Ak chcú dnes ľudia četovať, majú niekoľko možností. Väčšina aplikácií je dostupná pre oba najrozšírenejšie mobilné operačné systémy – Android aj iOS. Ako príklad môžeme spomenúť napríklad WhatsApp či Messenger. Avšak stále tu máme mimoriadne populárnu službu iMessage od Applu, ktorú môžu používať len používatelia iPhonov.
Má iMessage dostatočne dominantnú pozíciu na trhu?
Apple má tak napríklad na domácom trhu veľkú konkurenčnú výhodu, pretože iMessage v USA používa takmer každý. A spoločnosť si to veľmi dobre uvedomuje. Jediné, čo by ju mohlo donútiť sprístupniť iMessage pre operačný systém Android, sú vládne regulácie, minimálne v Európskej únii. Na tému upozornil portál Engadget.
V poslednej dobe EÚ prešetrovala to, či má iMessage na trhu dostatočne dominantné postavenie na to, aby mal regulovaný. V tomto prípade to znamená, aby musel byť dostupný aj pre smartfóny s Androidom. Nestalo sa tak. EÚ rozhodla, že služba iMessage nie je na európskych trhoch dostatočne dominantná na to, aby podliehala prísnejšej regulácii. Apple si tak môže vydýchnuť a služba bude aj naďalej exkluzívne pre zariadenia tejto značky. Ak by sa dominantné postavenie na trhu potvrdilo, spoločnosť by musela službe zabezpečiť kompatibilitu s inými četovacími aplikáciami.
Mohlo by vás zaujímať:
- Máte radi vanilkovú zmrzlinu? Takto bude chutiť nový Android 15. Prvá verzia už tento týždeň
- Najlepšie Samsung smartfóny v roku 2024
- 4ka: Tieto smartfóny sa v uplynulom mesiaci predávali najlepšie
Kvantitatívne limity pre zaradenie do takzvaného zoznamu strážcov iMessage síce spĺňa, no zároveň nemá monopolné postavenie na trhu a v porovnaní s niektorými četovacími službami je iMessage dokonca malý. Preto sa na zoznam strážcov nedostal, takže nebude podliehať prísnejším reguláciám Európskej únie. EÚ však bude aj naďalej monitorovať vývoj na trhu a ak by sa udiali nejaké významné zmeny, nie je vylúčené, že v budúcnosti zakročí.
Zo zoznamu strážcov sa chcel nedávno vymaniť TikTok, no neúspešne. Na tomto zozname sa celkovo nachádza 19 najväčších online platforiem, vrátane veľkých technologických spoločností, ako napríklad Amazon, Google Meta či Microsoft. Tieto spoločnosti musia splniť súbor nových povinností, ktoré vyplývajú zo zákona o digitálnych službách.
Predsalen nejaké ústupky
Nejaké ústupky ale Apple predsalen v súvislosti s týmto urobil. Spoločnosť Google už dlhšie tlačila, aby Apple do iPhonov pridal podporu RCS správ, čo by sa nakoniec malo stať v tomto roku. iMessage bude naďalej platforma na odosielanie správ medzi používateľmi iPhone. RCS bude v iPhonoch alternatívou SMS a MMS a bude existovať oddelene od iMessage.