MojAndroid

Vedeli ste o tom, že Android v sebe ukrýva mnoho skratiek a gest, ktorými ho môžete ovládať alebo si uľahčiť jeho používanie? Niektoré z gest sú ukryté v nastaveniach, no niektoré fungujú bez špeciálneho povolenia takmer na každom Androide. Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých gest, o ktorých ste možno doteraz ani nevedeli.

Screenshot na väčšine Android zariadení

Vedeli ste o tom, že screenshot (snímku obrazovky) na svojom Android zariadení vytvoríte stlačením tlačidla vypínania + tlačidla pre zníženie hlasitosti (naraz)? Pri zariadeniach s hardvérovým tlačidlom domov to môže byť aj kombinácia tlačidlo vypínania + tlačidlo domov.

Prístup k nastaveniam upozornení

Ak vás otravujú upozornenia z niektorej aplikácie a nechcete, aby sa zobrazovali, podržte dlhšie prst na niektorom z upozornení priamo v notifikačnej lište. Zobrazí sa vám menu pre ich zablokovanie alebo obmedzenie. Ak potom chcete upozornenia opäť obnoviť, prejdite do Nastavenia > Aplikácie a pri danej aplikácii do položky Upozornenia. Tu ich môžete opäť povoliť.

navod-tipy-triky-android-1

Otvorenie rýchlych nastavení dvomi prstami

Potrebujete rýchlo vypnúť alebo zapnúť Bluetooth, Wi-Fi alebo režim lietadlo? Stiahnite notifikačnú lištu dvomi prstami zhora nadol. Namiesto upozornení sa vám zobrazia priamo rýchle nastavenia.

navod-tipy-triky-android-3

Odinštalovanie aplikácie priamo z domácej obrazovky

Viete o tom, že aplikáciu si môžete odinštalovať aj priamo pomocou ikony na domácej obrazovke? Stačí, aby ste na ikone dlhšie podržali prst a presunuli ju do hornej časti obrazovky, kde sa objaví možnosť odinštalovať.

navod-tipy-triky-android-2

Lupa kdekoľvek v systéme

Máte problémom s malým textom v systéme alebo si jednoducho potrebujete niečo priblížiť? Prejdite do Nastavenia > Dostupnosť > Gesto priblíženia a tu si zapnite približovanie akéhokoľvek obsahu na obrazovke trojitým poklepaním prstu po displeji.

navod-tipy-triky-android-4

Poznáte aj vy praktické gestá?

Ak aj vy používate nejaké gesto alebo trik na ovládanie vášho zariadenia, tak sa s ním podeľte v komentároch pod týmto článkom. Sme si vedomí toho, že mnohí z vás o týchto gestách v Androide už vedeli, no tento článok je určený tým, ktorí ich doteraz nepoznali.

24.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • IQLogic

  Náhrada za Pinch-to-Zoom:
  Poklepať dvakrát prstom po obrazovke, pričom po druhom klepnutí nechať palec položený na obrazovke. Následným pohybom hore/dole budete môcť vykonať zoom. Nefunguje to však vo všetkých aplikáciách a osobne to využívam len v Google Chrome a QuickPic.

  • Milan Tóth

   Áno, to je super. Aj v google mapách. Je to super, keď nemôžeš na zoom použiť dva prsty, lebo držíš mobil v jednej ruke. Funguje to skoro všade.

  • Dano3266

   veľmi užitočné gesto a skoro nikto to nepozná

 • kubina

  Nie je to gesto skor trik: Ale je možne spustit Android v Save mode:
  1. Podržat Power button pokial sa neobjaví ponuka s vypnutím
  2. Dlhým stlačením sa zobrazí možnost Reštartovat do nudzového režimu: čo je mód v ktorom sú všetky aplikácie tretích stran (všetky doinštalované s obchodu a cez .apk) a spustí sa len android s predinštalovanými aplikáciami :)

 • mrninko

  To odinstalovanie nefunguje na vsetkych nadstavbach

 • Martin Weiss

  Ďakujem za rady, ale ešte by som rád vedel kedy príde gesto potiahnutím prsta po senzore odtlačkov prstov čo otvorí notifikačnú lištu. Mám Nexus 6P s Androidom 7.1.1. Ďakujem

  • kubs

   práve toto je jedna z výsad Pixelov, takže sa nedočkáš..bol o tom článok

   • mrninko

    Ale nebola tá “vysada” hlavne kvoli hardvéru? Že staršie Nexusy by to boli aj dostali, ale kvôli nekompatibilite s hardvérom hups smola?

 • kikirík

  Pri pokazenom fóne vyrieši problém mávnutie ruky proti stene, zemi… s uvoľnením daného zariadenia v záverečnej fáze pohybu ;))) Inak niektoré gestá z tipov používam, ale niekto ich možno nepozná a možno i ja spoznám nejaké nové.

 • Janko Giancarlo Tommaso

  Ten Screenshot ma vlastné vyrtualne tlacitko. Ktoré si môžem pridať na spodnú lištu kde sa nnachádzju vyrtualne tlačidla home buton ,späť, ukončenie procesov apk. Android 6.0 https://uploads.disquscdn.com/images/e6cff29a9799cbb585b7d4a9ecfbcf19097effe51c97121b1a4e1cdf67117abf.png

+