MojAndroid

Až 25 % odstránených aplikácií z obchodu Google Play v prvom polroku nedodržiavalo zásady ochrany súkromia. V prípade aplikácií odstránených z obchodu App Store to bolo skoro 60 %. Informáciu priniesol portál 9to5Mac.

Aplikácie, ktoré nedodržujú pravidlá ochrany súkromia, môžu byť vážnym bezpečnostným rizikom

Prieskum urobila  popredná platforma na ochranu pred podvodmi Pixalate. Jej správa H1 2021 Delisted Apps Report obsahuje prehľady o mobilných aplikáciách odstránených z obchodov Google Play a Apple App Store. Mala by pomôcť vývojárom a inzerentom rozpoznať potenciálne hrozby porušenia ochrany osobných údajov.

Prieskum spoločnosti Pixalate | Foto: 9to5Mac.com

Za prvý polrok analyzovala spoločnosť Pixalate viac ako 5 miliónov mobilných aplikácií v obchodoch s aplikáciami. Zistila, že viac ako 813 000 z nich, čo je viac ako 15 %, bolo v prvej polovici roku 2021 odstránených. V Obchode Google Play bolo pred odstránením stiahnutých viac ako 9 miliárd aplikácií.

Odstránenie aplikácií môže byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane porušenia pravidiel obchodu s aplikáciami alebo zrušením účtu vývojára. Aplikácie môžu zostať nainštalované v zariadení aj po odstránení z obchodu s aplikáciami. Ak bola aplikácia odstránená z dôvodu porušenia pravidiel obchodu, tak by to mohlo znamenať pre používateľa vážne bezpečnostné riziko.

Aké boli výsledky prieskumu Pixalate?

  • V prvom polroku 2021 bolo z Apple App Store a Google Play Store odstránených viac ako 813 000 aplikácií. Pred odstránením stiahla 9,3 miliardy stiahnutí a aplikácie Apple 21,8 milióna používateľov.
  • Riziká COPPA: 86 % (Google) a 89 % (Apple) z odstránených aplikácií cielilo na deti vo veku 12 rokov a menej.
  • 25 % spoločnosťou Google a 59 % aplikácií odstránených spoločnosťou Apple nedodržiavalo žiadne zásady ochrany osobných údajov.
  • 26 % odstránených aplikácií z Google Play pochádzajúcich z Ruska nedodržiavalo žiadne zásady ochrany osobných údajov. V obchode App Store nedodržiavalo 60 % odstránených aplikácií pochádzajúcich z Číny žiadne zásady ochrany osobných údajov.
  • 66 % odstránených aplikácií Google využívalo aspoň jedno potenciálne „nebezpečné povolenie“. Až 27 % z nich malo prístup k súradniciam GPS a 19 % malo prístup k fotoaparátu.
Náš tip
Panel ochrany osobných údajov z Androidu 12 na akomkoľvek smartfóne? S touto apkou žiadny problém
25.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+