MojAndroid

Otázka, prečo si Nokia pri prechode zo Symbianu vybrala Windows Phone a nie Android dnes patrí určite k tým najdiskutovanejším. Odpoveď na ňu nám však dáva samotný CEO spoločnosti Stephen Elop, v rozhovore s Guardian a so zástupcami ďalších európskych médií.

nokia

Na otázku, či niekedy ľutoval to, že si nevybral Android ako OS pre svoje budúce zariadenia odpovedal nasledovne: “Som veľmi spokojný s rozhodnutím, ktoré sme urobili. To, čoho sme sa pred niekoľkými rokmi obávali bolo veľké riziko, že jeden výrobca sa stane s Androidom dominantný. Na základe dostupných informácií sme mali podozrenie kto by to mohol byť. Tiež sme si uvedomovali , že prichádzame už dosť neskoro a v tomto segmente trhu bolo už veľa konkurentov.”

“Keď sa dnes bližšie pozrieme na ekosystém Androidu, je tam veľa dobrých zariadení od rôznych spoločností, jedna sa však stala dominantným hráčom”.

Vstupnou bránou k zákazníkovi sú mobilní operátori. Práve tu sa snaží Nokia ponúknuť alternatívu a byť niečim výnimočná. “Nie sme Apple a nie sme Samsung/Android – zvyklo to byť Android/Samsung. Momentálne je to skôr len o Samsungu.”

Pre tých, ktorí sa teda pýtajú prečo sa Nokia nerozhodla pre Android, Elop poskytol jasnú odpoveď. On a jeho tím rozpoznali, že Samsung bude mať vzhľadom na jeho históriu a výrobné schopnosti prednostné postavenie na trhu s mobilnými zariadeniami s OS Android, čo by neponechávalo veľa priestoru pre iných.  To sa v súčasnosti aj potvrdilo, keď sa juhokórejský výrobca stal skutočným “kráľom” Androidov, s najväčším podielom predaných smartfónov s týmto OS. Či urobila Nokia správne rozhodnutie, sa môžeme zatiaľ len domnievať, jej súčasné hospodárske výsledky však nie sú práve najpriaznivejšie. Trhový podiel tohto OS však pomalým tempom narastá a s novinkami ako Nokia Lumia 925, či Nokia Lumia 1020 by si spoločnosť mohla ešte viac polepšiť a získať tak ďalších zákazníkov.

Zdroj:  guardian

23.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+