MojAndroid

V oblasti viacúčelových mobilných zariadení sa jednoznačným lídrom stala spoločnosť Asus so svojimi modelovými radmi Transformer a PadFone. Zdá sa však, že aj Google si uvedomuje potenciál takýchto univerzálnych zariadení “all-in-one” a do budúcnosti aspoň zvažuje svoje zameranie aj týmto smerom. Svedčí o tom patent s číslom  8649821, ktorý bol americkej spoločnosti zaregistrovaný vo februári tohto roka. Popisuje zariadenie na štýl notebooku s vkladateľným telefónom. V patente sa nespomína priamo Android či Chromebooky, ale keďže bol podaný v roku 2012, čo nie je až tak dávno, môžeme dôvodne predpokladať, že úmysly Google pri jeho prípadnom praktickom využití sa týkajú práve týchto oblastí.

nexusae0_patent-1

Základnou myšlienkou celého konceptu je idea, že notebook môže využívať telefón a jeho mobilnú sieť na pripojenie na internet, takisto aj jeho mikrofón a reproduktor, napríklad na VOIP telefonovanie a iné využitie. Naopak, telefón zase môže pri dokovaní využiť silnejšie reproduktory notebooku, prípadne aj jeho batériu na dobíjanie a predĺženie svojej výdrže. Ako ukazuje dokumentácia, telefón by v notebookovej časti mal mať vlastnú šachtu s konektorom, ktorý by slúžil na prepojenie. Ako je teda zrejmé, nejedná sa o nič prelomové, čo by sme už nevideli u zariadení Transformer a PadFone.

Okrem spomínaných zariadení sa tento koncept trochu ponáša aj na Motorolu Atrix s jej dokovacou stanicou Lapdock, ktorá sa objavila v roku 2011, výraznejšie sa jej však presadiť nepodarilo. Istý rozdiel tu však predsa len nájdeme – zatiaľ čo v prípade Motoroly bol pri používaní kladený dôraz na smartfón Atrix a dokovacia stanica Lapdock mala len rozširovať možnosti jeho využitia, podľa dokumentácie tohto patentu by bol primárnym zariadením notebook a smartfón by využitie našiel len v situáciách, kedy je používanie notebooku nepraktické. Navyše, táto notebooková časť by mala dokázať fungovať nezávisle na smartfóne, čím sa zásadne líši od línie PadFone. Inak povedané, jednalo by sa o dve samostatné a nezávislé zariadenia, nie jedno zariadenie a jeho doplnok (doplnky), ako je tomu v prípade spomínaných prístrojov od Asusu. Nevýhodou sú samozrejme vyššie výrobné náklady a vyššia cena, keďže oba zariadenia musia obsahovať potrebný hardvér.

nexusae0_49

Google má v súčasnosti dva úspešné operačné systémy. Android kraľuje svetu smartfónov a tabletov a webovo orientovaný OS Chrome, ktorý sa síce pomalšie rozbiehal, sa stáva čoraz významnejším hráčom a chromebooky sú hlavne v zámorí predajným hitom. Už dlhšie sa pritom hovorí o prepojení, či úplnom spojení týchto dvoch mobilných systémov, ktoré by tak vytvorili ešte rozsiahlejší a konkurencieschopnejší ekosystém. Treba však mať na pamäti, že tieto úvahy sú zatiaľ stále iba špekuláciami a ešte sa neobjavili žiadne konkrétnejšie informácie o tom, že by Google na takomto koncepte aj skutočne pracoval.

Zdroj: androidpolice.com 

20.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+