Jedným z problémov, alebo lepšie povedané prístupom používateľov, s ktorým sa developeri stretávajú u platformy Android, je pirátstvo. Vývojári mobilných aplikácii alebo hier majú častokrát menšie zisky z predaja, ak sa titul rozhodnú sprístupniť za jednorázový poplatok, než ju zverejniť zadarmo a využiť reklamu. Podobný prípad zaznamenalo štúdio Lucky Frame so svojou výbornou, no menej populárnou hrou Gentlemen. Yann Seznec, riaditeľ spomínaného štúdia zverejnil vo svojom blogu informácie o predaji tejto hry. Seznec očakával, že sa im podarí predať 2000 kópií, no v skutočnosti to bolo len 144, zatiaľ čo 50030 kópií bolo stiahnutých ilegálne mimo obchod Google Play.
Podľa štatistík, približne 95% ilegálnych kópii si stiahli používatelia z Ruska alebo Číny a to aj napriek tomu, že autori hry nepreložili popis hry do jazykov týchto krajín. To znamená, že je veľmi pravdepodobné, že hru Gentlemen našli len na pirátskych stránkach. Počet pirátov však potvrdil, že autori vytvorili hru, ktorú ľudia radi hrajú. Seznec tiež žartuje svojim vyjadrením, že je rád, že menu hry je dostatočne intuitívne na to, aby si ju hráči mohli zahrať aj bez znalosti anglického jazyka.
Okrem upozornenia na tento problém v závere Seznec uviedol, že sa jeho tím má ešte čo učiť. Toto bolo prvé vydanie hry pre Android a podľa jeho slov mohli spraviť väčšie opatrenia, aby zabránili jej masovému pirátstvu. Jedným z nápadov, ako tak urobiť je zaviesť určitú formu vnútroherných nákupov, ktorými by prilákali časť používateľov s pirátskou verziou, do kategórie platiacich hráčov. Seznec tiež uviedol, že hlavný problém môže spočívať aj v tom, že väčšina pirátov existuje v ekosystéme, v ktorom si nemôžu zakúpiť žiaden obsah z Google Play. Zaznamenávate, ako vývojári rovnaký problém s aplikáciami alebo hrami pre Android ?
Zdroj: The Verge