MojAndroid

DARPA vo štvrtok oficiálne oznámila začiatok vývoja tzv. wetware-u. Ide o implementovateľné prostredie do mozgu, pomocou ktorého budeme môcť ovládať počítače mozgom. Zariadenie je vyvíjané v rámci programu Neural Engineering System Design (NESD) a jeho základným princípom je premena chemických signálov z neurónov na digitálny kód. Zariadenie by pritom malo byť veľké iba ako minca.

darpa-mozog

Dnešné prostredia, ktoré sa dajú implementovať do mozgu, sú ako dva superpočítače ktoré sa snažia komunikovať medzi sebou pomocou starého 300-baudového modemu. Predstavte si, čo dokážeme, ak vylepšíme naše nástroje, ktoré umožnia mozgu naozaj komunikovať s počítačom. – povedal Philip Alvelda, programový manažér pre NESD.

DARPA bude chcieť využiť nový systém najmä v medicíne. BMI systém môže prepojiť milióny neurónov, pričom jedným z možných využití môže byť napríklad návrat sluchu hluchému alebo zraku slepému, pokiaľ ich poškodené orgány dokážu nahradiť digitálne senzory a mikropočítače. Obrovský pokrok to môže priniesť aj pre telesne postihnutých ľudí, ktorí by mozgom mohli ovládať robotické končatiny. Sami sme zvedaví, aké všetky využitia BMI systému DARPA vyvinie.

Zdroj: Engadget

23.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+