MojAndroid

Cena špičkových smartfónov je v dnešnej dobe pomerne vysoká. Koľko peňazí však zarábajú tí, ktorí ich pre nás vyrábajú? Portál Phone Arena zverejnil platy zamestnancov vo fabrike Foxconn. Taktiež porovnal platy výrobnej linky zaoberajúcou sa produkciou iPhonov, so zamestnancami, ktorí vyrábajú najnovší vlajkový telefón značky Huawei.

Foxconn vyrába smartfóny nejednej značky

Známa čínska spoločnosť Foxconn pred niekoľkými mesiacmi podpísala zmluvu na výrobu dvoch modelov smartfónov. Ide o výrobu novej série smartfónov značky Apple. Najnovší modelový rad iPhone 15 sa vyrába v továrni spolu s novou vlajkovou loďou Huawei Mate 60 Pro, ktorá je dostupná len v domovskej Číne. Odborníci sa však pozastavili nad výplatou zamestnancov, ktorá sa odvíja od značky vyrábaného smartfónu.

Foxconn
Foxconn | Zdroj: PhoneArena.com

Výskum dvoch odborníkov na pracovisku odhalil, že zamestnanci pracujúci so zariadeniami značky Apple dostávajú od 19,2 % nižšiu hodinovú sadzbu ako tí, ktorí vyrábajú smartfóny pre Huawei. Hodinová mzda zamestnancov pracujúcich so zariadeniami značky Huawei je podľa zverejnených informácií v prepočte 3,37 €. Novoprijatí zamestnanci predom vedia, na ktorých telefónoch budú pracovať, no momentálne je vyššia šanca, že daná osoba bude pracovať na výrobe Huawei Mate 60 Pro. Pracovníci na linkách pre výrobu nových iPhonov však zarábajú menej z dôvodu, že táto linka ponúka viac sociálnych výhod.

Platy tých, ktorí stoja pri vzniku našich obľúbených smartfónov, sú očividne nízke. Čína pre veľké značky a predovšetkým technologických gigantov znamená lacnú pracovnú silu a preto pochádza drvivá väčšina produktov práve z tejto krajiny.

Náš tip
OnePlus príde s cenovo dostupným tabletom OnePlus Pad Go. Kedy a čo prinesie?
20.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+