MojAndroid

Ochrana životného prostredia sa v poslednom čase stala jednou z priorít mnohých ľudí, ale aj firiem. Technologické spoločnosti sa dnes predbiehajú v tom, ktorá z nich vyrobí ekologickejšie zariadenie. Pravdou však je, že najekologickejším riešením stále zostáva nekúpiť si nič a používať to, čo už máte doma. Nám sa do rúk dostalo zaujímavé zariadenie, pre ktoré je práve ekológia tou najväčšou prioritou a je jej podriadené úplne všetko.

Ekofón
Ekofón

Nečakajte preto funkciami nabitý Android smartfón, ale len bežný základný telefón, ktorý dobre vyzerá a dokáže presne to, čo sa od telefónu očakáva. Telefonovať a písať SMS správy. Avšak nový Ekofón ponúka aj ďalšie vlastnosti, ktoré sa môžu hodiť. My sme si jeho používanie vyskúšali počas vianočných sviatkov, kedy by mali byť rodiny spolu a mali by sa rozprávať, nie surfovať po internete. A bolo to veľmi príjemným spestrením.

Ekofón predstavila spoločnosť Mobilonline a na jej webe v e-shope si ho môžte aj zakúpiť. Cena je, dalo by sa povedať, symbolická, keďže stojí len 25,90 €.

Ekológia v pravom zmysle

Tento tlačidlový telefón je vyrobený zo zrecyklovaného ekoplastu. To znamená, že na jeho výrobu boli použité materiály, ktoré by inak skončili v odpadkoch alebo na skládkach. A práve týmto spôsobom sa významne šetrí životné prostredie a znižuje sa množstvo produkcie plastového odpadu.

Zariadenie vzniklo v spolupráci so spoločnosťou Mobiola, ktorá vyrába mobilné telefóny. Spoločnosť Mobilonline si ju ako partnera vybrala práve z dôvodu, že bola jediná, ktorá dokázala takýto telefón reálne vyrobiť. Továreň to dokonca kvôli Ekofónu robila vôbec po prvýkrát v histórii.

Ekofón
Ekofón

Tlačidlové telefóny sú stále obľúbené najmä u staršej generácie ľudí, ktorá sa stále nedokáže zmieriť s tým, že technologický vývoj sa posúva dopredu a dotykový displej nepotrebuje. To, čo sa javí ako nevýhoda, môže byť zároveň aj výhodou jednoduchšieho telefónu. Čas, ktorý by človek inak strávil niekde v online priestore, môže byť využitý užitočnejšie, no v prípade potreby je stále zastihnuteľný, pretože telefonáty a SMS správy normálne fungujú. Mobilonline je na svoj produkt patrične hrdý, keďže na jeho zadnej časti je vyryté logo spoločnosti.

Neštandardné balenie, opäť ekologické

Zariadenie je zabalené naozaj minimálne, príde k vám v minimálne raz použitom recyklovanom sáčku, čo opäť znižuje množstvo odpadu. V balení je ďalej eko nabíjací kábel z jednej strany s klasickým USB konektorom, druhá strana patrí mŕtvemu microUSB. To je trochu škoda, pretože obojstranné USB-C by podľa nás bolo stále ekologickejšie, prípadne by výrobca nemusel zabaliť po vzore ostatných absolútne nič.

Ekofón
3,5 mm jack na spodnej strane

Ak by totiž zariadenie malo USB konektor, stačil by na jeho nabíjanie akýkoľvek USB-C kábel. Takto sa musíte spoliehať na jeden kábel “navyše.” Na druhú stranu, ľudia, pre ktorých je zariadenie určené, s najväčšou pravdepodobnosťou používajú nejaké staršie zariadenie a USB-C kábel doma nemajú. Takže za nás kábel v balení rozhodne áno, ale USB-C by bolo stále lepšie.

Na obale je eko potlač, Mobilonline na označovanie obalu používa klasické pečiatky, čím šetrí energiu, ktorá by bola spotrebovaná pri výrobe plastových obalov.

Konštrukcia a dojmy z používania

Po všetkých tých smartfónoch s veľkými displejmi a drahými materiálmi bolo používanie Ekofónu príjemným spestrením. Zariadenie je maličké, tak akurát do ruky a je mimoriadne ľahké. Spočiatku som si myslel, že sa v ňom vôbec nenachádza batéria, no opak bol pravdou. Mimochodom, batéria je používateľsky vymeniteľná, čo je výborná správa z hľadiska ekológie.

Ekofón
Eofón zozadu

Telo z recyklovaného plastu nevyzerá vôbec zle. Farebné prevedenie je také, že absolútne nezachytáva odtlačky prstov, telefón nebolo vôbec potrebné čistiť. Aj napriek tomu, že je kryt batérie jednoducho odnímateľný, pri držaní Ekofón nevydáva žiadne nepríjemné praskajúce zvuky, všetky súčiastky pekne držia pokope a nevŕzgajú.

Batéria vnútri má kapacitu na dnešné pomery smiešnych 800 mAh, ale v takomto telefóne vystačí pohodlne na niekoľko dní. Pod batériou sa nachádza slot na klasickú veľkú SIM kartu a slot na pamäťovú kartu microSD. K nej sa ešte dostaneme.

Ekofón
Vymeniteľná batéria a slot na SIM kartu / microSD

Tlačidlá na prednej strane pod displejom sú príjemne veľké a ich stláčanie je pohodlné, no sú pomerne hlučné, čo môže v tichom prostredí prekážať. Výhrady nemáme ani k smerovému tlačidlu s možnosťou potvrdenia voľby v strede, pracuje sa s ním dobre a nezaznamenali sme žiadne preklepy.

Multimédiá a ostatné funkcie

Displej Ekofónu sa nemá čím chváliť. TFT panel s uhlopriečkou 2,4″ a rozlíšením 240 x 320 pixelov mohol ohúriť tak pred 20 rokmi, no na druhú stranu, viac ani netreba. Čitateľnosť na priamom slnečnom svetle ale mohla byť lepšia, tiež by sme privítali lepšie pozorovacie uhly, keďže farby sú pri pohľade z uhla výrazne deformované.

Ekofón
Čitateľnosť na slnečnom svetle mohla byť lepšia

Čipset MediaTek MTK6261D nemá prakticky žiadny výkon, no tomuto telefónu bohato stačí. Zariadenie je extrémne rýchle a žiadny úkon mu netrvá dlho. Dokonca aj plné zapnutie trvá maximálne 5 sekúnd a hneď s ním môžete pracovať. Ekofón ponúka aj základné multimediálne vlastnosti.

Poteší 3,5 mm audio jack a s ním spojené rádio, pričom kábel zo slúchadiel slúži ako anténa. Zariadenie má dokonca aj Bluetooth, no slúchadlá sa mi k nemu nepodarilo pripojiť, aj keď ich našlo. Nechýba tu budík, ktorý je našťastie opakovaný, do telefónu si môžete pridávať úlohy a prítomný je aj kalendár. Kalkulačka je tiež samozrejmosťou.

Ekofón
Fotografovanie

Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát s rozlíšením 1280 x 960 pixelov, ktorý poslúži len na mimoriadne účely, pretože pekná fotka z neho nevylezie. Problémom je, že vnútorná pamäť telefónu je len 55 KB, takže vlastne bez pamäťovej karty ani žiadnu fotku nespravíte. My sme skúšali microSD s kapacitou 32 GB, no neúspešne. Počítame s tým, že maximálna kapacita, ktorú zariadenie zvládne, je 1 GB. Tento údaj ale nemáme potvrdený, keďže sme ho nikde nenašli. Aby toho nebolo málo, v ponuke je aj možnosť natáčať video, taktiež v mizernej kvalite.

Telefonovanie a SMS

Toto je presne účel, na ktorý slúži Ekofón a sú to jeho najdôležitejšie vlastnosti. Posielanie SMS správ cez klasickú klávesnicu si mladšie generáciu asi pamätať nebudú, no my starší dokážeme týmto spôsobom písať pomerne rýchlo. Samozrejme, na QWERTZ dotykovú klávesnicu sa písanie rýchlosťou ani zďaleka nechytá. Škoda, že zadávanie písmen je možné len klasicky, chýba tu podpora T9. V telefóne si môžem prečítať prijaté aj odoslané správy, nechýba ani možnosť upravovať už rozpracované.

Ekofón
Klávesnica je pohodlná a tlačidlá dostatočne veľké

Čo sa týka telefonovania, to je v tomto prípade klasické. Reproduktor aj mikrofón sú v poriadku a hovory prebiehali bez problémov. Telefónny zoznam je úplne jednoduchý a neponúka žiadne pokročilé funkcie. Každý kontakt môže mať priradené len jedno telefónne číslo a viete si naň nastaviť hlasitosť zvonenia. To je všetko, žiadne ďalšie údaje ku kontaktom neuložíte.

Záverečné hodnotenie

Ekofón je telefón zameraný na ekológiu a nadšenec technológií si ho určite nekúpi. Ale ako druhý, napríklad pracovný telefón, môže poslúžiť veľmi dobre. Poslúži aj ľuďom, ktorí nevyhľadávajú dotykové displeje. Je maličký, dobre vyzerá a je naozaj lacný. Okrem telefonovania a SMS zvládne napríklad aj fotografovať, má rádio a Bluetooth.

Parametre

Rozmery 129 x 55 x 13 mm
Hmotnosť 83 gramov
Displej TFT, 240 x 320 pixelov, 2,4″
Čipset MediaTek MTK6261D
Bluetooth 3.0
3,5 mm jack áno
Ostatné fotoaparát, video, FM rádio, kalendár, kalkulačka, pripomienky
Batéria 800 mAh
USB konektor microUSB

 • praktický a ľahučký telefón so zaujímavým dizajnom
 • dôraz na ekológiu
 • vymeniteľná batéria
 • rýchle prostredie
 • nízka cena
 • 3,5 mm jack
 • rádio
 • slot na microSD kartu

 • microUSB
 • veľmi malá vnútorná pamäť
 • chýba podpora T9
 • telefónny zoznam je príliš jednoduchý
27.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+