MojAndroid

Každý deň sa prihlasujeme zo svojho internetového prehliadača do rôznych služieb práve prostredníctvom používateľského mena a hesla. Služby od Google nie sú výnimkou. Čoskoro by sme sa však mohli dočkať úplne nového spôsobu ochrany našich účtov, ktoré častokrát ukrývajú množstvo osobných údajov. Google sa totižto spojil s alianciou FIDO (Fast IDentity Online), za účelom zvýšiť bezpečnosť prihlasovania. Heslá chce buď zrušiť alebo aspoň posilniť systém autentifikácie.

google-security-lock-featured

Častou nevýhodou hesiel sú najmä ich používatelia, ktorí si vyberajú jednoduché a ľahko uhádnuteľné frázy. Podľa prieskumu uskutočnenom v roku 2012, boli v predchádzajúcich rokoch najpoužívanejšími heslami “123456,” a “12345678,”.  Ako aj jeden zo zástupcov Google povedal, “Je čas vzdať sa zložitých hesiel a začať hľadať niečo lepšie“. Jednou z možných náhrad, by mohol byť špeciálny autentizačný USB kľúč, ktorý po zasunutí do zariadenia automaticky prihlási používateľa do Googlu. Podobné zariadenie už existuje a volá sa YubicoInou možnosťou je použitie NFC prsteňa, ktorý by zabezpečil prístup ku smartfónom a prihlasovanie do služieb používaných v smartfónoch. FIDO založili veľké spoločnosti, Lenovo, Nok Nok Labs, PayPal Validity a iné. Teraz sa k aliancii pridal aj Google, ktorý je z nich najväčší. Sam Srinivas, product Management Director informačnej bezpečnosti spoločnosti vyhlásil, že sa teší na pokračovanie vývoja na silných a univerzálnych riešeniach zabezpečenia.

FIDO ma momentálne vo svojom portfóliu niekoľko existujúcich riešení zabezpečenia. Do budúcnosti pripravuje okrem biometrickej verifikácie, aj systémy jednorázových hesiel, zabezpečovacie NFC čipy alebo TPM (Trusted Platform Module), čo je špeciálny čip umiestnený v počítači s vlastným softvérom nezávislým na OS. Samozrejmosťou je aj overenie totožnosti už na základe spomínaného USB kľúča a veľa ďalších. Bude zaujímavé sledovať, ktorú z metód sa rozhodne použiť Google.

Zdroj: Cnet

25.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+