MojAndroid

Podľa štúdie The Boston Consulting Group v spolupráci so slovenským Googlom má Slovensko predpoklady stať sa krajinou s nadpriemernou internetovou ekonomikou. Už teraz sa Slovensko veľkosťou internetovej ekonomiky (podiel internetu na HDP) v hodnote 3,3%, čiže 2,3 miliardy EUR, dostalo na úroveň tzv. etablovaných krajín, akými sú Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko či Česká republika. Tento podiel je dokonca vyšší v porovnaní so sektorom bankovníctva alebo telekomunikácií a v roku 2016 by mohol tvoriť až 4,5%. Veľký potenciál pritom predstavuje vývoz s vysokou pridanou hodnotou (technologický export), ktorý sa má na internetovej ekonomike podieľať až 30%.

 „Slovensko je malá krajina závislá na obchodnej spolupráci so svetom. Preto považujem internetovú ekonomiku za veľmi dôležitú súčasť ekonomického rozvoja Slovenska v nasledujúcich rokoch,“ hovorí Peter Pellegrini, štátny tajomník Ministerstva financií SR a Digitálny šampión pre Slovensko a dodáva: „Som veľmi rád, že aj Slovensko môže byť hrdé na spoločnosti, ktoré sa vďaka exportu technológií stali úspešnými na celom svete. Pevne verím, že ich úspešné príbehy budú predstavovať tú správnu inšpiráciu pre rozvoj ďalších inovatívnych firiem na Slovensku.“

Vysoký potenciál rastu je pre slovenskú internetovú ekonomiku ukrytý v dvoch hlavných oblastiach. Na jednej strane je dôležité zamerať sa na slabé miesta v rámci zapojenia spotrebiteľov, firiem a verejnej správy (viď nižšie). Okrem toho môže Slovensko výrazne posunúť vpred “vývoz s vysokou pridanou hodnotou”, ktorý ovplyvňuje hlavne kvalita technologického vzdelávania, centralizovaná inovačná politika a podpora výskumu a vývoja vo verejnom i súkromnom sektore. „Pre dlhodobý rast a zvýšenie blahobytu je nevyhnutné budovať vzdelanú spoločnosť a hospodárstvo založené na inováciách, pričom súčasťou tejto snahy musí byť aj podpora internetovej ekonomiky,“ hovorí Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska a dodáva: „Vďaka tejto štúdii vieme, že východiskové postavenie Slovenska vo svete internetu je relatívne dobré, ale voči najúspešnejším krajinám máme ešte výrazné rezervy.“ Vývoz s vysokou pridanou hodnotou, čiže čistý vývoz IKT (informačné a komunikačné technológie) služieb a softvéru, sa môže stať kľúčom k ekonomickému rozvoju na Slovensku, a to až s 30% príspevkom k internetovej ekonomike. IKT exportéri sú domáci hráči so slovenským kapitálom (napr. Eset, Soitron, Anasoft a pod.), ktorí majú silnú schopnosť expandovať v globálnom rozsahu a ekonomike pomáhajú rôznymi spôsobmi vrátane daní, prilákania nových talentov a vytvárania produktov a služieb s vysokou pridanou hodnotou. Sektor IKT už teraz vytvára približne 2,3% pracovných miest na Slovensku (približne 30 tisíc zamestnancov, z čoho sú až 2/3 zo sektora malých a stredných podnikov).

„Slovensko má určite potenciál stať sa malým Silicon Valley, dôkazom čoho sú globálne úspešné slovenské firmy ako je napríklad aj ESET. Vývoj softvéru má veľkú pridanú hodnotu, nie je náročný na investície do výskumu či výroby a má obrovský exportný potenciál,“ hovorí Rasťo Kulich, Country Manager slovenského Googlu a pokračuje: „Google môže a chce v tejto oblasti výrazne pomôcť, či už pri budovaní ekosystému startup-ov, tak aj svojím know-how v oblasti online marketingu, ktorý je kľúčovou ingredienciou globálneho úspechu.“

Internetové kontrasty a slabé miesta

Vzhľadom na to, že sa Slovensku veľmi dobre darí v oblastiach, ktoré je ťažšie zmeniť (rýchlosť internetu, záujem nakupovať online a pod.), má vysoký potenciál rásť oveľa rýchlejšie a stať sa krajinou s nadpriemernou internetovou ekonomikou. Na Slovensku sa dokonca očakáva výrazne rýchlejší rast eHDP než vo väčšine iných sektorov hospodárstva a zároveň rýchlejší než v iných etablovaných krajinách. Bude ale musieť zapracovať na podpriemerných oblastiach, v ktorých zaostáva aj za krajinami strednej a východnej Európy (región CEE).

„Internet sa na slovenskom HDP podieľa 3,3 percentami, čo je väčší podiel ako vo Francúzsku, Taliansku alebo Kanade, a to pri významne nižšej penetrácii internetu,“ hovorí Martin Kálovec, partner a výkonný riaditeľ pražskej pobočky The Boston Consulting Group a konštatuje: „Ak doženieme Európu a svet v penetrácii internetu, počte používateľov a zapojení štátnej správy, budeme nadpriemernou internetovou ekonomikou. Potenciál internetového biznisu na Slovensku je obrovský.“

Viac informácií o štúdii nájdete na www.onlinesanca.sk.

26.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+