MojAndroid

Facebook je najrozsiahlejšia sociálna sieť na svete, o tom niet pochýb. Na túto platformu si mnohí ľudia ukladajú aj súkromné informácie a píšu si vo veľkom s rodinou a priateľmi. Mnohí neprajníci preto sa chcú dostať do účtov svojich obetí.

Korisť sa však môže nachádzať aj niekde inde, ako v súkromných informáciách. Preto je dôležité mať účet na sociálnej sieti riadne zabezpečený. Samotný Facebook ponúka hneď niekoľko užitočných tipov.

Základom je samozrejme prevencia

Ak chcete zabrániť tomu, aby boli vaše účty prelomené, zneužité alebo aby sa s nimi inak nesprávne zaobchádzalo, bolo by super vykonať kontrolu zabezpečenia. Tá pomôže overiť, či sú využívané tie najvhodnejšie možnosti zabezpečenia.

Dvojstupňové overenie je taktiež skvelým spôsobom, ako zamedziť cudziemu vniknutiu. Myslíme si, že niektorí z vás ho aj využívajú. Musíme uznať, že ide o jednoduché riešenie pre tých, ktorí chcú mať väčší pocit istoty na internete.

Odporúča sa aktivácia tejto vymoženosti aj pre e-mailový účet. Ďalej by ste mali používať heslá, ktoré nie je možné tak ľahko rozlúsknuť. Prinajlepšom by použitý výraz nemal byť nijako spojený s vami, poprípade je dobré využiť kombináciu rozličných znakov a číslic.

Veľmi dôležitou, avšak pomerne otravnou vecou, je využívanie rozličných prístupových hesiel do ostatných účtov. Nikdy neviete, kedy útočník uhádne heslo a pokúsi sa presne tým istým heslom prihlásiť aj do ostatných, vami využívaných platforiem.

Podobný prípad sme riešili v článku, kedy jednému z kolegov boli hacknuté hneď dva účty. Taktiež zvážte zapnutie upozornenia na prihlásenie na Facebooku a ďalšie nastavenia zabezpečenia na vašich účtoch. Niečim podobným disponuje aj Instagram. Viac informácií ohľadom zabezpečenia účtu nájdete na oficiálnych stránkach Facebooku.

Ako zabrániť phishingu a získať pomoc?

Phishing je ďalšia nepríjemná záležitosť. Niektorí jedinci sa snažia využiť váš účet na sociálnej sieti v ich prospech, a ani o tom nemusíte vedieť, pokiaľ nepatríte k tým skúsenejším

V prvom rade musíte zobrať do úvahy fakt, že stránka Facebook má webovú lokalitu www.facebook.com. Pravé sú ale aj fb.comfacebook.comfacebookmail.com alebo mail.instagram.com. “odchytiť” vaše prihlasovacie údaje.

V prípade, že sa vám naskytne pohľad na klamlivú stránku, mali by ste prejsť na odkaz fb.com/gpa/help. Skontrolovať by ste si potom mali nedávne autentické maily, odoslané z Facebooku a Instagramu.

Ak si myslíte, že už je neskoro a podvodníkom ste svoje údaje poslali, rozhodne resetujte svoj Facebookový účet. Ak sa neviete dostať do svojho účtu a vaše používateľské meno alebo heslo nefungujú, zistite, ako obnoviť svoj účet.

Podobná rada sa týka aj Instagramu. Ak vás zaujíma, či sa na účte deje niečo zvláštne, naučte sa, ako skontrolovať nedávnu aktivitu a pozrieť si nedávne e-maily od Facebooku. V prípade, že niečo identifikujete ako podvod, mali by ste to nahlásiť.

Máte nejaké nepríjemné skúsenosti s nemožnosťou prihlásiť sa do svojho vlastného účtu? Stalo sa vám niekedy už niečo podobné? Pokiaľ áno, o skúsenosti sa môžete podeliť s ostatnými v diskusii pod článkom.

Náš tip
WhatsApp pridáva funkciu hovorov do svojej desktopovej aplikácie

5.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+