MojAndroid

Za posledné obdobie sme vás na našom webe informovali o mnohých nebezpečných aplikáciách, ktoré sa nachádzajú na viacerých platformách. Aj napriek prísnym kontrolám sa hackerom neustále darí obchádzať tieto zabezpečenia. Podľa najnovších informácií z portálu TheHackerNews sa na Google Play objavili ďalšie pofidérne aplikácie.

Tieto aplikácie z platformy Google Play obsahujú reklamný vírus

Podľa informácií zo zdroja odborníci našli ďalšie štyri aplikácie, ktoré majú spolu vyše 1 milión stiahnutí. Všetky sú publikované vývojárom Mobile apps Group. Aj tieto aplikácie na platforme Google Play sú súčasťou kampane HiddenAds, ktorá začala už v polovici roka 2019. V aplikáciách sa nachádzajú nebezpečné súbory, ktoré v zariadení automaticky otvárajú reklamy. Pomocou týchto reklám vývojári zarábajú cez napadnuté smartfóny peniaze. Niektoré linky môžu samozrejme obsahovať aj spam či ďalšie vírusy.

Tieto aplikácie obsahujú nebezpečné súbory: 

  • Bluetooth App Sender – viac ako 50 000 stiahnutí
  • Bluetooth Auto Connect – viac ako 1 000 000 stiahnutí
  • Driver: Bluetooth, Wi-Fi, USB – viac ako 10 000 stiahnutí
  • Mobile transfer: smart switch – viac ako 1 000 stiahnutí
Nebezpečné aplikácie - Google Play
Nebezpečné aplikácie – Google Play | Zdroj: TheHackerNews.com

Ako je vidieť na obrázku, všetky súbory sú zašifrované v aplikáciách, ktoré pracujú s Bluethooth pripojením, Wi-Fi pripojením a slúžia na prenos súborov medzi zariadeniami. Hackeri si však vymysleli nový rafinovaný spôsob na prejdenie kontrolou. Okrem samotného zašifrovania súborov sú jednotlivé vírusy naprogramované tak, aby sa spustili niekoľko hodín či dní po nainštalovaní aplikácie.

V tomto prípade odborníci zistili, že vírus začína fungovať až po štyroch dňoch od nainštalovania. Následne po každých dvoch hodinách otvára reklamy cez Google Chrome. Ak náhodou nájdete jednu zo spomenutých aplikácií vo vašom smartfóne, určite odporúčame ju odinštalovať. Google Play ponúka aj množstvo bezplatných antivírusov, ktoré dokážu zariadenie ochrániť pred podobnými nebezpečnými aplikáciami.

Náš tip
Práca z domu môže byť pohodlnejšia, no je aj bezpečnejšia?

4.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+