MojAndroid

Zdá sa, že horšie výsledky veľkých technologických spoločností v úvode roka sa netýkali najväčšej sociálnej siete. Nie len, že sa spoločnosti Facebook podarilo dosiahnuť oveľa lepšie výsledky ako v rovnakom období v minulom roku, dokázala pri tom aj prekonať očakávania analytikov.

Spoločnosť dosiahla 1,65 miliardy aktívnych používateľov mesačne. V prvom štvrťroku dosiahla obrat na úrovni 5,38 miliardy USD a zárobok 0,77 USD na akciu. Po oznámení týchto noviniek sa hodnota akcií spoločnosti zdvihla o 8 % a na konci dňa bola na úrovni viac ako 117 USD za akciu.

V priebehu jediného štvrťroku narástla používateľská základňa Facebooku o 3,77 % z 1,59 miliardy na konci minulého roku. Pre porovnanie, Twitter získal iba 5 miliónov nových používateľov, kým na Facebooku to bolo 12-krát toľko, a to aj napriek tomu, že Facebook je iba 5-krát taký veľký ako jeho konkurent.

Facebook MAUs Q1 2016

Modrej sociálnej sieti sa podarilo prekonať aj očakávania analytikov. Tí predpokladali, že spoločnosť dosiahne obrat 5,25 miliardy a zisk na akciu na úrovni 0,62 USD. Hoci 1,65 miliardy používateľov mesačne je veľmi pekné číslo, veľmi zaujímavé sú aj štatistiky o používateľoch, ktorí sa na sieť vracajú každý deň. Táto hodnota je na úrovni 1,09 miliardy, čo je 4,8% nárast oproti číslu 1,04 miliardy, ktoré dosiahla spoločnosť v poslednom štvrťroku minulého roku.

Facebook DAUs Q1 2016

Jednou z mála oblastí, kde spoločnosť mierne stratila, je priemerný obrat na používateľa v rozvojových krajinách. Tu klesol priemerný obrat na používateľa z 1,10 USD v minulom štvrťroku na aktuálnych 0,91 USD. Pokles zo silného posledného štvrťroku je síce očakávaný, no táto hodnota je ešte nižšia ako bola v Q3/2015, kedy mala spoločnosť obrat 0,94 USD z jedného používateľa v rozvojových krajinách. Na druhej strane, na týchto trhoch spoločnosť stále iba rastie a pochádza z tade veľká časť celkového rastu počtu používateľov. Mnohí z nich pritom používajú Facebook iba na mobilnom zariadení. Takýchto používateľov bolo 894 miliónov, čo je 8,62% nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu. Celkovo na sociálnu sieť pristupuje každý mesiac 1,51 miliardy používateľov, čo predstavuje 91 % všetkých používateľov sociálnej siete.

Facebook ARPU Q1 2016

V čase, kedy iné technologické spoločnosti vykazujú nelichotivé výsledky, sa Facebook stále drží na skvelej vlne a dokazuje, že aj takáto veľká spoločnosť má kam rásť a vykazovať pritom fantastické hospodárske výsledky. Je možné, že sa to v najbližšej dobe zmení, no Facebook už viackrát ukázal fantastickú schopnosť prispôsobiť sa novým trendom a ak v tom bude pokračovať, je možné, že pokračovať bude aj rast spoločnosti.

Zdroj: TechCrunch

28.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+