MojAndroid

Google oficiálne začal s rozposielaním okuliarov Google Glass v edícii Explorer určenej pre viac ako 2000 developerov, ktorí ich budú testovať. Okuliare sú podľa slov internetového giganta “po hardvérovej a softvérovej” stránke pripravené a budú svojim majiteľom doručované v etapách. Okrem toho, že Google pre vývojárov sprístupnil API pre vytváranie aplikácií nazývané “Glassware”, zverejnil aj technické špecifikácie okuliarov.

glass

API umožní komunikáciu s používateľmi prostredníctvom tzv. timeline kariet, ktoré môžu zobrazovať text, HTML, obrázky alebo video. Karty môžu byť zobrazené v  balíku, v ktorom sa používateľ posúva alebo samostatne. K dispozícii je možnosť pridávať vlastné menu a upraviť používateľské prostredie podľa vlastných predstáv pomocou HTML a CSS.

timeline-strip

Google okuliare v hodnote 1500$ fungujú s ktorýmkoľvek smartfónom s podporou Bluetooth. V súčasnosti je však jediným spôsobom, ako používať GPS a SMS, použitie aplikácie MyGlass, ktorá ku svojmu fungovaniu vyžaduje operačný systém Android 4.0.3+ a vyšší.

Verzia: 3.5.8
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.5.8
Aktuálna cena: Zdarma

Hlavnou devízou zariadenia má byť jeho displej, resp. projektor. Ten zobrazuje obraz ekvivalentný 25 palcovému displeju vo vzdialenosti 2,4m. Google uvádza, že fotografie na ňom zobrazené by mali mať rozlíšenie 640×360 pixelov, čo bude pravdepodobne aj rozlíšenie okuliarov Glass. Vo výbave sa nachádza aj 5Mpix fotoaparát s podporou natáčania 720p videa, 16 GB vnútorná pamäť (12GB dostupných pre používateľa) a batéria, ktorá by podľa spoločnosti mala vydržať deň normálneho používania.  Výdrž sa však zníži pri energeticky náročnejších činnostiach, ako napríklad pri video chate hangout alebo natáčaní videa. Google Glass podporujú aj WiFi.

glass12 glass7

Čo sa týka slúchadiel, Google Glass používajú technológiu “bone conduction”, namiesto klasického headsetu. Tento spôsob je popisovaný, ako “integrovaný vibračný prvok, ktorý používateľom poskytuje zvuk prostredníctvom kontaktu s jeho hlavou”. To znamená, že “slúchadlá” vibrujú kosti v blízkosti ucha, čím generujú zvuk bez blokovania okolitého hluku. Google plánuje túto technológiu využiť aj pre pomoc zrakovo postihnutým používateľom.

Novinka v podobe Google Glass sa tak postupne začína stávať skutočnosťou. Predpokladá sa, že okuliare dostanú developeri ešte pred začiatkom konferencie Google I/O 15. mája. Kedy  presne sa začnú predávať a vyrábať vo veľkom aj pre širokú verejnosť, si zatiaľ netrúfame povedať.

Zdroj: techcrunch

16.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+