MojAndroid

Práve čas pred Vianocami je hneď za letnom obdobím, kedy Slováci nakupujú najviac v zahraničí. Samozrejme, že pred Vianocami nakupujeme aj doma. V zahraničí však končí v tomto období len pri platbách kartou každoročne takmer 300 miliónov eur. Tieto peniaze by mohli teraz v ťažkých časoch výrazne podporiť aj domácu ekonomiku. Práve tomuto sa venuje iniciatíva Doma nakupujem.

Ročne minú Slováci pri platbách kartou približne 1,6 miliardy eur, ktoré končia na zahraničných účtoch. V priemere na jednotlivca je to 290 eur. Obdobie pred Vianocami a letné dovolenky sú z tohto pohľadu najvyťaženejšími. Pred Vianocami je podstatná časť zahraničných platieb kartou realizovaná v Rakúsku, Poľsku a Českej republike.

nakupujem_doma_logo

Aktuálna situácia je taká, že zahraničné nákupy rastú, zatiaľ čo objem nákupov na Slovensku klesá. Začiatok koronakrízy síce slovenským internetovým obchodníkom pomohol a v apríli bol zaznamenaný nárast vo výške 40 %, no po čase opäť klesá na pôvodné čísla spred koronakrízy.

„Uvedomujeme si, že Slovensko je otvorená trhová ekonomika. Napriek tomu sme presvedčení, že v tejto výnimočnej situácii je myšlienka nakupovania doma jednoduchým a účinným nástrojom, ako si všetci vieme navzájom pomôcť,“ hovorí Dáša Juríková, riaditeľka marketingu Slovenskej sporiteľne, ktorá je zakladateľom iniciatívy. Stovky miliónov eur by podľa nej výrazne podporili domácu ekonomiku, pomohli konkrétnym ľuďom udržať si prácu a nám všetkým prekonať toto náročné obdobie. „V súčasnej situácii považujeme za veľmi dôležitú podporu firiem a podnikateľov pôsobiacich na Slovensku. Sme totiž bankou pre život a podnikanie a veríme, že našej krajine sa bude dariť, len ak sa bude dariť ľuďom, podnikateľom a firmám, ktorí v nej žijú a pôsobia,“ dopĺňa Juríková.

Doma nakupujem

Doma nakupujem: Iniciatíva, ktorá pomáha domácim podnikateľom

Upriamením pozornosti na podporu domácej ekonomiky sa zaoberá iniciatíva Doma nakupujem. Momentálne je jej súčasťou viac ako 700 firiem a združení.

Ľubomír Tuchser zo Slovenského združenia pre značkové výrobky hovorí, že kúpa výrobku u dôveryhodného obchodníka na Slovensku znamená podporu domácej ekonomiky a cez odvedené dane aj fungovanie štátu. 

K iniciatíve sa môžu zapojiť všetky firmy, ktoré na Slovensku podnikajú a podporujú našu ekonomiku. Mnohé z nich museli reagovať na aktuálnu situáciu a prispôsobiť sa.. „Pandémia nás naučila byť ešte rýchlejšími a flexibilnejšími. Učíme sa každý deň a hľadáme cestu ako byť v tejto situácií čo najviac nápomocní,“ hovorí Lucia Rabatinová, managing director z firmy Curaprox, ktorá tiež patrí medzi signatárov Doma nakupujem.

„Výberom lokálneho vianočného darčeka zákazník podporuje domácu ekonomiku. Za výrobou a predajom ponožiek Fusakle stojí už viac ako 300 ľudí zamestnaných na Slovensku. Okrem ekonomiky je to však aj podpora domácich dizajnérov, ilustrátorov, tretieho sektora, s ktorým intenzívne spolupracujeme, a v širšom meradle aj spoločná sila obnovy textilného priemyslu, ktorý mal u nás bohatú históriu, no za posledné desaťročia upadal,“ vysvetľuje Simona Zajíčková, marketingová manažérka značky Fusakle. 

Ako sa pripojiť k iniciatíve Doma nakupujem

Stačí navštíviť web www.domanakupujem.sk a vyplniť registračný formulár. Samotná účasť v iniciatíve nestojí nič. Firma získa bezplatne marketingové materiály – logo iniciatívy, video s herečkou Kristínou Svarinskou, ktoré podporuje myšlienku domácich nákupov. Cieľom týchto aktivít je posunúť posolstvo o dôležitosti nákupov doma na čo najvyšší počet spotrebiteľov.

Reklamná kampaň od Slovenskej sporiteľne zadarmo

Slovenská sporiteľňa venuje časť svojho mediálneho priestoru, zaplatí celoštátnu reklamnú kampaň Doma nakupujem, ktorá bude v televíziách, tlači aj na internete šíriť myšlienku podpory domácej ekonomiky.

Tento článok vznikol v spolupráci so SLSP.

Doma nakupujem

24.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+