MojAndroid

V rámci snahy ochrániť používateľov kybernetickými útokmi spoločnosť Google oznámila, že do konca roka povolí dvojstupňové overenie na viac ako 150 miliónoch účtov. O novinke informoval portál Phone Arena.

Dvojstupňové overenie je jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako zabrániť neoprávnenému prístupu k vášmu účtu

Technologický gigant svoje rozhodnutie zdôvodnil v novom blogovom príspevku, kde uviedol, že zabezpečenie heslom nie vždy vystačí na ochranu pred útokmi. Ešte rizikovejšie sú účty chránené slabým alebo opakovane použitým heslom. Zapnutie dvojstupňovej autentifikácie však riziko napadnutia účtu výrazne zníži, keďže funkcia si od vás vyžiada overenie napríklad pomocou telefónneho čísla alebo odklepnutím na obrazovke jedného z prihlásených zariadení. Obe možnosti sú zámerne veľmi jednoduché, vyžadujú jedno, nanajvýš dve ťuknutia.

dvojfázové overovanie Googlu
Dvojfázové overovanie Googlu | Foto: PhoneArena.com

Google pracuje aj na iných riešeniach pre zabezpečenie účtov

V tejto chvíli Google automaticky zapne overenie len na účtoch, ktoré sú na základne povolených nastavení vhodné. Spoločnosť si je taktiež vedomá toho, že dvojfaktorové overenie nie je vhodné pre všetkých používateľov. Momentálne pracuje na riešeniach, ktoré z dlhodobého hľadiska znížia závislosť od hesiel.

V roku 2018 spoločnosť uviedla, že iba 10 % jej používateľov používa dvojfaktorovú autentifikáciu. Do konca roka sa však toto číslo výrazne zlepší. Dovtedy na zvýšenie bezpečnosti používateľov denne skontroluje až miliardu hesiel, aby sa uistila, že neboli súčasťou únikov prihlasovacích údajov.

Google navyše spolupracuje s vybranými organizáciami na rozdaní tisícok fyzických bezpečnostných kľúčov rizikovým používateľom, ktoré sa dajú spárovať priamo s aplikáciou Google Smart Lock.

Náš tip
Zabezpečenie mobilu: Zopár tipov ako používať smartfón bezpečnejšie
6.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+