MojAndroid

Dlhé roky Samsung produkoval dve verzie svojich vlajkových lodí – prvú s podomácky vyrobeným čipom Exynos a druhú s čipsetmi Qualcomm Snapdragon. Pre európsky trh boli stále vyrábané modely s Exynosom, ktoré vo viacerých ohľadoch oproti Snapdragonom zaostávali. Kvôli tomuto problému sa juhokórejský gigant rozhodol vydať sériu Samsung Galaxy S23 iba s na mieru upravenými čipmi Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Ďalší rok sa už toho istého nedočkáme a na scénu opäť prídu varianty s vlastnými čipsetmi. Samsung Galaxy S24 pravdepodobne dostane Exynos 2400. Čo všetko zatiaľ o tomto SoC vieme? Téme sa venuje portál Android Authority.

Exynos 2400 by mal poputovať do modelov Samsung Galaxy S24

Hneď na začiatok je potrebné zmieniť, že zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne oficiálne informácie zo strany výrobcu. Podľa dostupných informácií je však veľmi pravdepodobné, že pripravovaný čip Samsungu poputuje do budúcoročnej vlajkovej série. Čip Exynos 2200 bol navrhnutý pre modelový rad Galaxy S22 a ako sme už spomenuli, za modelmi so Snapdragonmi v niektorých ohľadoch dosť zaostával. Exynos 2300 bol teda preskočený a Exynos 2400 by sa mal vyskytnúť v Galaxy S24 na vybraných trhoch (pravdepodobne aj na tom našom), kým zbytok sveta, ako Amerika, bude mať zariadenia osadené Snapdragonmi.

Arm-Cortex-X4-A720-A520-CPU
Použité typy jadier pre Exynos 2400 | Zdroj: AndroidAuthority.com

Exynos 2400 bude dozaista využívať najnovšie ARM jadrá. Konfigurácia bude trochu exotická, a to 1 + 2 + 3 + 4 pre celkový počet 10 jadier. Najsilnejším jadrom bude Cortex-X4 o takte 3,1 GHz. Sekundovať mu budú dva Cortex-A720 jadrá pracujúce na frekvencii 2,9 GHz a ďalšia dvojica Cortex-A720s s taktom 2,6 GHz. Na úsporu energie budú slúžiť štyri Cortex-A520 jednotky s frekvenciou 1,8 GHz. Varianty s čipmi od spoločnosti Qualcomm budú disponovať Snapdragonom 8 Gen 3, ktorý príde v konfigurácii jadier 1 + 2 + 3 + 2.

Ešte lepší grafický výkon

Keďže pripravovaný Exynos bude využívať jadrá ARM V9.2, znamená to podporu iba pre 64-bitový softvér. Celý Android ekosystém však už je na to prispôsobený, takže to nebude predstavovať žiaden problém. Obchod Play taktiež ponúka už len 64-bitové aplikácie. Exynos 2200 nás prekvapil implementáciou RDNA 2 grafickej architektúry od AMD, ktorá priniesla schopnosť ray-tracingu. Nástupca ponúkne ešte výkonnejší grafický akcelerátor. Pôjde o vylepšenú verziu RDNA 2 známu pod názvom Xclipse 940. Vyznačovať sa bude hneď dvojnásobným množstvom grafických výpočtových jednotiek.

Samsung Exynos s grafikou AMD
Čipsety Exynos s grafikami AMD | Zdroj: Samsung.com

Dnes je dôležitým faktorom aj AI. Modem pre umelú inteligenciu bude mať v prípade Exynosu rýchlosť 44 TOPS. Ide však o menšie množstvo v porovnaní s doposiaľ nepredstaveným čipom Snapdragon 8 Gen 3, ktorý umožní rýchlosť na úrovni až 60 TOPS. Očakáva sa samozrejme aj zlepšenie sieťového modemu pre dosiahnutie vysokých prenosových rýchlostí a taktiež aj pokročilá technika na umožnenie satelitnej komunikácie.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Exynos 2400 bude ďalej vybavený rýchlou pamäťou typu UFS 4.0, LPDDR5X RAM a podporou pre 320 MP fotoaparáty a nahrávanie 8K videa pri snímkovej frekvencii 60 fps. Výrobný proces bude buď 4 nm alebo aktuálne najmodernejší 3 nm. To nám zatiaľ známe nie je. Očakávali by sme však zlepšenia v oblasti teplotného manažmentu. Minulý čip Exynos 2200 bol totiž neslávne známy pre svoje výraznejšie zahrievanie a následné nutné znižovanie výkonu. Privítali by ste zlepšený Exynos v budúcoročnom vlajkovom telefóne od Samsungu, alebo by ste boli spokojnejší práve so Snapdragonom?

Náš tip
Tip na tablet: Tento model dokazuje, že skvelý tablet nemusí byť drahý

14.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+