateľov číta v jeden čas iba jedinú knihu a nechcú sa nechať rozptyľovať niečím iným.

Jednoducho povedané, všetci sme iní. Niekto uprednostňuje novodobé technológie, iní zasa nedajú dopustiť na klasiku a tradíciu. Všetko má svoje kladné a záporné stránky a je iba na nás, čo si vyberieme. Ktorý spôsob čítania preferujete vy? Patríte medzi milovníkov klasických papierových kníh? Alebo ste si osvojili moderný spôsob čítania a aj vy vlastníte elektronickú čítačku, prípadne čítate knihy na svojom tablete? Hlasujte v našej ankete, prípadne nám dajte vedieť v diskusii, aký je váš názor na túto problematiku.

Aký spôsob čítania kníh preferujete?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

27.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

35 odpovedí na “HLASOVANIE | Čítate radšej klasické papierové, alebo elektronické knihy?”

  1. O sebe si myslím ze som “geek” ale na knihu, klasickú, papierovú, voňavú nedám nikdy dopustiť

  2. Naposledy precitana kniha bola Starec a more na zakladnej skole :D

  3. Relaxu s klasickou knihou sa nič nevyrovná, navyše milujem ich vôňu, šuchot strán … ale na druhej strane … čítačky šetria stromy a pri cestovaní sú jednoznačne ľahšie :D No aj keď jednu vlastním, stále siaham radšej po klasike :)

  4. Keď raz budete čítať 800 stranovú biografiu, tak si elektronické knihy rýchlo zamilujete :-) Chápem že klasická kniha má určitú romantiku, a v poslednom čase čítam hlavne na tablete.

  5. Papier je papier, ale ked som si kupil elektronicku citacku nedam na nu dopustit, konecne mozem citat aj starsie veci, ktore sa casto krat nedaju nikde zohnat v papierovej podobe. E-link papier je omnoho prijemnejsi na citanie ako displej tapletu, alebo smartphonu. Inak Dunu od F. Herberta som cital v nemocnici na Nokii 6120 :)

  6. nikdy som nepochopil tie ‘argumenty’ ze papier je papier, papier je nejaky zazitok a neviem co. Absolutna blbost. Ale totalna. Citacka sa lepsie drzi, je lahsia, ma mnoho sikovnych funkcnosti, kupa novej knihy je milionkrat pohodlnejsia, knihy su lahsie poskoditelne oproti citacke, aj ked poskodenie je mozno menej drasticke, ale aj tak; Suchot stran a vobec pretacanie stran mi viac vadi, ako chyba, lebo clovek ma niekedy az presprilis suche prsty, ten zvuk je podla mna otravny… Tie dovody, ze niekto neda dopustit na knihu, to je len subjektivna blbost vychadzajuca zrejme zo zvyku, ale seriously, suchot stran wtf? Objektivne dovody pre knihu neexistuju.

    Cital som klasicke knihy, ale odkedy mam citacku, aj citam omnoho viacej a je to milionkrat lepsie

    • Tvoj nazor je tiez subjektivny. A k tomu agresivny, zbytocne arogantny a teda hlupy.

      • a este mi povedz ze v com je ten nazor subjektivny? Vymenoval som objektivne vyhody citacky oproti knihe, zaroven som povedal, ze pre mna tie vymenovane subjektivne dovody su blbost -> ano, to je subjektivna cast prispevku, ale to nie je dolezite pre argument.

        Ty tu na mna hovoris ze ja som hlupy, ale ja som arogantny. Ale ako je to uz zvyklost internetoveho diskutera, argumenty voci tomu, co som povedal ziadne.

        • Ok, ty si to chcel :D

          Vyssie si napisal, ze si zvykol citat a odkedy mas citacku tak citas viac. Otazkou je, ze ako? Ja som nenapisal, ze si hlupy, to by bolo zovseobecnenie, tak hlboko by som ja neklesol a vobec si nemyslim, ze si hlupy, dokonca mi to ani nenapadlo. Precitaj si prosim este raz co a ako som napisal. Tvoj nazor na tuto problematiku som subjektivne opisal vyssie.

          Teraz prejdime k argumentom.

          Vychadzas zrejme z toho, ze vsetky knihy su rovnake, rovnako velke, rovnako hrube. My mame doma takmer 2 000 knih, nie je to vela, ale rozhodne nie malo. A garantujem ti, ze minimalne polovica z nich sa drzi lepsie ako citacka.

          Knihe ako aj citacke sa povedzme pri pade nemusi nic stat.

          Obliatie tekutinou mozu prezit tiez s malymi ujmami obe rovnako, rovnako tak s fatalnymi nasledkami.

          Ohnuvzdorne tiez nie su obe.

          Zo ziadnej citacky si o 2 az 3000 rokov neprecitas ani makke F.

          To ako kniha a citacka vyzeraju to vypoveda o citatelovi, nie o knihe, alebo citacke.

          Mnohofunkcne zariadenie je aj mobil, alebo tablet. Na co mi je citacka?

          Kazdy clovek na tejto planete ma svoje vlastne preferencie a svoje vlastne hodnoty. Nik druhemu cloveku nemusi rozumiet, ze preco robi to co robi, preco sa mu paci to co sa mu paci.

          PS: Nie som ziadny greenpeace positive, ale aj argument o ochrane lesov je trochu mimo misu. Vase citacky treba pravidelne nabijat a pritom zdroj elektrickej energie moze byt pre vas neznamy. Moze byt z jadra a vy este nemate vyriesene naklady so spracovanim odpadu. Moze byt z fosilnych paliv a vy zvysujete uzivanim citaciek CO2.

          Pritom na druhej strane stromy konzervuju CO2. V jednom kubickom metri ho moze byt az 250 kg. Cim viac stromov sa spracuje a namiesto nich budu vysadene nove tym viac CO2 zmyzne z ovzdusia a vy aj citanim klasickych knih prispejete v boji s GO.

          PSS Odporucam Bastiata a jeho knihu, co je vidiet a co nie je vidiet. To len tak pre zaciatok.

          • No to s tym poskodenim odo mna bola blbost, to uznavam, ale inak knihy ti tiez nevydrzia v nejakom rozumnom stave dlho; vydrzia dlhsie, na druhu stranu elektronicke knihy su backupnutelne, takze kym zariadenie samo o sebe mozno nevydrzi, tie data takmer urcite knihu preziju;

            co sa tyka hmotnosti knih: no tak samozrejme zavisi od toho ake knihy citas; Podla stranky, ktoru linknem v dalsom komentari, lebo to potom bude cakat na schvalenie je priemerna kniha tazsia ako kindle(priemerne knihy vazia nad 450 gramov, Kindle Paperwhite vazi nieco nad 220 gramov)

            ze mnohofunkcne je aj tablet a mobil, tak naco ti je citacka-> no to je na zvazenie, ale argument je kniha vs citacka(kludne aj tablet mozeme v tomto momente povazovat za citacku), nie specializovana citacka vs ine zariadenia; Otazka tablet/mobil vs citacka je vsak uplne mimo diskusiu.

            Ekologia->suhlas, ale to nie je argument, ktory som predostrel. Tiez si myslim, ze je to skor blbost, ze citacky prinasaju vlastne ekologicke rizika, mozno dokonca horsie(stromy sa vzdy daju vysadit)

            Zaroven, samozrejme, ze kazdy ma svoje subjektivne dovody preco preferuje to alebo ono. Ja preferujem kopec veci, ktore ini ludia nepreferuju. Ale z objektivnych dovodov sa viac oplati citanie na citacke -> a to dokonca aj z financnych dovodov(eknihy su lacnejsie ako tlacena, takze velmi rychlo zaplatia citacku v pripade ak niekto preferuje tlacene knihy). That said, nikomu nic nekazem ani nevnucujem, len som chcel predstavit objektivny pohlad na vec; Nechutne chladny (ziadna romantika atd, to su veci total mimo mna).

            • Najprv k tej vahe knih. Priemer je iba statistika. A statistika je ako bikiny. Vela toho odhaluju, ale to najdolezitejsie je skryte :-D

              A nepride mi to ako objektivne kriterium. Mame Jungovu Cervenu knihu a aj ked to je kniha velka ako pingpongovy stol, tak by som ju na citacke nechcel.

              Tretou vecou je, ze nizka vaha ma tiez dosledky. Mladi ludia uz ani lopatu neunesu v ruke :-)

              K cene. Ja si napr. pri ebookoch pripadam celkom slusne okradany. Clovek napise v open office knihu, ulozi povedzme v pdf a predava (velmi casto) o cca 1 euro lacnejsie ako papierove vydanie. Bez pridanej hodnoty, proste bez nicoho. Jasne, ze sa musi napakovat aj knihkupectvo, ale takto?

              Aj knihy sa daju backupovat ;-)

              Ad ochrana lesov. Ale s kolegom vyssie si suhlasil ;-)

              PS tiez obcas nediskutujem v rukavickach, ale zvazujem, ze kedy, kde a ci to ma zmysel. A samozrejme beriem v potaz aj to, ze ako sa so mnou bavi druha strana.

              • hej len rozdiel je ten, ze ja som utocil na nazor, nie na osobu. Tuto druhy kolega (nie ty) utocil na osobu (mna).

                K tej vahe -> fakt uz nemam co povedat, ano, su knihy, ktore su lahsie, ale vacsina je tazsia (pretoze ked priemer je tazsi, logicky musi vacsina knih byt tazsia – jednoduchy fakt, tam naozaj nie je nic skryte “za bikinami”).. Vsimni si, ze tie priemery su urobene podla poctu stran a velkosti a vsimni si, ze tie pocty stran a velkosti zodpovedaju bezne predavanym kniham a nie nejake specialne pripady tazkych obrazkovych a encyklopedickych a este kadejakych inych obrov.

                A k cene: tak to, kto ako riesi cenotvorbu, to je druha vec. Ja neviem ako sa hybu ceny na Martinuse alebo inde, ja som doteraz kupoval vylucne z Kindle Storeu, ta cena je nizsia tak cca 2-3 dolare zvacsa a predstav si, ze to pridanu hodnotu MA! Pretoze pri Kindle knihach k tym kniham vychadzaju updaty, opravene texty, nejake novinky, obrazky, ci pripadne v niektorych pripadoch (a to sa mi stalo v jednej knihe) celkom novy chapter navyse. Neviem ze ci ty mas skusenosti prave s Kindle Storeom, skor tipnem, ze nie; Ale tak Slovensko je maly a preto este mierne zaostalejsi trh, takze ak sa pozeras na to cez optiku Slovenska, mozno to co pises je pravda(neviem hodnotit, nemam skusenost), ale v globale to neplati.

                • Nikto tu nepoužil argument, že keď vypnú elektriku prídeš o všetkých svojich milión kníh – sú to jednoducho len dáta – závislé na zdroji energie, knihy nahradia v pohode, ale rovnať sa im nemôžu. :-)

                  • ked vypnes pocitac z elektriny, tiez prides o vsetky svoje data? odpoved je nie, akurat k nim nebudes mat pristup do casu, kym nema pristup k elektrickej energii(ktora BTW aj ked vypnu globalne prud je vyrobitelna, ci uz benzinovymi generatormi, alebo v uplne najhorsom pripade by par stoviek nestastnikov muselo slapat ;o) ); actually tie data tam zostanu v pripade drvivej vacsiny moznych poskodeni pocitaca (hovorim o ciastocnych poskodeniach, nie ze rovno vybuchne to tam cele, alebo zhori). Dokonca aj ked preformatujes harddisk, tak tie data ti tam stale zostanu; A samozrejme nie je to uplne bullet proof riesenie, ale vyrazne to znizuje sancu na stratu dat -> tie data su synchronizovane na niekolkych serveroch ako backup.

    • Už rozumiem, prečo vznikla naposledy naša výmena názorov. A ja som si myslel, že je to vo mne… ☺ Dovi dopo ☺.

      • what? a aka chyba je akoze vo mne? :-D Ze povazujem suchot stran za nedostatocny dovod preferovat knihy oproti citacke? ale zase sa vracias k ad hominem utokom -> hoci ja som na teba VOBEC NIC ZLE nepovedal. Neviem co proti mne mas… A samozrejme co sa tyka povodneho mojho prispevku ziadne argumenty. Len utoky… Ale samozrejme JA som za zleho, lebo nesuhlasim s nazorom (asi) vacsiny.

        • Problém je ten, že máš pocit, že jedine TVOJ názor je ten správny a všetko ostatné sú, tvojim slangom, “total bullshit”. Tváriš sa, že si, s prepáčením, zožral všetku múdrosť sveta. Výroky ako “Absolútna blbosť. Ale totálna” sú toho príkladom aký si arogantný voči iným názorom. A nedokážeš pochopiť, že niekto môže mať úplne iné názory.
          Ja si nechcem robiť na nete žiadnych nepriateľov. Ja som veľmi priateľský človek a snažím sa vychádzať s každým a celkom sa mi to aj darí. Lenže keď vidím niektoré tvoje, takmer agresívne a nasilu si svoje presadzujuce komenty, ktoré mimochodom navyše pôsobia takým dojmom, že všetci ostatní, ktorí s tebou nezdielajú názor sú hlúpi a zaostali, tak mi nedá nereagovať.
          Nedokážeš pochopiť jednu vec (teraz idem hovoriť konkrétne o tejto téme, teda knihách), že navzdory všetkým kladom, ktoré má čítačka kníh a ty si ich viac menej aj vymenoval a ja s nimi aj súhlasím, až na to, že tvoje podanie bolo príliš čiernobiele a agresívne, nikdy nebude mať človek taky vzťah ku knihe uloženej na nejakej pamäti v kuse plastu, ako k hmatatelnej knihe na voňavom papiery.
          Ja napríklad si veľmi rád kupujem platne s mojou hudbou a aj keď je mp3 omnoho pohodlnejšia a určite má kopec výhod, no k tým 10000 mp3, ktoré možno mám, nemám ani zďaleka taky vzťah ako k mojim platniam. A omnoho viac si užívam hudbu keď ju roztočím na gramci ako keď na ňu kliknem na PC ☺. Len mám pocit, prepáč ak ti krivdim, že ty nikdy nepochopiš tú vášeň ☺.

          • hej, to mas pravdu, ze tu vasen nepochopim… a ja nechcem hovorit, ze ten co cita knihy zo subjektivnych dovodov to robi uplne zle, nech si kazdy cita ako sa mu chce. Nikdy som netvrdil, nech vsetci prejdu na citacky. Ale ked niekto povie, ze pre subjektivny dovod je lepsia kniha, to sa mi zda ako hlupost;

            Zaroven je pravda, ze svoje nazory presadzujem dost odusevnene, ale nemyslim to v zlom. Ked ma niekto lepsi nazor, tak proste chcem pocut argumenty, preco je lepsi ten druhy iny nazor a nie: ty si taky neviem co; A preto vzdycky nabadam prislusnych diskutujucich, aby argumentovali a nie urazali. Ak mas lepsi nazor, tak z toho, ze povies nieco ustipacne na moju adresu sa nedozviem, ze tvoj nazor je lepsi a ani sa nedozviem, ze aky nazor to vlastne mas, len ze si sa rozhodol odsudit moj nazor na zaklade nevedno coho.

            Zo skusenosti viem, ze ludia vela krat odsudia ine nazory zo subjektivnych a nie objektivnych dovodov (napr teraz tie emocie ohladom homosexualov a krestanov su viac nabite emociami, nez skutocnymi faktami)

      • a este.. ja neviem preco takto na mna utocis. Fakt. Chces si vyrabat nejakych nepriatelov na internete alebo co? Ja sa stale snazim o korektnu diskusiu aj s tebou, ale dlho ma to bavit nebude.

        ja som tu na nikoho neutocil. Ked si to tu nejaki ludia zobrali prilis osobne, ze som oznacil subjektivne dovody za totalnu hlupost, well…. a lot of butthurt was born this day or what.

  7. Asi pol roka som sa rozhodovala, či si mám kúpiť čítačku kníh. Stále som mala niekde v hĺbke duše pocit, že to nebude ono. Napokon som si po dlhom zvažovaní a porovnávaní vybrala pre mňa vhodný model čítačky…odvtedy denne čítam.
    Je to oveľa pohodlnejšie ako čítanie normálnej knihy, hlavne keď čítate aj tri hodiny bez prestávky, človek môže všelijako meniť pozície a nemusí sa pritom namáhať držaním 600stranovej knihy, ale iba 200g čo takmer necítim (čo je super, aj keď si krátim čítaním cestu a nemusím knihu zo sebou ťahať).
    A mimochodom, veľmi dobrou čítačkou okrem Kindle je aj Pocketbook. Zatiaľ nesklamala v žiadnom smere. :)

  8. Urcite e-books :
    – Setria lesy
    – Niektore kusky ktore chcete sa v papierovej podobe nedaju zohnat
    – Vacsie sukromie a pohodlie :)

    • hlavne, ked ja napisem nieco rovnake, ale k tomu pripisem, ze subjektivne dovody ako suchot papiera su totalna blbost, tak ma tu idu zlyncovat …….

      • Rozdiel je v tom ako si to napísal ty a ako túto kolega ☺. A neber to v zlom ja sa s tebou už nechcem dohadovať. Ale určite tie reakcie na teba neboli kvôli tvojmu menu, to si môžeš byť istý ☺.

        • nie kvoli menu, ja som to zobral tak, ze si si musel stuchnut, kedze sme mali tu diskusiu o autorskych pravach a tebe sa nepacilo, ze som povedal, ze si nemyslim, ze mam horsie znalosti o ‘novinarcine’ ako autori MojAndroid.sk (a mozno si si to aj vylozil tak, ze si myslim, ze sa v tom vyznam lepsie)

  9. Čítam veľmi veľa kníh, skript a podobne. Chcel som sikupit elektronicku citacku knih. Lenze kedze mam velmi vela knih v pdf chcel som vacsi displej aby to bolo pouzitelne. Lenze citacky s vacsim displejom su strasne drahe (taka co sa mi pacila stala 200eur) co asi kazdy uzna ze je vela. Inak neviem kto rozsiril mytus ze citacky su lacne…aspon u nas nie.
    Dalsi problem na ktory som narazil bol taky. Ze ked som si u kamarata na kindl dal nacitat 40 mb PDF tak ho otvaralo 15 minut a pri otoceni strany som cakal 5 minut. A to nehovorim o scrolovani na strane.
    Po tychto skusenostiach vazne neviem ci by som si kupil citacku.
    Klady: -nenici oci
    -Vsetky knihy v jednom
    Zapory: – maly displej ktory nedokaze zobrazit pevny format A4 na cely displej ( samozrejme vacsi displej je drahsi)
    –cena vysoka cena
    -formaty
    – nedostupnost sk knih
    – vacsinou pomale reakcie

    • Skúsili ste prekonvertovať .pdf napríklad do .mobi alebo .epub formátu? Ja to tak robím dlhšie, no.práve pri .pdf formáte to nie je pravdu povediac veľmi pohodlné, pretože som nenašiel konvertovací program, kt. to skonvertuje na 100%.

      • Keď je PDF robené ako text, tak to je vporiadku, existuje veľa programov, čo to dokážu prekonvertovať, ale problem je taký že väčšina PDF sú urobené ako pevný formát a ten už dokáže máloktorý program a ak to aj dokáže tak to nie je presné a text je rozhádzany.

  10. Stale citam oboje, ako kedy podla nalady. Mobil/citacka/papierova kniha – je to len forma, ktora ma nejak extremne nezaujima, dolezity je obsah. Setrenie oci mozno, ale v dobe AMOLED displejov a IPS panelov nie je take razantne ako kedysi na CRT monitoroch. 5 rokov pouzivania CRT monitora mi ubralo 1.5 dioptrie, odkedy pozeram na LCD panely, oci sice vecer unavene su, ale zrak sa mi prestal zhorsovat…

    U mna je to vec nalady, co mam po ruke, na to siahnem….

  11. Inak ked som takto pred chvilou cital podobnu diskusiu niekde uplne inde a reagovali aj ludia zo zahranicia, znova sa tam ozvali argumenty ako vona papiera, otacanie stran, sustanie blabla… Ja sa mozno v tomto mylim, ale aj tak si myslim, ze ten nazor nepochadza od tych ludi, ktori to napisali, ale ze oni to niekde poculi/precitali a z nejakeho dovodu sa im ten nazor zapacil (niekto zapinkal na emocialnu strunu a na ludi to asi plati)

+