MojAndroid

Začiatkom tohto roka bol projekt Google Glass sprístupnený pre developerov. Odvtedy sme mohli vidieť sériu videí od spoločnosti Google, ktoré znázorňovali využitie okuliarov v živote bežných ľudí a ako bude vyzerať finálny produkt. Hoci vo väčšine prípadov ponúkajú zobrazovanie dát prostredníctvom rozšírenej reality, majú veľký potenciál umožniť zrakovo postihnutým používateľom opäť “vidieť”, aj keď len za pomoci zvuku. Jeden z vývojárov pre Google Glass sa snaží vytvoriť nástroj pre určovanie polohy objektov okolo osoby podobne, ako to robí sonar.

Google Glass zrakovo postihnuty

AndroidAuthority uvádza, že technológie a aplikácie, ktoré využívajú rovnaký princíp už existujú, no majú svoje obmedzenia. Je to napríklad aplikácia The vOICe, ktorá mapuje živý prenos z kamery na zvukové plochy a rozširuje realitu pre úplne slepých prostredníctvom zmyslovej substitúcie a počítačového videnia (odkaz na Google Play nájdete na konci článku). Keďže kamera potrebuje snímať okolité prostredie, obmedzenie je hlavne v tom, že smartfón musí byť určitým spôsobom umiestnený na tele alebo oblečení. Taktiež je nutné použitie slúchadiel, čo je veľmi nepraktické pre nevidiacich, nakoľko môžu odstrániť okolitý zvuk, ktorý je pre nich nevyhnutný.

V tomto bode vstupuje do hry Google Glass, ako ideálne riešenie. Výhoda okuliarov je najmä v tom, že kamera sa pohybuje spolu s vašou hlavou, takže vidí obraz tak, ako by ho videli vaše oči. Samozrejme, že okuliare budú musieť byť spárované zo smartfónom, ktorého výpočtový výkon sa bude využívať na spracovanie obrazu. Čo sa týka slúchadiel, Google Glass používajú technológiu “bone conduction”, namiesto klasického headsetu. Tento spôsob je popisovaný, ako “integrovaný vibračný prvok, ktorý používateľom poskytuje zvuk prostredníctvom kontaktu s jeho hlavou”. To znamená, že “slúchadlá” vibrujú kosti v blízkosti ucha, čím generujú zvuk bez blokovania okolitého hluku. S týmto sa však vývojári budú musieť ešte popasovať, pretože zvuk, ktorý umožní zrakovo postihnutým “vidieť” vyžaduje použitie stereo slúchadiel, pretože mozgu ponúkajú lepšiu orientáciu v priestore.

Verzia: 2.24
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.24
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: androidauthority, wired  

25.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+