MojAndroid

ČSOB zorganizovala tento týždeň tlačovú konferenciu, na ktorej hovorila o hypotekárnych úveroch na Slovensku. V uplynulom roku klesla priemerná sadzba úverov na bývanie na historicky najnižšie úrovne, z 2,54 % na iba 1,86 %. Pre porovnanie, nižší úrok zaznamenali iba štyri krajiny eurozóny – Nemecko, Fínsko, Portugalsko a Francúzsko. Rekordne nízke úroky významne podporili záujem klientov o hypotekárne úvery. Tak o nové, ako aj o refinancovanie už existujúcich záväzkov.

V ČSOB sme vlani zaznamenali výrazný nárast záujmu o hypotekárne úvery. A to z pohľadu počtu aj objemu uzatvorených zmlúv. Priemerná výška hypotekárneho úveru sa v uplynulom roku zvýšila medziročne o 14%. – tvrdí Andrea Lazar, riaditeľka Odboru retailového segmentu ČSOB.

V poslednom štvrťroku uplynulého roka si priemerne zarábajúci Slovák zo svojho mesačného platu mohol dovoliť kúpiť približne 0,76 m² bytu alebo domu.

Z aktuálneho porovnania miezd a cien nehnuteľností v jednotlivých krajoch vyplýva, že z priemerného mesačného platu si môže najmenej dovoliť obyvateľ Bratislavského kraja, a to presne 0,67 m². Naopak, najviac obyvateľ Trenčianskeho kraja, v priemere 1,38 m². – vysvetlil Jozef Futrikanič, riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB.

Vo vlastnej nehnuteľnosti v súčasnosti býva až 89 % Slovákov, zatiaľ čo priemer v EÚ je nižší, na úrovni 70 %. Dá sa však predpokladať, že v budúcnosti sa podiel ľudí v prenájmoch zvýši.

Vyššia cena úverov na bývanie spolu s postupne sa nasycujúcim dopytom môže viesť k určitej cenovej korekcii a k dočasnému zníženiu cien nehnuteľností. Z dlhodobého hľadiska by však mali byť ceny bytov a domov v ekonomických centrách pravdepodobne postupne vyššie, v súlade s bežnou infláciou v ekonomike. Ceny nehnuteľností v mestách a silných regiónoch v dlhodobej perspektíve rastú v priemere o 2%  – 3% ročne. Vzhľadom na nízky podiel nájomného bývania na Slovensku v porovnaní s priemerom EÚ sa dá očakávať v dlhodobejšom horizonte aj nárast podielu nájomného bývania voči súkromnému vlastníctvu,“  dodal Jozef Futrikanič.

Poistenie k hypotéke

 

Pozitívnou správou je, že súčasne s rastúcim záujmom o financovanie vlastného bývania si klienti čoraz intenzívnejšie uvedomujú aj zodpovednosť, ktorú so sebou tento finančný záväzok prináša. Klienti, ktorí splácajú hypotekárny úver sú veľmi často aj aktívnymi vodičmi.  ČSOB preto prináša unikátnu novinku na trhu, hypotéku spojenú s úrazovým poistením vodiča.

V prípade trvalých následkov úrazu spôsobeného dopravnou nehodou bude ČSOB Poisťovňa klientovi vyplácať doživotnú rentu, vo výške od 250 eur do 1800 eur mesačne v závislosti od typu produktu. V prípade nepriaznivej životnej situácie si tak vďaka doživotnej rente môže uľahčiť splácanie hypotéky. V prípade úmrtia poisťovňa vyplatí pozostalým jednorazové plnenie. – povedal  riaditeľ Odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne Peter Ripka.

Poistenie platí po celom svete. Klienti, ktorí si v ČSOB uzatvoria k hypotéke úrazové poistenie vodiča, získajú poistenie na rok bez poplatku. Ako sme zistili, toto poistenie sa, bohužiaľ, nedá vybaviť cez mobilnú aplikáciu a klient musí túto službu aktivovať priamo na jednej z pobočiek banky.

Možnosti mobilnej aplikácie

Keďže sme web zaoberajúci sa mobilnými technológiami, zaujímalo nás, aké možnosti spojené s hypotekárnym úverom ponúka mobilná aplikácia ČSOB Smartbanking, ktorá v ankete Smart Banka 2016 získala druhé miesto.

ČSOB ponúkapriamo vo svojej mobilnej aplikácii jedinečnú možnosť bezplatných mesačných mimoriadnych splátok až do výšky 1,5% zostávajúcej istiny cez aplikáciu ČSOB SmartBanking. Zároveň má klient aj v ČSOB nárok na realizovanie mimoriadnej splátky raz ročne do 20% zostávajúcej istiny v lehote 1 mesiaca pred výročím uzavretia zmluvy cez pobočku ČSOB. Samozrejme, klient môže zadarmo splácať aj k obnove úrokovej sadzby. – povedala Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

Minulý rok využilo možnosť realizovania mimoriadnej splátky cez mobilnú aplikáciu ČSOB Smartbanking 10% klientov ČSOB. Na otázku, či si cez mobilnú aplikáciu banky budú môcť klienti v budúcnosti vybaviť aj samotný hypotekárny úver, sme dostali odpoveď:

Záujemcovia o hypotekárny úver si ho vďaka ČSOB môžu už teraz vybaviť online. Od mája 2016 totiž začala ako prvá banka na Slovensku poskytovať hypotéku online. Vďaka tejto inovácii dokážu záujemcovia o financovanie vlastného bývania nielen požiadať o hypotéku bez návštevy pobočky, ale mať hypotéku aj schválenú z pohodlia svojho domova. Platí to rovnako pre nové hypotéky, ako aj refinancovanie. Klient jednoducho vyplní online žiadosť a potrebné údaje prostredníctvom zabezpečenej zóny Moja ČSOB. – tvrdí Anna Jamborová.

Aplikácia ČSOB banky patrí aktuálne medzi najlepšie bankové aplikácie na trhu a v budúcnosti rozhodne ponúkne zaujímavé funkcie. Tému mobilného bankovníctva budeme sledovať aj naďalej a budeme vás informovať o novinkách, ktoré ponúkajú slovenské banky cez svoje mobilné aplikácie.

INFOGRAFIKA | Hypotekárne úvery na Slovensku

CSOB-hypoteky-infografika

11.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+