Už je to niekoľko rokov, čo sa smart home komunita dočkala novej jednotky od renomovaného poľského výrobcu smart home zariadení – Fibaro. Home Center 2 svojimi vnútornosťami síce stále môže byť plnohodnotný člen vášho inteligentného domu, no v niektorých ohľadoch už môže trochu zaostávať. Aktuálny Home Center 3 by však tieto rozdiely mohol opäť zmazať.
Vyšší výkon, viac možností
Už pri Home Center 2 umožňoval rýchlejší procesor a vyššia pamäť RAM pripojenie násobne väčšieho počtu zariadení oproti Lite verzii. Výrobca uvádza, že HC 2 dokáže bez problémov obslúžiť až 230 rôznych spínačov, zásuviek a iných zariadení, čo by malo postačovať pre akúkoľvek štandardnú domácnosť.
Pri Home Center 3 ide Fibaro ešte ďalej a v novej verzii ponúka dvojnásobnú RAM, ešte rýchlejší procesor a násobne väčšiu pamäť. Výrobca tu už neudáva presné navýšenie maximálne počtu súčasné obsluhovaných zariadení, dá sa však predpokladať, že vzhľadom na tieto vylepšenia je toto číslo podstatne vyššie. Hlavný benefit výkonnejšieho hardvéru je ale v rýchlejšej odozve celého systému.
- Fibaro Home Center 2 – dosah 100 metrov / 1 GB RAM / 2 x 1,8 GHz CPU / 2 GB úložisko
- Fibaro Home Center 3 – dosah 150 metrov / 2 GB RAM / 4 x 1,2 GHz CPU / 8 GB úložisko
Čo už výrobca zdôrazňuje je vyšší dosah Z-Wave siete, a to až do 150 metrov. Od počiatku však bola najväčšia nevýhoda hlavných jednotiek od Fibaro ich striktné orientovanie na Z-Wave sieť. Zariadení s týmto protokolom je síce dostatok, je ale určite lepšie, ak máte prístup k oveľa širšiemu portfóliu výrobkov.
Aj toto Home Center 3 rieši, nakoľko zásadným spôsobom rozširuje podporované protokoly. Z-Wave tak dopĺňa Wi-Fi, Bluetooth či najmä Zigbee. Nie všetky protokoly sú ale v súčasnosti podporované aj softvérovo. Hardvérová podpora tu ale je, a tak je nutné počkať, kým Fibaro zapracuje potrebné softvérové zmeny.
Fibaro Home Center 2 | ||
Fibaro Home Center 2 | ||
Fibaro Home Center Lite | ||
Fibaro Home Center 3 |
Podpora pre všetkých hlavných výrobcov
Širšia podpora protokolov násobne rozširuje firmy, nad ktorými pri zvažovaní nákupu zariadení môžete premýšľať. Priamo Fibaro spomína napríklad Samsung, Philips, Logitech, D-Link a iné. Zároveň si nová jednotka rozumie už so známymi službami ako Google Home či Amazon Alexa.
Podpora hlasových asistentov, vrátane Siri, je síce prítomná aj pri starších jednotkách, práve nové protokoly by mohli priniesť plnohodnotnejšiu podporu priamo tých zariadení, ktoré majú certifikáciu pre týchto asistentov.
Ďalší obľúbený výrobca je aj Xiaomi, ktorý vyrába výrobky s protokolom ZigBee a Wi-Fi. Ide napríklad o zásuvky či rôzne senzory. Nižšia cena týchto produktov môže byť v konečnom dôsledku veľkým plusom pre Home Center 3.
Všetky tieto nové funkcie prirodzene vrcholia podporou pre Android Auto, vďaka čomu si môžete svoj dom ovládať aj počas jazdy domov. V závislosti od úrovne vašej smart domácnosti si tak za jazdy môžete zapnúť napríklad kúrenie či kávovar.
Bezpečnosť, nový systém a migrácia
Fibaro opäť sľubuje veľkú bezpečnosť vašich údajov a domácnosti. Šifrovanie dát priamo na servery či komunikácie so zariadením je samozrejmosťou. Veľmi veľkou novinkou pri jednotke HC 3 je však používateľské prostredie.
To si prešlo kompletnou zmenou, teda ak ste boli zvyknutí na Home Center 2 alebo Home Center Lite, so systémom sa budete musieť naučiť pracovať znova. Výrazným spôsobom sa pritom upravilo aj vytváranie a správa scén. K redizajnu však výrobca pochopiteľne pristúpil kvôli lepšej prehľadnosti a funkčnosti. Nezostáva nám tak nič iné len veriť, že v praxi sa to ukáže ako dobré rozhodnutie.
Fakt, že ide o naozaj zásadnú zmenu potvrdzuje aj jedna nevýhoda. Ak totiž momentálne fungujete na Home Center 2 alebo Home Center Lite a chcete prejsť na aktuálny model, je možná len čiastočná migrácia všetkých nastavení. Je to spôsobené práve dôležitými zmenami vo fungovaní, no hneď pri vydaní nebola migrácia dostupná vôbec.
V súčasnosti je teda možné migrovať všetky zariadenia, ich nastavenia či ikony, pripojené kamery a termostaty. Čo sa už presunúť nedá sú scény, doplnky či virtuálne zariadenia, tie teda budete musieť zostaviť znova. Tento stav majú za následok spomínané zmeny a rozdiel v LUA kóde.
Mám Home Center 2, oplatí sa mi upgrade?
Na túto otázku v tejto chvíli nepoznáme jednoznačnú odpoveď, nakoľko sme novú jednotku ešte netestovali. Ak sa ale rozhodujete pre svoju prvú centrálnu jednotku Fibaro, vyššia cena pravdepodobne stojí za širšiu podporu protokolov. Nakoľko si môžete vybrať z väčšieho počtu výrobcov jednotlivých zariadení, a teda aj lacnejších alternatív, v konečnom dôsledku môžete dokonca ušetriť. Test v praxi nám však dá jasnejší pohľad na vec.
Ak sa chcete o problematike Smart Home dozvedieť viac, venovali sme sa jej v samostatnom článku.