MojAndroid

DiskFiltration, tak znie názov novej Android aplikácie, ktorá dokáže kradnúť dáta z disku aj bez toho, aby naň bola pripojená, prípadne aby bol počítač čo i len pripojený do internetu. Vedci sa postarali o ozajstnú senzáciu a na videu ukazujú, že to je naozaj možné. Aplikácia počúva zvuk pevného disku a dešifruje ho na nuly a jednotky. Na fungovanie potrebuje absolútne ticho, byť v blízkosti počítača (do 1,8 metra) a čas.

Aplikácia DiskFiltration funguje na princípe rozpoznávania “0” a “1” pri zápise na klasický, mechanický hard-disk. Pri SSD bez pohyblivých častích samozrejme nefunguje. Rýchlosť metódy kradnutia dešifrovacieho kľúča je ale dosť pomalá – 180 bitov za minútu. To znamená, že odchytenie a dešifrovanie jedného 4096-bitového kľúča jej trvá 22 minút a 40 sekúnd. Potom útočník musí získať aj samotné dáta, aby ich mohol dešifrovať. V praxi je tak táto metóda nevyužiteľná, ale je dôkazom, že dnes už smartfóny dokážu naozaj (takmer) všetko.

Vzduchová bariéra je považovaná za hermetické bezpečnostné opatrenie, ktoré môže zabrániť úniku dát z počítača. Citlivé dáta, osobné informácie, finančné záznamy či hocijaký iný typ dát je uložený v izolovanej sieti, a tak je dostať sa k nim naozaj ťažké. My ale dokazujeme, že napriek akejkoľvek izolácii je možnosť extrakcie dát naozaj reálna a stačí vám na to napríklad smartfón položený na stole blízko počítača. – povedal Mordechai Guri, bezpečnostný výskumník a vedúci pracovník v bezpečnostnom laboratóriu Ben-Gurion University v Izraeli, ktorý stojí za tvorbou tejto aplikácie.

Zdroj: ArsTechnica

15.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+