MojAndroid

Jedným z hlavných reklamných lákadiel vlajkového smartfónu Samsung Galaxy S23 Ultra je jeho extrémny zoom fotoaparátu. Ten kombinuje telefoto snímač s 3x optickým zoomom a periskopický snímač s 10x optickým zoomom. V rozmedzí medzi 4x a 9x zoomom však fotoaparát tieto snímače kombinuje s digitálnym zoomom a fotografie nemusia byť tak kvalitné. Portál SamMobile popísal trik ako ich vylepšiť.

Samsung Galaxy S23 Ultra fotoaparat
Fotoaparáty na Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Algoritmus priblíženia nefunguje vždy správne

Na nekonzistentnosť kvality fotografií upozornil na svojom Twitter účte leaker Ice Universe (@UniverseIce). Ten zistil, že úroveň detailov na obrázkoch so zoomom zachytených fotoaparátom Galaxy S23 Ultra sa líši v závislosti od konkrétnych scenárov. Niekedy sa obrázky zdajú byť dosť ostré, zatiaľ čo v iných prípadoch sa obrázky môžu zdať rozmazané.

Dôvodom je to, že fotoaparát Samsung sa spolieha na algoritmus, ktorý by vám mal poskytnúť jasné detaily na priblížených fotografiách. Najjednoduchší spôsob, ako rozpoznať, že sa používa pri fotení so zoomom, je vidieť mierne oneskorenie snímania. Podľa ohlasov sa však zdá, že algoritmus niekedy funguje a niekedy nie. Existuje však trik, s ktorým by mal fungovať vždy. Aspoň teda v rozmedzí zoomu 6-10x.

Kroky na aktiváciu algoritmu vysokokvalitného priblíženia:

Pri dobrých svetelných podmienkach:

  1. Priblížte viac ako 20-násobne a nasnímajte obrázok.
  2. Priblížte späť na úroveň 6x – 10x.
  3. Nasnímajte fotografiu stlačením tlačidla spúšte, ale bez toho aby ste klepli na hľadáčik, cez ktorý obvyklé zaostrujete na konkrétny objekt/osobu.

Pri slabom osvetlení:

  1. Stačí priblížiť na 6x až 10x zoom
  2. Nasnímajte fotografiu stlačením spúšte, ale ale bez toho aby ste klepli na hľadáčik

Treba si zapamätať, že ak urobíte fotografie, následne ich otvoríte v aplikácii Galéria a potom sa vrátite späť do aplikácie fotoaparátu, tak sa algoritmus opäť nepodarí spustiť.

Náš tip
EÚ by chcela regulovať AI. Akým spôsobom a aké to má rizika?

25.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+