MojAndroid

DiskFiltration, tak znie názov novej Android aplikácie, ktorá dokáže kradnúť dáta z disku aj bez toho, aby naň bola pripojená, prípadne aby bol počítač čo i len pripojený do internetu. Vedci sa postarali o ozajstnú senzáciu a na videu ukazujú, že to je naozaj možné. Aplikácia počúva zvuk pevného disku a dešifruje ho na nuly a jednotky. Na fungovanie potrebuje absolútne ticho, byť v blízkosti počítača (do 1,8 metra) a čas.

Aplikácia DiskFiltration funguje na princípe rozpoznávania “0” a “1” pri zápise na klasický, mechanický hard-disk. Pri SSD bez pohyblivých častích samozrejme nefunguje. Rýchlosť metódy kradnutia dešifrovacieho kľúča je ale dosť pomalá – 180 bitov za minútu. To znamená, že odchytenie a dešifrovanie jedného 4096-bitového kľúča jej trvá 22 minút a 40 sekúnd. Potom útočník musí získať aj samotné dáta, aby ich mohol dešifrovať. V praxi je tak táto metóda nevyužiteľná, ale je dôkazom, že dnes už smartfóny dokážu naozaj (takmer) všetko.

Vzduchová bariéra je považovaná za hermetické bezpečnostné opatrenie, ktoré môže zabrániť úniku dát z počítača. Citlivé dáta, osobné informácie, finančné záznamy či hocijaký iný typ dát je uložený v izolovanej sieti, a tak je dostať sa k nim naozaj ťažké. My ale dokazujeme, že napriek akejkoľvek izolácii je možnosť extrakcie dát naozaj reálna a stačí vám na to napríklad smartfón položený na stole blízko počítača. – povedal Mordechai Guri, bezpečnostný výskumník a vedúci pracovník v bezpečnostnom laboratóriu Ben-Gurion University v Izraeli, ktorý stojí za tvorbou tejto aplikácie.

Zdroj: ArsTechnica

15.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

3 odpovede na “Vymysleli aplikáciu, ktorá dokáže čítať dáta z disku na diaľku len pomocou jeho zvuku”

  1. Rozpoznáva “0” a “1” pri zápise :DDD lol tak toto je kačica pre antitechnické tipy ľudí ktorí veria, že padnú 3 mrakodrapy ak do nich narazia 2 lietadlá :DDD no pobavili ste ma… ak rozpoznáva “0” a “1” pri zápise na “mechanický” HDD dokáže rozpoznať “0” a “1” pri veškerej elektronike a to sa proste nedá… nie dnes, nie s mikrákom v tom čínskom šite čo máte vo vačku… nah

  2. Toto je pekná somarina, HDD pri zápise nevydáva žiaden zvuk. Ten zvuk vydávajú zapisovacie hlavy, keď sa “parkujú”. Pri moderných diskoch je tento proces tak tichý, že ho už nie je počuť.
    Mám SSHD disk od Seagate a žiadne cvakanie, ani nič tomu podobné mi z bedni nevychádza. Je takmer tak tichý jak SSD vydáva také jemné bzučanie, ale to je počuť tak do cca 10 cm od HDD pri otvorenej bočnici, pri maximálnom tichu.

  3. Už len z princípu je to nezmysel, pc nevydáva okrem hdd žiadny hluk?
    Sorry ale na mojandroid v poslednom čase nachádzam iba samé neoverené novinky, faky, hoaxy, z prsta vycucané informácie (Oneplus mini že?), jednoducho ďalší nový čas ktorý sa tvári technicky založený ale je to iba ďalšia stoka. Pochybujem že niektorí autori týchto článkov majú vychodenú aspoň učňovku. Česť výnimkám ktoré tu bohužiaľ v poslednej dobe ani nevidím.

Pridaj komentár

+