S pojmom Služby Google Play, alebo Google Play Services, sa už mnohí z vás určite stretli. Ak aj nie priamo, minimálne ste zazreli takéto heslo v zozname aplikácií, ktoré najväčšmi spotrebúvajú vašu batériu. A práve tomuto sa budeme v dnešnom návode venovať.
Služby Google Play sú zabudované v systéme Android, teda aspoň v tej verzii, ktorú používame v zariadeniach oficiálne distribuovaných v Európe. V zahraničí, najmä v Ázii, sa predávajú zariadenia s Androidom bez služieb od Google, no u nás sú takéto modely raritou. Služby Google Play, ako napovedá názov, zabezpečujú chod všetkého, čo je spojené s vašim účtom Google.
To znamená synchronizácia a notifikácie z Gmailu, pravidelné aktualizácie aplikácií cez obchod Play či synchronizácia záložiek v prehliadači Chrome. Na všetky tieto funkcie ale potrebujú množstvo procesov, ktoré sa často nechovajú tak, ako by sa mali a spotrebúvajú množstvo energie. Preto si ukážeme niekoľko príčin, ktoré spôsobujú nadmerné vybíjanie batérie Službami Google Play.
Množstvo účtov Google
Aktívne si synchronizujete viacero účtov Google a zbadali ste položku Služby Google Play vysoko v rebríčku aplikácií s najväčšou spotrebou? Ako sa hovorí, “nie je to bug, ale funkcia”. Je logické, že ak si synchronizujete viac účtov, Služby Google Play budú pracovať aktívnejšie. Vzhľadom na povahu služby totiž väčšina aktivít prebieha na pozadí a čím viac účtov máte, tým viac aktivít bude na pozadí prebiehať. Ak máte nejaké nepotrebné Google účty v zariadení, ktoré stále synchronizujete, určite je rozumné ich odstrániť.
Problémy so synchronizáciou
Vzhľadom na to, koľko operácií Služby Google Play vykonávajú, sa z času na čas môže stať, že dôjde k nejakej chybe. Ak nastane chyba synchronizácie niektorej aplikácie, môže to spôsobiť nadmernú spotrebu energie. Služby Google Play sa potom snažia dokola zosynchronizovať danú aplikáciu alebo časť systému, čo je energeticky veľmi náročné. Skúste preto vypnúť a zapnúť pripojenie k internetu alebo manuálne skontrolujte v nastaveniach účtov vaše účty Google a pozorujte, či tu nenájdete informáciu o probléme so synchronizáciou.
Problémy s GPS
GPS je jedným z najväčších žrútov energie smartfónu. Práve Služby Google Play sú pritom tým nástrojom, ktorý využívajú iné aplikácie pre prístup k informáciám o polohe. Môže sa preto stať, že nejaká aplikácia využíva GPS častejšie ako by mala. Výsledok sa môže prejaviť zvýšenou spotrebou batérie Službami Google Play, aj keď v skutočnosti za tým stojí nejaká iná aplikácia. Ak sa vám ju nepodarí identifikovať, môžete skúsiť v nastaveniach lokalizácie prepnúť na menej presný úsporný režim a zistiť tak, či je skutočne GPS problémom nadmernej spotreby energie. Ak vám toto nastavenie nebude vyhovovať, môžete sa kedykoľvek vrátiť späť k presnejšiemu režimu, ktorý využíva GPS.
Emoji v menách kontaktov
Drobnosť, ktorá môže narobiť poriadnu šarapatu. V minulosti viacero používateľov nahlásilo, že emoji v názvoch kontaktov spôsobovali problémy so synchronizáciou, čo majú na starosti tiež Služby Google Play. Potom sme sa dostali k druhému bodu v tomto návode, keď pokazená synchronizácia spôsobovala nadmerné vybíjanie batérie. Ak Služby Google Play spotrebúvajú na vašom zariadení veľa batérie a zároveň máte v zozname kontakty s emoji, možno vám aj tento tip pomôže dosiahnuť lepšiu výdrž batérie.
Nástroje na automatické zatváranie aplikácií na pozadí
Síce už nie je rok 2013, kedy boli tieto aplikácie veľmi populárne, no možno niektorí z vás ešte stále používajú nástroje na automatické zatváranie aplikácií na pozadí. V prvom rade, vo všeobecnosti tento typ aplikácií neodporúčame. Ak ale bez svojho task killera neviete žiť, skúste si ho správne nakonfigurovať a skutočne ho nechajte zatvárať iba tie aplikácie, ktoré sú zbytočné. Ak totiž nejaký nástroj automaticky zatvára Služby Google Play, táto aplikácia sa v zápätí znovu zapne, pričom spotrebuje oveľa viac energie batérie.
Antivírový softvér
Nechcem robiť všeobecné závery, ale antivírový softvér v smartfóne pri bežnom používaní veľmi nezvyšuje bezpečnosť. Okrem toho, často tieto nástroje upozorňujú na hrozby, ktoré v skutočnosti hrozbami nie sú. Balíčky s antivírovými softvérmi často ponúkajú mnohé ďalšie bezpečnostné funkcie, ktoré už užitočné byť môžu, ale samotná kontrola aplikácií je pri dodržiavaní všeobecných zásad (inštalácia aplikácií z overených zdrojov) takmer zbytočná.
Okrem toho, aj antivírové aplikácie vykonávajú veľa operácií na pozadí a niektoré z nich sa môžu biť s tým, čo vykonávajú Služby Google Play. Ak máte problémy s nadmerným vybíjaním batérie, možno to spôsobuje práve antivírový nástroj, bez ktorého sa väčšina používateľov zaobíde.
Služby Google Play: Aké sú vaše skúsenosti?
Samozrejme, môže sa stať, že vám ani jeden z týchto tipov nepomôže. Služby Google Play sú skutočne komplexným nástrojom, kde stačí málo a niečo môže prestať fungovať. V minulosti sa už veľakrát stalo, že aj nevydarená aktualizácia tejto aplikácie spôsobila nadmernú spotrebu batérie na niektorých zariadeniach a jediným riešením bola oprava zo strany Google.
Ak poznáte nejaké ďalšie tipy a triky, ako vyriešiť problémy s nadmernou spotrebou batérie spôsobenou Službami Google Play, budeme radi, ak sa o ne podelíte s nami a ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.
Zdroj: Android Pit
Možno k tým mailom, ak človek potrebuje mať veľa mailov lebo ich aktívne používa tak v nastaveniach účtoch sa dá vypnúť synchronizácia napr. disku alebo údajov z Google fit alebo kontakty a pod. čiže synchronizuje iba mail resp. Gmail/Inbox alebo iného mailoveho klienta a tam sa daju si myslim nejaké percenta batérie nabrať hlavne ak človek je nonstop na nete …. Je to v hlavných nastaveniach v položke účty min. od Androidu 5.1 a vyššie :) možno aj v starších
Presne tak – na šetrenie energie je dobré si pozrieť aj to, čo všetko sa synchronizuje pre daný účet… Kontakty, mail,udaje aplikácií,kalendár. Ak sa to nepoužíva tak zrušiť zaškrtnutie. Rovnako sa dá aj zakázať automatickú kontrolu a inštalovanie aktualizácií aplikácií (v Google Play aplikácii). Občas sa na to pozrite ručne (a po tomto kroku keď sa aktualizuje viac aplikácií odporúčam reštart). Zrovna tak maily – nemusíte ich synchronizovať automaticky. Aj keď je synchronizácia zakázaná tak otvorite Gmail,potiahnete dolu a on sa zosynchronizuje a ukáže nové správy. Dosť velkému množstvu užívateľov to tak občas pozrieť stačí (a aj to koľko sa toho má synchronizovať sa dá nastaviť…). Možno aj celú synchronizáciu Google účtu môžete zakázať a len ju nechať urobiť ručne keď vás to napadne (raz týždenne). Toto všetko šetrí energiu naozaj dosť.
mam to tak nastavene a vydrz baterky sa predlzila cca o 50-60%
Aj tak veľa ľudí fičí na všetkom len nie na mailoch a keďže to majú predinštalovane tak im to synchronizuje (ja osobne iba fb Messenger) a dostávajú tak max. spamovacie maili od FB ktoré si nevedia vypnúť a taaaak to nešetrí baterku … A možno menej čumiet na obrazovku a viac byť s ľuďmi :) ;) (mám 17 takže to neberte že som dedko, ktorý to nevie použivat a moralizuje tu ;) )
mne vybíja batériu 4G,kebybol na to niejaký návod…
Vypni 4G…. Práve si ušetril batériu
“diky” za nápad ;)
4G sa da bez problemov vypnut v nastaveniach, resp. zapnut len ked treba. Na mojej xperii sa tam dostanem cez Nastavenia->Mobilné siete->Preferovaný typ siete, alebo si viem vytvorit skratku v notifikacnej liste.
to viem aj ja, len ja potrebujem že keď ho používam aby mi nežral baterku toľko…
Bohuzial to bude zrejme dan za rychlejsi net…
To máš tak, keď si kúpiš auto s v6 nemôžeš čakať že to bude chodiť za 4 litre na 100 ;o)
kup si 4G mobilny hotspot :) inac tento clanok je uplne zbytocny. google services proste budu bezat a ak aj nieco clovek zakaze urcite tym rapidne neusetri bateriu.
nosiť so sebou škatuľlku všade by sa mi nevyplatilo, ale niekedy by sa to učrite zišlo..dobrý nápad :)
ak je napr. ako SM-V101F, ver mi ze ho ani neucitis :)
Najlepsim sposobom pouzitia sluzieb google je vypnutie vsetkych synchronizaci a pouzitie Nextcloud’u pre syncronizaciu kontaktov, kalendara atd.
Ja pouziem sluzby google len pre Google Play a GPS.
1. Google play services je jeden z najpouzivanejsich sposobov, cez co prichadzaju notifikacie do takmer vsetkych aplikacii v telefone (pre viac info googli GCM, FCM). Vacsina notifikacii su “silent”. Tie spustaju nejaky proces (zvycajne nejaka synchronizacia, alebo heartbeat t.j. davam chatu najavo ze som online). Najviac silent notifikacii prichadza v chatovacich appkach (prisla sprava, sprava bola pozera, spravu si videl na inom zariadeni, atd…)
2. Je pravda ze task killery robia neplechu. Kazdy developer nastavi dolezity proces na pozadi tak, aby ked ho nieco zabije, aby sa resetol a skusil to znova (je to uplne bezna vec).
3. Suhlasim s tym, ze antivirus na mobile je proces zeruci baterku navyse. Sranda je, ze autor tvrdi “pouzivatel sa bez antiviraka zaobijde” a pod tym je reklama na eset :D
ja som svoj samsung s6 rootol a odstranil google app ostalo my len google maps google hlasove vyhladavanie hry play gemail takze pohoda :D ale zase mne vela zere baterku FB chat smarat jeden ..
A Google Play (obchod a aplikáciami) potom ako funguje? Hry Play ako fungujú bez toho balíka služieb? To by ma fakt zaujímalo…
no ano mam tam este google play :D som zabudol ..
a urcite aj Google services ktore su napojene na kazdu jednu aplikaciu od Google.
To áno ináč by nefungoval Google play ale ide o to ze Google plus som nemal zapnutý ani Google hudba atď.. a pozadu systému sa stále zapli a žralok to baterku tak som ich odstránil podstate nejakých 9 Apple vopred inštalované v telefóne sú fuč a je to rozdiel telefón my pohode vydrží aj 12h aj keď mám spracované hodinky a stále zapnuté ..
Zbytočné alebo zbytočne časté synchronizácie, automatické aktualizácie systému a aj aplikácií z google play. Toto sú najväčší žráči energie, vrátane intenzity osvetlenia displeja.