MojAndroid

Zatiaľ čo Facebook momentálne pracuje na vytvorení svojho vlastného operačného systému, dáta miliónov používateľov sociálnej siete boli nechcene odhalené. Reč je o jednom z najväčších únikov informácií v histórii tejto spoločnosti. Čo sa však vlastne stalo?

Milióny informácií bez známky šifrovania

Firma, zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou s názvom Comparitech a jej výskumník Bob Diachenko tvrdí, že našli kompletnú databázu Facebooku. Tá obsahuje osobné informácie používateľov ako ich mená, dátumy narodenia, telefónne čísla a takmer všetko, čo dávate o sebe vedieť na sociálnej sieti.

Konkrétnejšie, unikli dáta až 267 miliónov používateľov. Tie nie sú nijako šifrované a pristupovať k nim je možné aj bez nejakého hesla či autorizácie.

Dáta boli voľne prístupné na internete

Ďalej sa hovorí o tom, že pôvod databázy pravdepodobne spočíva v zneužívaní rozhrania Facebook API zo strany zločincov vo Vietname. Druhou možnosťou je, že niekto sa ilegálne nebúral do systému a dáta zavesil na internet.

Kým Diachenko okamžite informoval poskytovateľa internetových služieb o týchto údajoch, varuje, že boli k dispozícii prakticky hocikomu celkovo dva týždne pred ich odstránením. Databáza bola taktiež podľa Android Central k dispozícii na stiahnutie na istom hackerskom fóre.

facebook mark zuckerberg

Facebooku v roku 2018 unikli dáta 40 miliónov používateľov. V aktuálnom roku sa toto číslo navýšilo na neuveriteľných 419 miliónov ľudí, používajúcich sociálnu sieť. Americký gigant po týchto incidentoch tvrdí nasledovné:

“Zaujímame sa o tento problém, ale veríme, že toto sú pravdepodobne informácie získané pred zmenami, ktoré sme v posledných rokoch vykonali s cieľom lepšie chrániť súkromie ľudí.”

Ako sme už mohli v niektorom z našich článkov spomenúť, pre istotu je dobré mať súkromie svojho profilu na Facebooku nastavené na “Iba ja” alebo na “Priatelia”. Zamedzíte tomu, aby úplne náhodní ľudia mohli sledovať vašu aktivitu.

Náš tip
Facebook a tmavý režim: Dočkať by sme sa mohli už čoskoro
20.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+