MojAndroid

Najľudnatejšia krajina sveta je z hľadiska turizmu veľmi obľúbenou destináciou. Nemalou mierou sa na tom podieľa miestna špecifická kultúra či viaceré významné stavby a pamiatky. Najnovšie sa však zistilo, že z krajiny nebeského draka si turisti neodnášajú len magnetky s obrázkami veľkého čínskeho múru, ale aj spyware aplikácie.

Ich cieľom je získať citlivé údaje

Takýto nepríjemný “suvenír” si so sebou mohli priniesť turisti, ktorí do Číny vstúpili cez hraničný prechod v regióne Xinjiang. Neželané aplikácie, ktorých úlohou je získavať citlivé dáta používateľov, mali do zariadení turistov inštalovať pracovníci miestnej hraničnej polície. Pri snahe o vstup do krajiny cez tento hraničný priechod bol turistom zabavený smartfón. Ešte predtým boli však turisti hraničnou políciou donútení zariadenie odomknúť. Ak by tak neurobili, vstup do Číny by im nebol povolený. Následne mali pracovníci hraničnej polície so smartfónmi turistov odísť s jediným cieľom – získať z nich čo najväčšie množstvo citlivých dát.

V prípade iPhonov malo získavanie citlivých informácií spočívať v napojení na špeciálne zariadenie, ktoré informácie skopírovalo z interného úložiska. V prípade zariadení s Androidom však boli na tieto nekalé praktiky použité viaceré spyware appky. Konkrétne malo ísť o tituly BXAQ a Fēng cǎi. Tie bez povolenia používateľa odosielali na server telefonické kontakty, textové správy, históriu hovorov, zoznam nainštalovaných aplikácií či používateľské mená a heslá. Okrem toho však aplikácie skenovali aj údaje na internom úložisku. Hneď po vykonaní kontroly mali byť škodlivé appky pracovníkmi čínskej hraničnej polície odinštalované, no v niektorých prípadoch sa tak nestalo.

Za všetkým by mali byť teroristi

Na prvý pohľad je vinník týchto nekalých praktík jasný. Skôr než bez rozmyslu ukážeme prstom na čínsku vládu a obviníme ju zo špionáže si však treba povedať, že región Xinjiang obývajú mnohé etnické skupiny. Podľa známych informácií tu má byť aktívnych aj niekoľko teroristických skupín. V dôsledku toho sa samotná čínska vláda v minulosti obávala toho, že stratí nad týmto regiónom kontrolu. Inštalovanie spyware aplikácií teda nemusí byť mierené na zahraničných turistov, ale skôr na osoby podozrivé z podieľania sa na páchaní teroristickej činnosti. Oficiálne sa však čínska vláda zatiaľ k ničomu nevyjadrila.

4.7.2019
Zdroj: TheVerge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+