MojAndroid

Svet už nie je miestom, ako si ho pamätajú naši starí alebo prastarí rodičia. Veda a technológia posunuli ľudstvo na úplne inú úroveň, ktorá však so sebou prináša aj negatíva. Jedným z nich je objem vyprodukovaného elektronického odpadu, ktorý každým rokom narastá. Za minulý rok vyprodukovalo 7 miliárd ľudí po celom svete až 48,9 miliónov ton odpadu, ktorý tvorili telefóny, tablety, chladničky, mikrovlné rúry, TV a všetky ďalšie spotrebiče s prívlastkom “elektro”.

Zdroj: GreenPeace
Zdroj: GreenPeace

Štatistiku priniesla agentúra StEP (Solving the E-Waste Problem Initiative), ktorá informuje aj o tom, že do roku 2017 presiahne elektronický odpad hranicu 60 miliónov ton. Len pre porovnanie, množstvo e-odpadu vyprodukovaného v minulom roku zodpovedá 11-násobku hmotnosti najväčšej pyramídy v Gize, 200-násobku hmotnosti Empire State Building či 4900-násobku hmotnosti Eiffelovej veže. Slovensko počas predošlého roku vyprodukovalo 7 815 ton takéhoto odpadu, čo predstavuje približne iba 0,01595%. ako celok je na tom už horšie, pretože jej produkcia e-odpadu o objeme 991 800 ton predstavuje 2,024% z celkového množstva, čo je ešte viac ako produkcia USA, ktorá sa vyšplhala na hodnotu 935 978 ton, čo predstavuje 1,91% zo svetovej produkcie. Podrobnejšie údaje vám ponúkne infografická mapa na stránke organizácie StEP.

“Nie je možné komplexne riadiť množstvo svetového e-odpadu, pokiaľ nevieme jeho množstvo a umiestnenie po svete,” povedal Joel Clark, profesor materiálových a technických systémov, MIT. Tento prieskum je však prvým krokom našej cesty.” (voľný preklad)

Zdroj: StEP via CultOfAndroid

18.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+