MojAndroid

Google, Apple aj Microsoft ponúkajú so svojimi operačnými systémami aj vlastných hlasových asistentov, ktorí sú vždy pripravení odpovedať na vaše otázky. Ako ale obstoja pri vzájomnom porovnaní, v ktorom sa pokúsia zodpovedať na viac ako 3000 vybraných otázok z rôznych oblastí? To sa pokúšali zistiť analytici zo spoločnosti Stone Temple.

Vedomostná základňa spoločnosti Google, ktorú použila vo svojom asistentovi Google Now patrí medzi tie najrozsiahlejšie. Len v roku 2012 bola naplnená 500 miliónmi objektov s viac ako 3,5 miliardami faktov a spojení medzi nimi. Informácie však čerpá aj z verejných zdrojov, ako Wikipédia, CIA World Factbook, či Freebase. Navyše, Google Now ponúka používateľom výsledky zobrazené rôznymi spôsobmi, navyše aj s niekoľkými ďalšími zaujímavými faktami, ktoré sa týkajú daného vyhľadávania. Okrem toho dokáže zobraziť aj informácie z iných webov. Siri aj Cortana čerpajú informácie najmä z Wikipedie, Yahoo, a vyhľadávača Bing, Apple však zoskupuje aj znalosti aj z vyhľadávača Wolfram Alfa.

Ako to teda dopadlo? Na otázky typu “Aké je najvyššie pohorie sveta” alebo “Ako starý je Lincolnov tunel”, najlepšie odpovedal Google Now, ktorý v počte správnych odpovedí predbehol Siri s výrazným náskokom. Spoločnosť rozdelila výsledky do dvoch grafov. Tie ukazujú percentuálnu úspešnosť asistentov, ktorí odpovedali na danú otázku. Prvý graf vyjadruje úspešnosť Google Now, Siri a Cortany pri hľadaní odpovedí, druhý znázorňuje koľko z nájdených výsledkov odpovedalo na daný dotaz správne a úplne presne. Ak ste sa spýtali “Ako starý je Veľký čínsky múr” a vo výsledku sa objavila odpoveď, že bol dokončený 206 rokov pred Kristom, považovalo sa to za nesprávnu odpoveď.

caq mdr

Samozrejme, Google now, Siri aj Cortana, momentálne nefungujú v slovenskom jazyku a tak ich využitie u nás je len veľmi obmedzené. Netreba tiež zabúdať na to, že Cortana od Microsoftu je stále v Beta verzii a tak ani horšie výsledky nie sú až takým prekvapením.

13.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+