MojAndroid

Nemecká komisia pre ochranu údajov a slobodu informácií, uložila spoločnosti Google pokutu vo výške 145 tisíc eur. Dôvodom má byť nelegálne získavanie údajov z otvorených WiFi sietí, ktoré Google obdržal počas snímania miest pre službu Street View.

GoogleAuto_StreetView_25

Google od roku 2008 do 2010 nezozbieral len fotografie ulíc a domov, ale aj dáta používateľov WiFi sietí. Spoločnosť pri vyšetrovaní komisiou priznala, že počas snímania sa získavali aj údaje z nechránených bezdrôtových sietí, čo potvrdili aj kópie dát poskytnuté Googlom pre účely vyšetrovania. Ako sa zistilo, tie obsahovali aj veľké množstvo osobných údajov “rôznej kvality”, medzi ktorými sa objavili napríklad e-maily, heslá a fotografie. Vyšetrovanie z úniku osobných údajov sa začalo ešte v roku 2010, no až teraz došlo v tomto prípade k rozhodnutiu, udeliť spoločnosti pokutu vo výške 145 tisíc eur (maximum vymožiteľné nemeckým právom) a príkaz na zmazanie všetkých ilegálne zozbieraných údajov.

Johannes Caspar, Hamburgský komisár pre ochranu údajov a slobodu informácií, povedal: “Podľa môjho názoru ide o jeden z najzávažnejších prípadov porušenia predpisov na ochranu údajov, ktoré doteraz vyšli najavo“. Google obvinenia nepopiera a počas vyšetrovania plne spolupracoval a verejne priznal, že jeho konanie bolo nesprávne. Ukladanie osobných dát nebolo nikdy zámerom spoločnosti a ako Caspar informuje, muselo dôjsť k závažnému zlyhaniu internej kontroly. Peter Fleischer, zástupca Google pre otázky ochrany a súkromia tvrdí, že si narušenia nevšimli a citlivé údaje nepoužili, čo potvrdilo aj vyšetrovanie.

Každopádne, pokuta 145 tisíc eur nie je pre Google žiadnou záťažou, keďže len jeho štvrťročné výnosy sa vyšplhali do výšky 3,35 miliardy amerických dolárov. V minulom roku bol internetový gigant tiež pokutovaný za obídenie bezpečnostných nastavení internetového prehliadača Safari, a to vo výške až 22,5 milióna dolárov. V 6 krajinách EU momentálne prebieha tiež vyšetrovanie všeobecných zásad ochrany osobných údajov, stanovených spoločnosťou Google minulý rok.

Zdroj: TS, techcrunch

22.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+