MojAndroid

Na Slovensku sa podvodníci činia dennodenne, naposledy sa pokúšali šoférov nahovoriť, že nezaplatili mýto. Plné ruky práce s tým má hlavne Polícia SR, ktorá pravidelne o podvodoch informuje na svojom Facebooku. Podobné problémy ale majú aj za hranicami. Tam sa podvodníci už dlhšie vydávajú za bankárov a vyprázdňujú účty nič netušiacim ľuďom. Prípady sú také časté, že dokonca o tom informovala už aj samotná Česká banková asociácia.

Nie je bankár ako bankár

Tentokrát sa podvodníci rozhodli svoje obete kontaktovať pomocou telefonátov. Tie väčšinou prebiehajú tak, že sa vám predstavia ako pracovníci banky a chcú vás upozorniť pred nejakou hrozbou. Môžu vám povedať, že máte napadnutý bankový účet, zablokované mobilné bankovníctvo, prípadne niekto zneužil vašu identitu na právne úkony. Ich cieľom je z vás dostať povolenie na vzdialený prístup do bankového konta a potom si už páchatelia môžu s vašimi financiami robiť čo sa im zachce.

Pred podvodom varuje Česká banková asociácia | Zdroj: ČBA

Za posledné dva roky Polícia ČR na túto tému registruje viac ako 1 500 nahlásených podvodných telefonátov. Škody sa niekedy vymerajú až do stoviek tisíc českých korún, čiže niekoľko tisíc eur. Stať sa obeťou nie je vôbec ťažké. Podvodníci veľakrát získajú prístup k vašim osobným údajom ako meno, dátum narodenia, vaša banka, identifikačné číslo dokladov a pod. Taktiež páchateľ v tomto prípade nie je automatizovaný stroj, ale plynule česky hovoriaci podvodník. Tento problém sa zatiaľ veľmi neskloňuje v súvislosti so Slovenskom, treba byť ale v pozore.

Ako sa nestať obeťou?

V dnešnej dobe je dôležité poznať praktiky internetových podvodníkov. Väčšina prípadov totižto nesie rovnaké znaky ako napr. lámaná slovenčina, podozrivo vyzerajúce webové adresy, neplatné/žiadne platobné certifikáty a mnohé ďalšie. Samozrejme, možnosti sú neobmedzené, no podvodníci zvyknú kontaktovať buď pomocou e-mailu, SMS správy alebo telefonátu. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sa vyhnúť podobným nepríjemným situáciám, prečítajte si náš e-book Ako byť Smart a nesadnúť na lep PODVODNÍKOM.

Náš tip
Podvodníci na Bazoši sa nás pokúsili okradnúť. Ako to prebiehalo a na čo si dávať pozor?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+