MojAndroid

Pojem “úniky informácií” pôsobí na prvý pohľad negatívne. Zaužívaná dogma hovorí, že informácie o ešte nepredstavených produktoch unikajú s nesúhlasom výrobcov a v podstate by mali byť pre nich kontraproduktívne. Veď každá pravdivá uniknutá informácia uberá na prekvapení, ktoré novinka prinesie. Je to ale skutočne tak?

Náš tip
Samsung Galaxy S8 a S8 Plus: Poznáme ceny + porovnanie veľkosti s Galaxy Note 7

Nie je únik ako únik

V prvom rade si treba uvedomiť, že podľa mnohých odborníkov skúsených v tejto oblasti, nie sú všetky uniknuté informácie iba výplodom porušovania NDA dohôd vo vnútri spoločnosti. Veľakrát sa už hovorilo o tom, že do ohňa únikov prikladajú aj samotní výrobcovia. Tí sa tak snažia zvyšovať napätie pred predstavením zariadenia a dlhodobo tak upútať pozornosť potenciálnych zákazníkov.

Samsung Galaxy S8 render - 4

V skutočnosti nemajú ani veľmi čo stratiť. Ak sa niekto chystá telefón kúpiť, bude zrejme študovať všetky tieto uniknuté informácie a aj tak bude čakať do predstavenia zariadenia, aby si overil, ktoré z únikov sa potvrdia. Platí to aj vtedy, ak ho uniknuté informácie odradia – takýto zákazník sa tiež bude chcieť väčšinou presvedčiť, či predsa len nie je reálne zariadenie odlišné od toho, čo sľubovali úniky.

Iba málokto je únikmi informácií úplne odradený od potenciálnej kúpy. Aj preto to možno výrobcovia údajne podporujú a ak sa im zdá, že v obehu dostatok uniknutých informácií, trošku tomu pomôžu. Aj vďaka tomu totiž zvyšujú povedomie používateľov o zariadení, ktoré sa tak ešte pred predstavením teší veľkej obľube.

Predstavenie už nie je prekvapením

Vďaka tomu sa iba málokedy stane, že pri samotnom predstavení zariadenia sú používatelia prekvapení z toho, čo vidia. Platí to najmä o vlajkových lodiach a iných dlho očakávaných zariadeniach. Z času na čas sa ale výrobcovi podarí utajiť aspoň niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré potom samotné predstavenia trochu vyšperkujú.

huawei-p10-rendery
Rendery smartfónu Huawei P10. Predstavený model vyzerá skutočne veľmi podobne.

Veľmi dobrými príkladmi takýchto zariadení sú nové iPhony, ale aj vlajkové lode zo série Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, smartfóny od HTC, LG Huawei, Lenovo či Sony. V poslednej dobe sa pridali aj rôzne čínske značky, ktoré ako jedny z mála ešte spoliehajú na prekvapivé špecifikácie a vlastnosti. Problémom tu je, že predstavení čínskych modelov je každú chvíľu neúrekom a iba málokedy ide o takú veľkú udalosť, ako je to v prípade vlajkových lodí tradičných výrobcov.

Aký je váš názor?

O tom, či tieto úniky výrobcom prospievajú alebo nie, by sme mohli dlho polemizovať. Okrem budovania povedomia o zariadení treba brať do úvahy aj fakt, že všetky uniknuté informácie si môže prečítať konkurencia. Ako je to podľa vás? Zaujímajú aj vás úniky informácií a veríte, že tomu pomáhajú aj samotní výrobcovia? Dajte nám v diskusii vedieť váš názor na túto zaujímavú tému.

12.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+