MojAndroid

S pojmom Služby Google Play, alebo Google Play Services, sa už mnohí z vás určite stretli. Ak aj nie priamo, minimálne ste zazreli takéto heslo v zozname aplikácií, ktoré najväčšmi spotrebúvajú vašu batériu. A práve tomuto sa budeme v dnešnom návode venovať.

Služby Google Play sú zabudované v systéme Android, teda aspoň v tej verzii, ktorú používame v zariadeniach oficiálne distribuovaných v Európe. V zahraničí, najmä v Ázii, sa predávajú zariadenia s Androidom bez služieb od Google, no u nás sú takéto modely raritou. Služby Google Play, ako napovedá názov, zabezpečujú chod všetkého, čo je spojené s vašim účtom Google.

Služby Google play 1

To znamená synchronizácia a notifikácie z Gmailu, pravidelné aktualizácie aplikácií cez obchod Play či synchronizácia záložiek v prehliadači Chrome. Na všetky tieto funkcie ale potrebujú množstvo procesov, ktoré sa často nechovajú tak, ako by sa mali a spotrebúvajú množstvo energie. Preto si ukážeme niekoľko príčin, ktoré spôsobujú nadmerné vybíjanie batérie Službami Google Play.

Množstvo účtov Google

Aktívne si synchronizujete viacero účtov Google a zbadali ste položku Služby Google Play vysoko v rebríčku aplikácií s najväčšou spotrebou? Ako sa hovorí, “nie je to bug, ale funkcia”. Je logické, že ak si synchronizujete viac účtov, Služby Google Play budú pracovať aktívnejšie. Vzhľadom na povahu služby totiž väčšina aktivít prebieha na pozadí a čím viac účtov máte, tým viac aktivít bude na pozadí prebiehať. Ak máte nejaké nepotrebné Google účty v zariadení, ktoré stále synchronizujete, určite je rozumné ich odstrániť.

Problémy so synchronizáciou

Vzhľadom na to, koľko operácií Služby Google Play vykonávajú, sa z času na čas môže stať, že dôjde k nejakej chybe. Ak nastane chyba synchronizácie niektorej aplikácie, môže to spôsobiť nadmernú spotrebu energie. Služby Google Play sa potom snažia dokola zosynchronizovať danú aplikáciu alebo časť systému, čo je energeticky veľmi náročné. Skúste preto vypnúť a zapnúť pripojenie k internetu alebo manuálne skontrolujte v nastaveniach účtov vaše účty Google a pozorujte, či tu nenájdete informáciu o probléme so synchronizáciou.

Problémy s GPS

GPS je jedným z najväčších žrútov energie smartfónu. Práve Služby Google Play sú pritom tým nástrojom, ktorý využívajú iné aplikácie pre prístup k informáciám o polohe. Môže sa preto stať, že nejaká aplikácia využíva GPS častejšie ako by mala. Výsledok sa môže prejaviť zvýšenou spotrebou batérie Službami Google Play, aj keď v skutočnosti za tým stojí nejaká iná aplikácia. Ak sa vám ju nepodarí identifikovať, môžete skúsiť v nastaveniach lokalizácie prepnúť na menej presný úsporný režim a zistiť tak, či je skutočne GPS problémom nadmernej spotreby energie. Ak vám toto nastavenie nebude vyhovovať, môžete sa kedykoľvek vrátiť späť k presnejšiemu režimu, ktorý využíva GPS.

Služby Google play 2

Emoji v menách kontaktov

Drobnosť, ktorá môže narobiť poriadnu šarapatu. V minulosti viacero používateľov nahlásilo, že emoji v názvoch kontaktov spôsobovali problémy so synchronizáciou, čo majú na starosti tiež Služby Google Play. Potom sme sa dostali k druhému bodu v tomto návode, keď pokazená synchronizácia spôsobovala nadmerné vybíjanie batérie. Ak Služby Google Play spotrebúvajú na vašom zariadení veľa batérie a zároveň máte v zozname kontakty s emoji, možno vám aj tento tip pomôže dosiahnuť lepšiu výdrž batérie.

Nástroje na automatické zatváranie aplikácií na pozadí

Síce už nie je rok 2013, kedy boli tieto aplikácie veľmi populárne, no možno niektorí z vás ešte stále používajú nástroje na automatické zatváranie aplikácií na pozadí. V prvom rade, vo všeobecnosti tento typ aplikácií neodporúčame. Ak ale bez svojho task killera neviete žiť, skúste si ho správne nakonfigurovať a skutočne ho nechajte zatvárať iba tie aplikácie, ktoré sú zbytočné. Ak totiž nejaký nástroj automaticky zatvára Služby Google Play, táto aplikácia sa v zápätí znovu zapne, pričom spotrebuje oveľa viac energie batérie.

Antivírový softvér

Nechcem robiť všeobecné závery, ale antivírový softvér v smartfóne pri bežnom používaní veľmi nezvyšuje bezpečnosť. Okrem toho, často tieto nástroje upozorňujú na hrozby, ktoré v skutočnosti hrozbami nie sú. Balíčky s antivírovými softvérmi často ponúkajú mnohé ďalšie bezpečnostné funkcie, ktoré už užitočné byť môžu, ale samotná kontrola aplikácií je pri dodržiavaní všeobecných zásad (inštalácia aplikácií z overených zdrojov) takmer zbytočná.

Okrem toho, aj antivírové aplikácie vykonávajú veľa operácií na pozadí a niektoré z nich sa môžu biť s tým, čo vykonávajú Služby Google Play. Ak máte problémy s nadmerným vybíjaním batérie, možno to spôsobuje práve antivírový nástroj, bez ktorého sa väčšina používateľov zaobíde.

Služby Google Play: Aké sú vaše skúsenosti?

Samozrejme, môže sa stať, že vám ani jeden z týchto tipov nepomôže. Služby Google Play sú skutočne komplexným nástrojom, kde stačí málo a niečo môže prestať fungovať. V minulosti sa už veľakrát stalo, že aj nevydarená aktualizácia tejto aplikácie spôsobila nadmernú spotrebu batérie na niektorých zariadeniach a jediným riešením bola oprava zo strany Google.

Ak poznáte nejaké ďalšie tipy a triky, ako vyriešiť problémy s nadmernou spotrebou batérie spôsobenou Službami Google Play, budeme radi, ak sa o ne podelíte s nami a ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: Android Pit

6.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+