MojAndroid

Funkcia Instant Apps od Google funguje už niekoľko mesiacov. Stále sa s ňou nestretávame na dennej báze, no je reálne nasadená a prístupná pre tretie strany, aby ju využívali na svojich stránkach, resp. v aplikáciách. O jej popularizáciu sa teraz ale postará aj sám Google. Ten totiž v obchode Play predstavil novinku, vďaka ktorej je možné aplikácie pred ich nainštalovaním vyskúšať – vďaka Instant Apps.

Vyskúšajte aplikáciu bez kompletnej inštalácie

Doteraz fungovali Instant Apps najmä na webe, konkrétne vo vyhľadávaní Google. Ak ste tu našli napr. odkaz do e-shopu a daný predajca vie, že vám vie ponúknuť najlepší zážitok pri nakupovaní vo svojej mobilnej aplikácii, nemusí vás nútiť stiahnuť si celú appku. Miesto odkazu na mobilnú webovú stránku vám ponúkne možnosť stiahnuť si kúsok z mobilnej aplikácie, kde budete môcť prehliadať hľadaný produkt či sekciu.

Toto šikovné riešenie si stále hľadá širšie využitie, hoci potenciál má obrovský. Ten teraz využíva sám Google v naozaj rozumnom kroku – Instant Apps odteraz umožnia vyskúšať aplikácie pred ich stiahnutím z obchodu Play. Jednoducho kliknete na aplikáciu a vedľa tlačidla Inštalovať bude tlačidlo Skúsiť. Po kliknutí naň sa stiahne úlomok aplikácie tak, ako je to v prípade klasických Instant Apps pri vyhľadávaní v Google. V skutočnosti aj ide o reálnu Instant App, akurát na ňu natrafíte v obchode Play.

Samozrejme, ako pri väčšine noviniek od Google, aj táto so sebou nesie niekoľko obmedzení. V prvom rade musíte mať Instant Apps dostupné a aktivované. Ako na to sme vám ukázali v našom teste a návode. Ďalším obmedzením je zoznam podporovaných aplikácií – tých je aktuálne 6 a Instant Apps sa nám zobrazili iba pri niektorých z nich a aj to nie na každom zariadení. Celý zoznam nájdete na tomto odkaze, nám sa podarilo vyskúšťa Instant Apps pri aplikácii NYTimes – Crossword a Buzzfeed. Odkazy na tieto aplikácie nájdete aj nižšie pod článkom. V komentároch nám potom môžete dať vedieť, či novinka funguje aj u vás a či sa vám takáto forma testovania aplikácií páči.

Ďalšie novinky pre používateľov aj vývojárov

Okrem toho Google priniesol do obchodu Play aj ďalšie novinky. Jednou z nich je nové zobrazenie kategórie Hry, kde je obsah usporiadaný trochu inak ako sme boli zvyknutí. Zmenu si môžete pozrieť na priloženom obrázku, no táto novinka sa nám zatiaľ nezobrazila na žiadnom zariadení.

Ďalšia zmena sa týka vývojárov, ktorí ponúkajú aplikácie s modelom predplatného. Pri tom museli vývojári odvádzať Google až 30 % za všetkých platiacich používateľov. To mnohých viedlo k tomu, že svoju aplikáciu ponúkali iba na svojich stránkach a zabezpečili si tak kompletný zisk. Na druhej strane, obchod Play je dominantný distribučný kanál pre väčšinu vývojárov, ktorí sa tak museli podvoliť. Apple vo svojom App Store ale zmenil podmienky pri predplatnom a Google teraz prináša podobné novinky. Odteraz budú vývojári musieť platiť iba 15 % poplatkov za tých používateľov, ktorí majú aktívne predplatné aspoň rok.

Verzia: 1.3.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.3.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.29
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.29
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Android Developers Blog via TechCrunch, engadget

20.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+