MojAndroid

Výstrahu pre zemetrasením dnes poskytuje množstvo aplikácií o počasí. Opierajú sa pritom o informácie z sieť seizmických staníc, ktoré nájdeme v každej krajiny vrátane Slovenska. Spoločnosť Google teraz na svojom blogu oznámila projekt, ktorý premení každý Android smartfón na potencionálny seizmograf.

Google zemetrasenie varovanie

Google sa zemetraseniam venuje už dlhšiu dobu

Google už nejakú dobu spolupracuje v americkom štáte Kalifornia s tamojším Úradom guvernéra pre pohotovostné služby a agentúrou USGS na detekcii zemetrasení. Android smartfóny v tejto oblasti dostávajú vďaka systému ShakeAlert rýchle upozornenie na prebiehajúce zemetrasenie. Systém dokáže detegovať zemetrasenie na celom západnom pobreží USA vďaka viac ako 700 seizmografickým staniciam. Rozšíriť takýto systém do iných časti USA alebo zahraničia by ale bolo pre Google veľmi náročné. Preto prišiel s jednoduchším riešením.

Google zemetrasenie upozornenie

Nová funkcia využije bežné senzory Android smartfónov

Pomôcť má nová funkcia v systéme Android, ktorú Google nazval výstižným označením Android Earthquake Alert System. Ako vyplýva zo samotného názvu, novinka pomôže s detekciou otrasov v zemskej kôre. Smartfóny s Androidom sa vďaka nej premenia na miniatúrne seizmometre a pomôžu varovať používateľov v rizikových oblastiach.

Inžinier Androidu Marc Stogaitis vysvetlil, že všetky smartfóny sú vybavené senzormi ako je akcelerometer alebo gyroskop, ktoré sú schopné detegovať možné zemetrasenia. Pokiaľ systém vďaka ním zaznamená otras pri položenom smartfóne, tak to okamžite odošle na špeciálny server.

Ak bude podobných prípadov zo smartfónov z rovnakej oblasti viac, tak sa to vyhodnotí ako zemetrasenie príslušného stupňa. Všetci používatelia v tejto oblasti následne dostanú upozornenie na zemetrasenie aj s radou, ako pri ňom postupovať.

Funkcia bude distribuovaná prostredníctvom služby Google Play Services do každého smartfónu s Androidom vo verzii 5.0 a vyšším. Používateľ sú ju bude môcť samozrejme v Nastaveniach deaktivovať, ak bude mať strach z potenciálneho sledovania Googlom. Spoločnosť ale tvrdí, že dáta o otrasoch sú zbierané anonymne.

Náš tip
FOTOmánia: Hlasujte za najlepšiu fotografiu našich čitateľov! (33/2020)
16.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+