MojAndroid

Gigant na pôde sociálnych sietí, Facebook, len prednedávnom čelil masívnemu škandálu, ktorý bol spojený so zneužitím osobných údajov firmou Cambridge Analytica. Momentálne čelí spoločnosť zakladateľa Marka Zuckerberga ďalším problémom v oblasti úniku údajov.

Kvízy na sociálnych sieťach si svojim najpopulárnejším obdobím už pravdepodobne prešli, no z času na čas sa k nim vrátime aj teraz. Práve takéto kvízy, patriace pod značku NameTests, sa mohli stať hrozbou pre približne 120 miliónov používateľov sociálnej siete. Kvízy alebo testy mali zbierať konkrétne informácie o jednotlivých ľuďoch, ako napr. meno, dátum narodenia, fotografie, zoznamy priateľov a pod. Celý proces popísal samozvaný hacker Inti De Ceukelaire vo svojom blogu. Informácie mali byť jednoducho prístupné v JavaScript súbore, kde sa k nim mohol dostať takmer hocikto.

De Ceukelaire po svojich zisteniach, samozrejme, kontaktoval podporu sociálnej siete, ktorá niekoľkokrát odpovedala, že situáciu prešetrí. Podľa De Ceukelaira sa však Facebook snažil celú situáciu nadľahčiť.

Technologickému portálu Techcrunch sa podarilo získať aj stanovisko sociálnej siete podľa ktorej, sa žiadne informácie nedostali k tretím osobám a určite nedošlo k žiadnemu zneužitiu dát používateľov Facebooku. Sociálna sieť vyšetrovala celý problém v spolupráci s vývojárom spomínaných kvízových aplikácií v rámci svojho takzvaného Data Abuse Bounty programu, ktorý umožňuje používateľom za odmenu nahlásiť bezpečnostnú medzeru. Program bol spustený v apríli tohto roka ako reakcia na škandál Cambridhe Analytica.

Kauza vzbudzuje pochybnosti o bezpečnosti podobných aplikácií práve kvôli obrovskému škandálu s Cambridge Analytica. V reakcii na škandál vedenie Facebooku uviedlo, že preverí všetky aplikácie, ktoré mohli o používateľoch zbierať dáta. Výsledkom bolo zakázanie viac ako 200 aplikácií, ktoré nesplnili bezpečnostné štandardy. Problémy s bezpečnosťou v týchto dňoch nevrhajú na Facebook dobré svetlo, preto stále platí, že opatrnosti na sociálnych sieťach nie je nikdy dosť.

30.6.2018
Zdroj: TechCrunch

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+