MojAndroid

Približne posledné dva roky bola diskusia o veľkosti uhlopriečky displeja smartfónu pomerne tichá. Smartfóny prestali rásť raketovou rýchlosťou a ustálili sa na približne rovnakej hodnote. Veľkosť displeja tak už nie je tým, čo by sme tak často hodnotili, no vyhovuje vám súčasná situácia?

Štandard je 5,5″

Nebudeme diplomatickí a nebudeme uvádzať presný rozsah veľkostí displejov, ktorý by pokryl väčšinu v súčasnosti predstavených telefónov. Jednoducho, 5,5″ je hodnota, okolo ktorej sa dnes točí veľkosť displeja drvivej väčšiny nových smartfónov.

Mnohé sa od tejto hodnoty neodchýlia vôbec a niektoré iba minimálne. Už sme aj v minulosti spomínali, že údaj v znení 5,5″ displej s Full HD rozlíšením je dnes jednou z najčastejšie sa opakujúcich špecifikácií nových smartfónov.

LG_G6_black

Ešte pred dvomi či tromi rokmi to tak ale nebolo. Pamätáte sa ešte na smartfón LG G2? Výrobca vtedy tvrdil, že podľa ich prieskumov je 5,2″ tá veľkosť, ktorá je zlatou strednou cestou medzi dostatočnou veľkosťou pre konzumáciu multimédií a dostatočnou kompaktnosťou pre ovládanie jednou rukou. Dnes je to práve kórejský výrobca, ktorý úplne mení naše vnímanie displejov s novým LG G6 a jeho 5,7″ displejom s pomerom strán 2:1 a minimálnymi rámikmi.

Chceme menšie telefóny?

Áno, viem. Určite sa medzi vami nájdu takí používatelia, ktorí na malé telefóny nedajú dopustiť. V priebehu posledných rokov si ale mnohí niekdajší zástancovia kompaktných smartfónov zvykli na väčšie telefóny a teraz by ich už nemenili.

Všetko závisí od toho, ako telefón používame. Ak ho využívame najmä na komunikáciu a práca s multimédiami je až druhoradá, menší telefón je na mieste.

Obľúbený malý smartfón Sony Xperia Z3 Compact.
Obľúbený malý smartfón Sony Xperia Z3 Compact.

Rastúci výkon a možnosti smartfónov sú však čoraz lákavejšie a jednoduché posielanie správ a mailov jednoducho nevyužije možnosti, ktoré moderné zariadenia ponúkajú.

Akonáhle začnete na telefóne tráviť viac času prezeraním internetu, sociálnych sietí, pozeraním videí a hraním, rýchlo prídete na to, menší displej nemusí byť iba výhodou.

Čo na to výrobcovia?

Otázkou ale je, či bola prvá sliepka alebo vajce. Skutočne klesol dopyt po malých telefónoch natoľko, že sa ich výroba jednoducho neoplatí? Alebo sú väčšie telefóny pre výrobcov jednoducho zaujímavejšie z pohľadu nákladov či konečnej ceny, a tak sa rozhodli, že nám budú radšej predávať tie?

Odpoveď na túto otázku s určitosťou nepoznáme, no môžeme skúsiť aspoň taký malý prieskum. Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť aký veľký displej má váš smartfón. V diskusii pod článkom nám zasa môžete prezradiť, či by ste v budúcnosti chceli väčší alebo menší displej a prečo.

Aký veľký displej má váš súčasný smartfón?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Chceli by ste ďalší smartfón s väčším alebo menším displejom?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

19.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+