MojAndroid

Rýchly vývoj umelej inteligencie (AI) respektíve algoritmov strojového učenia, ktoré priniesol nástroj ChatGPT od spoločnosti OpenAI, vyvoláva nadšenie a aj obavy, Tie pramenia hlavne z možnosti jej zneužitia. Európska únia teraz podľa portálu Teraz.sk preto plánuje AI regulovať. Akým spôsobom a kedy sa tak stane?

Zavedie EÚ povinnosť zverejniť pôvod diela vytvoreného AI?

Prvé prípady zneužívania AI sa objavili už krátko po predstavení nástroja ChatGPT. Študenti vysokých škôl ho začali používať k tvorbe diplomových prác. V súčasnosti uľahčuje nielen prácu pri mnoho druhoch profesií, ale pomáha aj internetovým podvodníkom vytvárať sofistikovanejšie phishingové podvody. Ďalším negatívnym prípadom je generovanie dezinformácií.

ChatGPT
CHatGPT | Zdroj: ChatGPT

Moderné AI nástroje dokonca umožňujú vytvárať umelecké obrázky. Využívajú pritom však strojové učenie, ktoré sa učí z iných umeleckých diel a kvôli porušeniu autorských práv už tieto nástroje v USA dokonca čelia žalobám. Problém s takými nástrojmi ilustruje aj najnovší prípad, na ktorý upozornil portál Gadget360.

Tohtoročnú cenu fotografickej súťaže Sony WTA vyhral v kreatívnej kategórii Boris Eldagsen so svojou fotografiou Pseudomnesia. Ukázalo sa však, že fotografia bola vygenerovaná pomocou AI. Autor síce na to porotu upozornil, no ona tomu nevenovala pozornosť a cenu mu udelila, čo samozrejme vyvolalo vášne. Eldagsen cenu potom odmietol prevziať a snímka bola nakoniec stiahnutá.

Ešte väčším problémom začínajú byť rôzne falošné videá vytvorené AI nástrojmi, ktoré môžu byť ľahko zneužité. Práve na takého prípady by mala smerovať plánovaná regulácia Európskej únie. Podľa experta na umelú inteligenciu z Európskej inteligencie, Martina Ulbricha, by to v praxi malo vyzerať tak, že by existovala povinnosť zverejniť, že niečo vytvorila umelá inteligencia.

Zákon o AI by mohol byť prijatý v roku 2027

Spolu so zdokonaľovaným týchto nástrojov bude totiž čoraz ťažšie rozlíšiť medzi skutočným videom či fotkou a výtvorom AI. Momentálne Európska komisia skúma rôzne štúdie, názory a pripravuje rôzne nastavenia, čo samozrejme zaberie nejaký čas. Zákon o AI by mala Európska únia potom prijať v roku 2027. Takáto regulácia so sebou však nesie aj nástrahy.

Príkladom je oslabenie európskeho trhu odchodom viacerých spoločností. Na základe prieskumu až 15 % spoločností zvažuje odísť z európskeho trhu práve pre plánovanú reguláciu a 65 % firiem už ponúka služby, ktoré využívajú AI. Malte Firlus zo spoločnosti Amazon preto vyzýva k dialógu s veľkými spoločnosťami o regulácii AI, aby sa dosiahol kompromis a inovačný potenciál firiem zostal zachovaný.

Náš tip
Zlyhávajú vám niektoré aplikácie? Google prináša riešenie
24.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+