MojAndroid

Spoločnosť Kaspersky Lab urobila prieskum, v ktorom sa zamerala na mobilné aplikácie. Mnohí používatelia smartfónov majú obavy, že aplikácie, ktoré majú nainštalované ich sledujú, prípadne zdieľajú ich údaje.

Náš tip
Avast: Niektoré nové Android telefóny majú predinštalovaný malware
Náš tip
Kaspersky Lab: V skutočnom živote sa správame pomerne zodpovedne, vo virtuálnom sa bezdôvodne vystavujeme rizikám

Aplikácie sa stali dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Používame ich na všetko – na úpravu fotografií, sociálne siete, hranie hier či rezerváciu stola v reštaurácii. Výsledky prieskumu ukazujú, že aj napriek našej láske k aplikáciám by naša dôvera nemala byť slepá. Aj napriek tomu, že sú ľudia stále viac znepokojení tým, že aplikácie sledujú ich online aktivitu, podceňujú zavádzanie opatrení na ochranu pred potenciálnymi problémami.“ povedal Dmitrij Aleshin, viceprezident pre produktový marketing spoločnosti Kaspersky Lab

Aplikácie majú prístup k množstvu údajov

Spoločnosť zistila, že až 61 percent ľudí sa cíti nepríjemne pri zdieľaní informácií o svojej polohe s webovými stránkami a aplikáciami. V roku 2016 bolo toto percento nižšie, konkrétne 39 %. Okrem toho je vyše polovica respondentov znepokojená tým, že niekto môže vidieť všetko, čo robia alebo sledujú na svojich zariadeniach a podobné percento sa obáva, že by ich niekto mohol sledovať pomocou informácií o geolokácii z ich zariadenia.

Experti spoločnosti Kaspersky Lab zistili, že aplikácie majú prístup nielen k obrovskému množstvu údajov, ale často sú spustené na pozadí bez toho, aby o tom používatelia vôbec vedeli. Podľa prieskumu má 83% aplikácií pre Android prístup k citlivým údajom svojich vlastníkov a 96% aplikácií pre Android sa môže spustiť bez ich súhlasu. Takmer polovica ľudí hovorí, že nekontrolujú povolenia svojich predinštalovaných aplikácií a približne jeden z piatich nekontroluje povolenia pri sťahovaní a inštalácii nových aplikácií

Zaujímavé aplikácie

Aplikácia Kaspersky Internet Security pre Android chráni mobilné zariadenia používateľov pred potenciálne škodlivými mobilnými aplikáciami, ktoré môžu pristupovať k osobným údajom na škodlivé účely. Aplikácia Kaspersky Battery Life zase analyzuje všetky aplikácie a identifikuje tie, ktoré pracujú na pozadí a spotrebúvajú energiu zariadenia.

Verzia: 1.2.4.77
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.2.4.77
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 11.16.4.574
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 11.16.4.574
Aktuálna cena: Zdarma
18.7.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+