MojAndroid

Sociálna sieť Facebook sa snaží byť pre ľudí čo najuniverzálnejším nástrojom pre vzájomnú komunikáciu. To by nebolo ale možné bez prekladania textu, ktoré Facebook v rámci svojho webu aj aplikácie ponúka. Aby spoločnosť ešte lepšie preklenula jazykové bariéry, rozhodla sa, že bude investovať do výskumu strojového učenia, ktoré by preklady medzi jazykmi urýchlili a skvalitnili. Nový prekladač má byť okrem iného až 9-krát rýchlejší.

Nová metóda prekladania textov je zatiaľ vo fáze vývoja a Facebook ju zatiaľ do rozhrania sociálnej siete neinplementoval. To by sa však podľa inžinierov Michael Auliho a Davida Grangiera malo v blízkej budúcnosti zmeniť. Novinka je údajne v laboratórnych podmienkach už funkčná, no čaká sa na jej nasadenie v reálnom prostredí. Práve takýto prechod je však komplikovaný a nie vždy býva bezproblémový, preto môže chvíľu trvať.

Strojové učenie v preklade využíva k svojmu fungovaniu rekurentné neurónové siete. Tie fungujú na trochu inom princípe ako bežné počítače a sú lepšie v tom, že sa dokážu trénovať, resp. učiť. Časom sa tak v tom čo robia zlepšujú, čo je v prípade prekladov textov, ale aj reči veľmi dôležité. Sami sme zvedaví, ako a kedy sa novinky na Facebooku dočkáme. Veríme však, že nové preklady budú stáť za to.

Zdroj: theverge

10.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+