MojAndroid

Google v posledných mesiacoch nakupoval. Po minuloročnom odkúpení spoločnosti Bump do svojej rodiny privítal aj projekt SlickLogin, čo je vlastne spoločnosť zaoberajúca sa autentifikáciou pomocou zvuku, Bluetooth či Wi-Fi. To nám napovedalo o tom, že Google pracuje na niečom novom. A jeho novým projektom je Nearby – služba na bezdotykovú interakciu s okolím. Ide o akúsi skupinu funkcií, ktorá dokáže vo vašom okolí automaticky rozpoznať osoby aj zariadenia bez toho, aby ste sa vôbec dotkli vášho mobilu či tabletu. Pomocou Nearby budete môcť hlasovými príkazmi ovládať funkcie vášho zariadenia, vytvárať poznámky spojené s určitým miestom alebo vytvárať nové kontakty v zariadení len tým, že stojíte v blízkosti novej známosti. Nearby však toho bude vedieť oveľa viac.

nearby-1 nearby-2

Medzi funkcie tejto služby môže patriť všetko, čo vás len v spojení s “blízkosťou” napadne. Nearby by malo byť súčasťou Google Play Services a tak bude fungovať na pozadí zariadenia, samozrejme po vašom povolení. O čom táto služba je, vám možno viac napovedia oficiálne informácie Googlu:

Nearby vám umožní pripojiť sa, zdieľať a robiť viac s ľuďmi, miestami a vecami vo vašom okolí. Keď je Nearby pre váš účet zapnuté, Google bude periodicky zapínať mikrofón, Wi-Fi, Bluetooth a podobné funkcie na všetkých vašich terajších aj budúcich zariadeniach. Google+ a ďalšie Google služby potrebujú prístup na to, aby vám pomohli sa pripojiť, zdieľať a robiť viac.

Keď zapnete Nearby, zapínate s ním aj históriu vašej polohy pre váš účet a hlásenie polohy pre dané zariadenie. Google potrebuje tieto služby aby periodicky ukladal vaše informácie o polohe pre potreby Nearby, ďalších Google služieb a podobne.

Hoci je väčšina fanúšikov Googlu z tejto novinky nadšená a zdroj tejto informácie, portál AndroidPolice, zdieľa nadšenie spolu s ostatnými, my ostávame skeptickí. V budúcnosti vidíme praktické využitie tejto služby pre používateľov (viď video, kde slečna otvára hlasovým príkazom garáž), no nie sme si istí, či je dobré, aby o nás Google vedel všetky tieto informácie. Sú si naozaj  všetci nadšenci vedomí toho, že Google o nás už nebude vedieť len polohu, ale aj to, s kým sa rozprávame, kde sme sa nachádzali v posledných dňoch, k čomu sme pripojení a podobne?! Hoci všetky informácie bude vyhodnocovať a ukladať iba Google server, je to poriadna dávka súkromia, ktorú odovzdáme do rúk vyhľadávaciemu gigantovi. Aký je váš názor na Nearby?

http://youtu.be/QrqZl2QIz0c?t=1m10s

Zdroj: AndroidPolice

7.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+