MojAndroid

Automobilka Faraday Future predstavila na včerajšom podujatí, počas výstavy CES 2016, koncept svojho prvého elektrinou poháňaného športiaku. FFZERO1 je prvým výtvorom tejto spoločnosti, ktorý ale nebude určený pre bežnú mestskú premávku. Pod kapotou totižto ukrýva elektromotor s výkonom 1000 konských síl, vďaka ktorému dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h pod 3 sekundy. Maximálna rýchlosť dosahuje 320 km/h. Ide ale len o teoretické čísla, ktoré by sa ale podľa spoločnosti mohli pretaviť aj do tých skutočných. Faraday Future totižto plánuje aj limitovanú produkciu tohto elektrického superšportiaku.

Automobil svojim dizajnom zaujme už na prvý pohľad. Pozornosť púta presklená panoramatická strecha, interiér z uhlíkových vlákien, ako aj vychytávky v podobne držiaka pre smartfón v strede volantu, či bezpečnostný systém Halo, ktorý vytvára podporu pre jazdcovu hlavu a krk. Nechýba ani špeciálna helma, ktorá poskytuje vodu a kyslík. Na informačnom paneli sa okrem iných údajov zobrazujú aj biometrické údaje šoféra. Samozrejme, FFZERO1 nebude automobilom určeným pre masovú výrobu, spoločnosť však chce s ním upútať pozornosť a ukázať svoj potenciál.

Koncept autmobilu vychádza z novej architektúry, ktorá je modulárna a ľahko prispôsobiteľná. Výrobca tak môže jednoducho zmeniť výkon, veľkosť automobilu alebo kapacitu batérií. Ide o unikátny návrh, ktorý neponúka žiadny iný výrobca. Ako funguje môžete vidieť aj na videu.

O financovanie spoločnosti sa momentálne stará najmä miliardár Jia Yueting, ktorý je vo vedení čínskej spoločnosti LeTV. Ide o dve samostatne fungujúce spoločnosti. Faraday Future však v tomto prípade ťaží nielen finančné prostriedky, ale aj skúsenosti s technológiami. To, že to tento výrobca myslí s elektromobilmi vážne, dokazuje aj fabrika na ich výrobu, v hodnote 1 miliardy dolárov, ktorú stavia v Nevade. Samozrejme, v nej plánuje vyrábať cenovo dostupnejšie automobily, ktoré by sa na trh mali dostať už v priebehu nasledovných rokov. Od založenia Faraday Future pritom ubehlo len 18 mesiacov, čo sa dá považovať za raketový štart. Uvidíme, ako sa spoločnosti bude dariť v nasledovných rokoch, no zdá sa, že je na najlepšej ceste k úspechu.

faraday_FFZERO1 faraday_FFZERO1_2 faraday_FFZERO1_3 faraday_FFZERO1_4 faraday_FFZERO1_5 faraday_FFZERO1_6 faraday_FFZERO1_7 faraday_FFZERO1_9 faraday_FFZERO1_10 faraday_FFZERO1_11 faraday_FFZERO1_12 faraday_FFZERO1_13 faraday_FFZERO1_14 faraday_FFZERO1_15 faraday_FFZERO1_16 faraday_FFZERO1_18 faraday_FFZERO1_19

 

Zdroj: theverge

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
5.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+