MojAndroid

Výskumní pracovníci spoločnosti Kaspersky objavili nový a vylepšený spyware FinFisher. Zameriava sa na smartfóny s operačným systémom Android aj iOS. Najnovšia verzia tohto spywaru bola v poslednom období aktívna napríklad v Mjanmarsku, kde sa v tomto čase udialo viacero škandálov z oblasti ľudských práv.

Spyware FinFisher teraz dokáže zbierať naozaj veľké množstvo osobných dát. Portál ZDNET informoval, že je schopný dostať sa do kontaktov, SMS, MMS, e-mailov, GPS polohy, fotografií či iných dát v pamäti smartfónu. Okrem toho, v niektorých prípadoch dokáže údajne zaznamenávať aj telefonáty a dostane sa aj k dátam z obľúbených messengerov.

Vylepšený a nebezpečnejší

Tento spyware síce nie je žiadnym nováčikom, no po jeho vylepšení je oveľa nebezpečnejším. Dostane sa k dátam, ku ktorým sa predtým dostať nevedel. Technická analýza od spoločnosti Kaspersky odhalila, že vo verzii pre Android aj iOS má FinFisher takmer rovnaké možnosti, len s minimálnymi rozdielmi. Podľa ruského dodávateľa antivírusových programov dokáže ukradnúť rozhovory z aplikácií, ako napríklad Facebook Messenger, Skype, Signal, BlackBerry Messenger, Telegram, Threema, Viber, WhatsApp, Line a InstaMessage. A to vrátane videí, obrázkov, kontaktov a podobne.

Od zistenia týchto nových verzií spywaru FinFisher koncom roka 2018, boli vraj infikované smartfóny v 20 krajinách. K tomuto zoznamu sme sa síce nedostali, no Slovensko v ňom pravdepodobne chýba. Zatiaľ. FinFisher pre smartfóny je momentálne taký prepracovaný, že takmer dosahuje kvality desktopových spywarov.

Náš tip
Turisti si z Číny môžu odniesť suvenír v podobe spyware aplikácií
16.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+