MojAndroid

Garmin v slovenských e-shopoch ponúka na predaj ďalšie fitness zariadenie, ktoré tentokrát prichádza v podobe hodiniek. Nejde o prvé takéto zariadenie výrobcu, práve naopak, Garmin ich má vo svojom portfóliu hneď niekoľko. Hodinky s názvom Vivoactive však potešia svojou cenovkou a možnosťou bezproblémového spárovania s vašim Android smartfónom. Prostredníctvom aplikácie tak môžete sledovať nielen vaše dosiahnuté výsledky, ale aj notifikácie na prichádzajúce hovory, či správy. Garmin do hodiniek samozrejme integroval aj GPS modul, ktorý poteší najmä športovcov.

Garmin-VIVO-ACTIVE-8

Konštrukcia, ktorá odolá vode

Vivoactive je určený predovšetkým pre aktívnych ľudí, čomu je prispôsobený aj ich vzhľad a funkcie. Konštrukcia je vyrobená z plastu, pričom remienok s malými vrúbkami na vnútornej strane je gumený a dostatočné veľký na to, aby pasoval na ruku každého používateľa. Displej je samozrejme umiestnený vpredu a má rozmery 28,6 x 20,7 mm. Od iných sa odlišuje v použitej technológií, ktorá zaručuje výbornú čitateľnosť na priamom slnku, no nutnosťou je aktivovanie podsvietenia v šere alebo úplnej tme.

Garmin Vivo Active s šere so zapnutým podsvietením
Garmin Vivo Active s šere so zapnutým podsvietením

Ovládanie je realizované prostredníctvom dvoch hardvérových tlačidiel po stranách, jedným sa aktivuje podsvietenie, tým druhým menu alebo ďalšie možnosti zariadenia. Nechýbajú ani dve kapacitné tlačidlá, ktoré priamo v prostredí aplikácie vyvolajú kontextové menu alebo vás vrátia o jeden krok späť. Zadná strana neskrýva veľa a nájdete tu len plôšky pre nabíjací dok. Ten sa pripája za pomoci magnetov, ktoré držia hodinky pevne na správnom mieste. Konštrukcia hodiniek je ďalej prispôsobená aj pre náročne podmienky. Bez obáv ich tak môžete nosiť nielen v sprche, ale aj v daždi alebo pod vodou pri plávaní.

Garmin-VIVO-ACTIVE-2

Garmin-VIVO-ACTIVE-4

Garmin Vivoactive sa k smartfónu pripájajú prostredníctvom pripojenia Bluetooth a aplikácie Garmin Connect. Tá je centrom pre všetky fitness zariadenia spoločnosti, ktoré by ste mohli používať. Nájdete tu prehľad aktuálnych informácií o prejdených krokoch, spálených kalóriách, spánku, ako aj hmotnosti, či iných aktivitách. Z kontextového menu sa môžete prepnúť do položky fitness a zobraziť informácie o aktivitách, spálených kalóriách, vývoji hmotnosti, ako aj výzvy, osobné rekordy, tréningové plány a iné. Aplikácia dokáže tiež zaznamenať údaje z hrania golfu, či vytvárať vlastné skupiny pre zdieľanie dosiahnutých výsledkov a úspechov. Navyše, vďaka funkcii Live Track budete môcť priebeh tréningu, či športových súťaží zdieľať online v reálnom čase s inými osobami.

Garmin pripravil aj webovú verziu Garmin Connect, ktorá je rozšírením aplikácie. Obsahuje detailné štatistiky, prehľady, ako aj možnosť tvoriť vlastné tréningové plány alebo dráhy, ktoré sa dajú neskôr opakovať a použiť na lepšie porovnanie aktivít. Okrem toho tu nájdete tiež manažéra cieľov, hmotnosti a výdaju či príjmu kalórií. Za týmto účelom sa Garmin Connect prepája s aplikáciou a službou MyFitnessPal. Bonusom je potom možnosť meniť vzhľad ciferníkov, ktoré je možné sťahovať zo stránok Garmin Connect.

Garmin_Connect Garmin_Connectweb

Ukážka webového rozhrania aplikácie a služby Garmin Connect

Aplikácie, widgety aj ciferníky

Samozrejme, Garmin klasifikuje tieto hodiny ako inteligentné a tomu odpovedá aj možnosť inštalovať do nich aplikácie a widgety. V obchode Connect IQ nájdete niekoľko desiatok titulov, ako aj vzhľadov ciferníkov. Spomenúť môžem napríklad Find My Car, ktorý vám pomôže s lokalizáciou auta na parkovisku, stopky, poloha GPS a iné. Hodinky prichádzajú s predinštalovanou funkciou Find my phone, ktorá prezvoní na telefón, aby ste ho mohli rýchlo nájsť. Zároveň vás hodinky upozornia aj na to, ak sa váš telefón dostane z dosahu Bleutooth pripojenia.

Garmin-VIVO-ACTIVE-2-3

Displej hodiniek dokáže okrem základných údajov o čase, stave batérií a senzorov ukázať aj štatistiky prejdených krokov, notifikácie, udalosti z kalendára, ovládanie hudobného prehrávača Googlu a aktuálnu predpoveď počasia s predpoveďou na niekoľko hodín alebo dní dopredu. Vivoactive viet tiež zobraziť upozornenia, ktoré sa zobrazia vo vašom smartfóne. Nie vždy ich však dokáže ukázať v reálnom čase, namiesto toho sa v hodinkách objavia až s oneskorením. Navyše, aj ich zobrazenie je skôr len informatívne, keďže text napríklad prijatého e-mailu síce prečítate, no z hodiniek naň neodpoviete. Ak vám niekto zavolá na mobil, môže sa ľahko stať, že upozornenie neuvidíte. Podobne fungujú aj ostatné notifikácie. Garmin Vivoactive tak nie je určený ľuďom, ktorí chcú hodinky s inteligentnými funkciami a rozšírenou interakciou medzi nimi a mobilom. V tomto smere majú hodinky s Androidom Wear výrazne navrch.

Garmin-VIVO-ACTIVE-2-4

Podporuje GPS aj ANT+

Fitness hodinky od Garminu sú výnimočné najmä integráciou GPS a podpory ANT+, ktorá slúži na pripojenie ďalších zariadení, napríklad pre meranie srdcového pulzu, rýchlosti, kadencie na bicykli a ďalších údajov. Priamo v hodinkách máte pri športových aktivitách prehľad o aktuálnom srdcovom pulze, ako aj o ďalších údajoch, ktoré sa detailnejšie dajú sledovať priamo na webe alebo v aplikácií na mobile. Za veľké plus považujem výdrž batérie, ktorá sa v reálnych podmienkach približuje k výrobcom udávaným hodnotám. Pri aktivovanom GPS vydržia teda približne 10 hodín, a v režime hodiniek a sledovania krokov či spánku to bude dokonca až 3 týždne. Ak teda patríte k aktívnejším športovcom, Garmin Vivoactive vám bez problémov vydržia 1 týždeň. Nabíjanie sa realizuje prostredníctvom dokovacej stanice s magnetickým držiakom, ktorý hodinky pevne prichytí.

Garmin-VIVO-ACTIVE-9

Čo sa týka presnosti záznamu aktivít, tak tu nemám hodinkám až tak čo vytknúť. GPS lokalizuje používateľa v priebehu jednej až dvoch minút, záznam polohy je potom presný. Teda aspoň v prípade, že sa pohybujete v otvorenom priestranstve, čo bol aj prípad pri našom testovaní.

Záverečné hodnotenie

Hodinky Garmin Vivoactive si určite obľúbia najmä športovo zanietení používatelia. Vďaka prítomnosti ANT+ a GPS, už totižto nemusia so sebou nosiť žiadne ďalšie zariadenia a svoj smartfón môžu s kľudom nechať doma. A keďže hodinky sú aj vode a prachu odolné, dajú sa použiť aj k záznamu aktivít pri plávaní. Výhodou je aj dlhá výdrž batérie, výborná čitateľnosť displeja na priamom slnku, či možnosť inštalovať aplikácie. Naopak, za nevýhodu považujem nie príliš spoľahlivé zobrazovanie notifikácií z mobilu, niekedy trochu obtiažnejšie ovládanie, či nutnosť zapínať podsvietenie v noci. Cena hodiniek je 249 eur bez hrudného pásu pre meranie srdcovej aktivity, k dispozícii sú v bielej alebo čiernej farbe.

Plusy:

  • GPS a ANT+
  • Výborne čitateľný displej vo vonkajších prostrediach
  • Výdrž batérie
  • Možnosť rozšírenia funkcionality aplikáciami
  • Podrobné štatistiky v aplikácii aj na webe

Mínusy:

  • V noci je nutné zapínať podsvietenie displeja
  • Notifikácie majú len informatívny charakter
20.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+