MojAndroid

Už možno nebudeme potrebovať samostatnú aplikáciu na to, aby sme sa dokázali preukázať svojim digitálnym COVID certifikátom. Google čoskoro umožní používateľom uložiť si svoj digitálny COVID preukaz priamo v Androide bez nutnosti inštalovať ďalšiu aplikáciu. O téme informoval portál Android Authority.

Digitálny COVID preukaz priamo v Androide zatiaľ len v USA

Nová funkcia v systéme Android zvládne uložiť nie len očkovací preukaz, ale aj potvrdenie o negatívnom teste. Digitálny očkovací preukaz bude zobrazovať informácie ako názov vakcíny, šarža a číslo dávky, dátum očkovania či meno doktora. COVID preukaz, ktorý je vystavený na základe negatívneho testu, bude okrem výsledku obsahovať aj názov testu a dátum vykonania.

COVID certifikát priamo v Androide
Foto: AndroidAuthority.com

Táto funkcia bude zatiaľ k dispozícii len v USA a neskôr sa dostane aj do ostatných krajín. Nie je však jasné, či sa funkcia dostane aj ku nám.

Podporované budú všetky zariadenia so systémom Android 5.0 alebo novším. Ak sa rozhodnete pridať digitálny COVID preukaz do vášho zariadenia, budete k nemu mať prístup prostredníctvom odkazu na domovskej obrazovke. 

Google sľúbil, že COVID preukazy nebude zneužívať na cielenie reklám

Pokiaľ ide o bezpečnosť dát, Google tvrdí, že preukaz sa uloží do zariadenia a nie na server. To znamená, že preukaz tým pádom bude dostupný aj bez internetového pripojenia. Ak však zmeníte zariadenie, budete si musieť preukaz manuálne pridať ešte raz.

Google navyše sľúbil, že si neuloží kópiu informácií z preukazu a nebude ich zdieľať s tretími stranami ani ich nebude používať na cielenie reklamy. Spoločnosť však bude zaznamenávať, kedy svoj COVID preukaz použijete.

Náš tip
V aplikáciách VšZP a Dôvera nájdete svoj digitálny COVID preukaz EÚ

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+