MojAndroid

Neustále rastúca popularita mobilných zariadení sa v posledných rokoch postarala aj o rozšírenie elektronických kníh, tzv. e-books alebo e-kníh. Tie znamenali pre mnohých technologických nadšencov bránu do sveta kníh ako takých, zatiaľ čo iní zasa nedajú dopustiť na klasické papierové knihy a dotyk pri prevracaní strán.

Diskusia ohľadne tejto problematiky existuje už veľmi dlho a zrejme aj dlho existovať bude. Isté je, že elektronické knihy zaznamenali v posledných rokoch obrovský rozmach. Možnosť nosiť v jednom zariadení desiatky, či dokonca stovky kníh, je veľmi lákavá aj pre tých najkonzervatívnejších čitateľov. Rastúci záujem o e-knihy má na starosti aj spoločnosť Amazon, ktorá vo svojom internetovom obchode predáva stá tisíce elektronických kníh, pričom mnohé z nich sú o poznanie lacnejšie, ako ich tlačená verzia. Amazon má vo svojom portfóliu aj veľmi populárnu čítačku Kindle, ktorá je ideálnym prostriedkom na uchovávanie a čítanie elektronických kníh. Kindle využíva e-ink displej, ktorý nenamáha zrak tak, ako LCD displeje a zároveň vydrží na jedno nabitie oveľa dlhšie.

Kindle čítačka e-kníh

Zdroj obrázku: cnet.com

Dnes už je úplne bežné vidieť v MHD ľudí, ktorí si cestu do školy alebo práce krátia čítaním obľúbenej knihy na elektronickej čítačke. Ako to už býva zvykom, Kindle má dnes už rozmanitú konkurenciu a veľmi podobné čítačky ponúkajú aj ďalší výrobcovia, pričom často ide o oveľa dostupnejšie zariadenia s podobnou funkcionalitou.

Na čítanie elektronických kníh nie je čítačka nevyhnutná. Bez problémov sa zaobídete aj s tabletom či dokonca smartfónom, aj keď tá posledná možnosť nemusí byť vždy najpohodlnejšia. Tablet so 7-palcovým displejom však dokonale zastúpi elektronickú čítačku. Ako bonus máte na výber množstvo aplikácií určených na prácu s elektronickými knihami a dokumentmi, ktoré môžu chvíle relaxu s obľúbenou knihou ešte viac spríjemniť. Tablety väčšinou vydržia na jedno nabitie oveľa kratšie, ako elektronické čítačky, no pri čítaní knihy sú namáhané iba minimálne, a tak budete možno príjemne prekvapení výdržou batérie pri tejto aktivite.

1280px-EBook_between_paper_books

Zdroj obrázku: de.wikipedia.org

Stále sa však nájde množstvo čitateľov, ktorých žiadna z týchto výhod neláka. Pre dokonalý zážitok z čítania je pre mnohých potrebný pocit váhy knihy, ktorú aktuálne čítajú. To isté platí aj o vôni papiera či autentickom obale. Nie každému skrátka vyhovuje používanie technológií aj v tých najpokojnejších chvíľach oddychu. Sú medzi nami aj takí čitatelia, ktorým vôbec neprekáža, že so sebou nosia iba jednu knihu. Práve naopak, množstvo čitateľov číta v jeden čas iba jedinú knihu a nechcú sa nechať rozptyľovať niečím iným.

Jednoducho povedané, všetci sme iní. Niekto uprednostňuje novodobé technológie, iní zasa nedajú dopustiť na klasiku a tradíciu. Všetko má svoje kladné a záporné stránky a je iba na nás, čo si vyberieme. Ktorý spôsob čítania preferujete vy? Patríte medzi milovníkov klasických papierových kníh? Alebo ste si osvojili moderný spôsob čítania a aj vy vlastníte elektronickú čítačku, prípadne čítate knihy na svojom tablete? Hlasujte v našej ankete, prípadne nám dajte vedieť v diskusii, aký je váš názor na túto problematiku.

Aký spôsob čítania kníh preferujete?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

27.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+