Podľa hlavného dizajnéra používateľského prostredia Androidu a jeho natívnych aplikácií je rozloženie operačného systému iOS, pozostávajúce z mriežky s aplikáciami, stagnujúce a neuspokojivé. Prostredie, ktoré Apple po prvýkrát ukázal svetu s uvedením svojho prvého iPhonu, sa však rokmi veľmi nezmenilo a v princípe ostáva stále rovnaké. Stále ta istá mriežka pozostávajúce z ikon aplikácií, ktoré sú pre používateľa k dispozícii hneď po zapnutí. Viceprezident dizajnu v Google, Matias Duarte, však pri rozhovore s Wired neponúkol žiadnu alternatívu.
Na druhej strane sa naskytá otázka, či bolo takéto tvrdenie oprávnené. Veľa používateľov Apple produktov si na takéto rozloženie zvyklo a doslova ho milujú. Je prehľadné a v operačnom systéme zameranom na aplikácie aj efektívne. Na druhej strane na tabletoch, ako je nový iPad Pro, vyznieva trochu smiešne. Android sa však do revolúcií v spôsobe ovládania smartfónov tiež veľmi nehrnie.
Súčasné smartfóny sa svojou logikou ovládania oproti svojim predchodcom veľmi nelíšia a v podstate každá verzia Androidu prináša len nejaké grafické úpravy, ovládacie prvky alebo aplikácie. Samozrejme, tie sú na prvý pohľad krajšie, funkcionálne vyspelejšie a spoľahlivejšie. To však nemení nič na tom, že spôsob ovládania sa v posledných rokoch nijako nezmenil. Myslíme si preto, že aj s príchodom nových technológií, ako je displej citlivý na tlak, dôjde k postupnej transformácii používateľského prostredia. Kto vie, možno sa onedlho dočkáme podobnej revolúcie ako priniesol prvý iPhone, a podľa ktorého sa inšpirovali aj návrhári prvého Android smartfónu.
Aký máte názor na používateľské prostredia jednotlivých OS (Microsoft Windows 10 Mobile, iOS 9, Android 6.0 Marshmallow ) vy? Páčia sa vám alebo vás už nudia a privítali by ste niečo úplne nové? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.
Zdroj: bgr