MojAndroid

Google včera vykonal zmeny v oficiálnom kóde AOSP, ktoré úplne odstránia starý Dalvik runtime. Doposiaľ bol Android Runtime (ART) iba experimentálna funkcia, ktorú bolo možné nastaviť v nastaveniach pre vývojárov. ART bol predstavený v novembri spolu s aktualizáciou na Android 4.4 KitKat a hoci šlo iba o skúšobnú verziu, skrývala v sebe veľký potenciál. Umožňovala totiž aplikáciam kompilovať časť kódu už pri inštalácii, pričom Dalvik tento proces vykonával pri každom spustení aplikácie. Týmto pádom teda bolo možné zrýchliť načítavanie aplikácii, znížiť nároky na hardvér a v konečnom dôsledku aj zvýšiť výdrž batérie. Pre správne fungovanie boli ale nevyhnutné aj niektoré zmeny v samotných aplikáciách, o ktoré sa museli postarať samotní vývojári. Preto bolo jasné, že na plné využitie ART-u si budeme musieť ešte počkať.

art-commit-aosp-1-710x298 art-commit-aosp-2-710x298

V januári prišiel Google s menšou zmenou, ktorá znamenala, že ART bol v kóde AOSP použitý ako prednastavený runtime. Včera však spravila spoločnosť zrejme finálny krok k zavedeniu nového runtime, keď inžinier Google Brian Carlstrom úplne odstránil z kódu operačného systému komponenty Dalviku a následne previedol zmenu na nový ART. Ide o zmeny v tzv. Master Branch, ktorá by mala odzrkadľovať stav kódu určeného pre užívateľov. Nejde teda iba o akýsi pokus pri vývoji, ale o predzvesť toho, ako bude vyzerať kód najnovšej verzie Androidu. Takáto dôležitá zmena tesne pred konferenciou Google I/O nás iba necháva špekulovať, ako budú tieto novinky odzrkadľovať nové funkcie Androidu. Odpoveď na túto a aj mnohé ďalšie otázky sa dozvieme už veľmi skoro.

Zdroj: XDA via Android Authority

21.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+