MojAndroid

Svet už nie je miestom, ako si ho pamätajú naši starí alebo prastarí rodičia. Veda a technológia posunuli ľudstvo na úplne inú úroveň, ktorá však so sebou prináša aj negatíva. Jedným z nich je objem vyprodukovaného elektronického odpadu, ktorý každým rokom narastá. Za minulý rok vyprodukovalo 7 miliárd ľudí po celom svete až 48,9 miliónov ton odpadu, ktorý tvorili telefóny, tablety, chladničky, mikrovlné rúry, TV a všetky ďalšie spotrebiče s prívlastkom “elektro”.

Zdroj: GreenPeace
Zdroj: GreenPeace

Štatistiku priniesla agentúra StEP (Solving the E-Waste Problem Initiative), ktorá informuje aj o tom, že do roku 2017 presiahne elektronický odpad hranicu 60 miliónov ton. Len pre porovnanie, množstvo e-odpadu vyprodukovaného v minulom roku zodpovedá 11-násobku hmotnosti najväčšej pyramídy v Gize, 200-násobku hmotnosti Empire State Building či 4900-násobku hmotnosti Eiffelovej veže. Slovensko počas predošlého roku vyprodukovalo 7 815 ton takéhoto odpadu, čo predstavuje približne iba 0,01595%. ako celok je na tom už horšie, pretože jej produkcia e-odpadu o objeme 991 800 ton predstavuje 2,024% z celkového množstva, čo je ešte viac ako produkcia USA, ktorá sa vyšplhala na hodnotu 935 978 ton, čo predstavuje 1,91% zo svetovej produkcie. Podrobnejšie údaje vám ponúkne infografická mapa na stránke organizácie StEP.

“Nie je možné komplexne riadiť množstvo svetového e-odpadu, pokiaľ nevieme jeho množstvo a umiestnenie po svete,” povedal Joel Clark, profesor materiálových a technických systémov, MIT. Tento prieskum je však prvým krokom našej cesty.” (voľný preklad)

Zdroj: StEP via CultOfAndroid

18.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

13 odpovedí na “Svet vyprodukoval za rok 2012 až 48,9 milión ton elektronického odpadu”

  1. Mali by ho začať recyklovať… A aj keď mám sgs3 s ktorou som spokojný tak hovorím že taký Samsung by mohol prestať vyrábať pokkt zariadení ktoré aj tak nepredá alebo skončia v koši…

    • Kde sa toho vyraba najviac ?
      Cina, taiwan, japonsko, malajzia.

      Dalsia vec je, ze s odpadom sa normalne obchoduje, ako s ktoroukolvek inou komoditou. Preto by som nebol prekvapeny, keby sa toho v afrike “naslo” najviac, lebo je jednoduche odviest to tam, dat im par drobnych a starajte sa, ja budem pekny ze ziadny odpad nemam.

Pridaj komentár

+