MojAndroid

Ak ste jednou z najväčších spoločnosti na svete, je pravdepodobné, že budete čeliť rôznym obvineniam a vaši právnici strávia na súdoch pomerne veľa času. Väčšinou však ide iba o formality, no ak vás obviní Európska únia, zrejme už ide do tuhého. Nemusí to byť celkom tak, keďže Google už nie raz čelil obvineniam od rôznych inštitúcií, no určite nesmie aktuálnu situáciu zobrať na ľahkú váhu. Európska únia totiž tvrdí, že Google porušuje protimonopolné zákony tým, že výrobcov núti, aby vo svojich Android zariadeniach používali niekoľko svojich aplikácií a služieb.

Náš tip
Podľa distribučnej zmluvy musia výrobcovia do zariadení inštalovať všetky aplikácie Googlu

Android ako taký je totiž k dispozícii zadarmo a výrobcovia telefónov si s ním môžu prakticky robiť čo chcú. Napriek tomu ale vidíme balík predinštalovaných aplikácií od Google na zariadeniach od viacerých výrobcov, ktorí si tiež upravili Android podľa seba. Kde je ale pravda? Google obvinenia popiera a tvrdí, že výrobcovia zariadení sa viažu iba k tomu, že Android aplikácie budú na ich zariadeniach fungovať správne. Sami si ale môžu vybrať, či ponúknu aj služby od Google alebo nie.

Google Nove Logo Cover

V mnohých častiach sveta si pritom výrobcovia vyberajú druhú možnosť a Android, ako ho poznáme my, by sme na mnohých ázijských zariadeniach hľadali márne. Výrobcovia tu používajú Android bez služieb Google, čo dokazuje tvrdenia internetového giganta. Ani ten ale možno nezobrazuje situáciu v úplne pravom svetle. Ako príklad v Európskej únii používa napríklad Amazon, ktorý tu predáva svoje tablety so systémom Android, no tie o služby od Google ani nezakopli.

Ďalším faktom je, že ak aj Google núti výrobcov predinštalovať svoje aplikácie na zariadenia, výrobcovia môžu tieto aplikácie prezentovať podľa vlastných predstáv. Spolu s aplikáciami od internetového giganta môžu predinštalovať aj ďalšie alternatívne tituly s rovnakou funkcionalitou a pretláčať radšej tie. Je to ale pomerne zamotaná situácia, ktorú má teraz rozlúštiť súd. Je ale veľmi pravdepodobné, že ten príde s rozhodnutím až za niekoľko mesiacov a možno až rokov. Dovtedy sa politika spoločnosti môže úplne zmeniť, aj keď to veľmi pravdepodobné nie je.

Aktualizované 21. apríla o 12:55 – vyjadrenie Google:

„Android pomohol vytvoriť pozoruhodný a najmä udržateľný ekosystém, založený na open-source softvéri a otvorených inováciách. Budeme naďalej spolupracovať s Európskou komisiou, aby sme dokázali, že Android je dobrý pre hospodársku súťaž a dobrý pre spotrebiteľov,“ hovorí Kent Walker, Google Senior Vice President & General Counsel. Ďalšie informácie zo stanoviska Google nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: europa.eu via Phandroid

21.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+