MojAndroid

Slúchadlá SoundBlaster X P5 patria svojim prevedením a funkciami medzi herné headsety, ktoré ocenia nielen hráči. Štupľovky od Creativu ponúkajú už tradične kvalitné konštrukčné spracovanie, prémiové funkcie a bohatú doplnkovú výbavu. Vďaka citlivému mikrofónu ich navyše môžete okrem hrania použiť aj s mobilom ako handsfree.

Konštrukčné spracovanie

P-päťky prichádzajú s netradičným dizajnom, ktorý doslova pripomína vesmírnu loď. Vyrobené sú z kvalitného plastu, ktorý prichádza v kombinácii striebornej a červenej farby. Prívodný kábel s dĺžkou približne 1,2 metra je chránený textíliou, ktorá je príjemná na dotyk a zároveň bráni pretáčaniu, či zamotaniu. Na druhej strane, sa však cez ňu prenášajú vibrácie a prípadne dotyky na kábli, ktoré počúť aj v slúchadlách.

Creative_SoundBlaster_X_P5-6

SoundBlaster X P5 zaujmú aj prevedením mikrofónu, ktorý je smerovaný smerom nahor. Pri telefonovaní je tak citlivejší a lepšie zachytí zvuk pri rozprávaní. Na ovládacom paneli nájdete okrem mikrofónu aj tlačidlo pre príjem hovorov, ktoré funguje aj ako pozastavenie prehrávanej hudby alebo pre jej posunutie na ďalšiu skladbu. Okrem toho je tu aj posuvný prepínač, ktorý slúži na stlmenie mikrofónu.

Celkovo na nás pôsobili slúchadlá prémiovým dojmom, čomu napomáha aj dodávané príslušenstvo. V balení nájdete pekný tvrdený obal s niekoľkými náhradnými štupľami v 3 rôznych veľkostiach, rozdeľovací kábel na 3,5mm stereo, mikrofón a stručný návod na použitie. Slúchadlá vážia len 12 gramov a aj vďaka vymeniteľným štupľom sadnú do ucha väčšiny poslucháčov.

Creative_SoundBlaster_X_P5-4

Zvukový prednes

SoundBlaster X P5 sú vybavené dvojicou meničov so 7 mm neodymiovými magnetmi, ktoré majú zaručovať vysokú citlivosť a čistotu prednesu s odstupom signálu od šumu na úrovni až 114 dB. Meniče s titanovou povrchovou úpravou majú byť podľa výrobcu špeciálne naladené tak, aby zabezpečovali rýchlu odozvu, ktorá príde vhod najmä hráčom. Spevnený povrch meničov ale zabezpečuje aj verný prednes v celom zvukovom spektre.

Creative_SoundBlaster_X_P5-5

V skutočnom svete ale slúchadlá nebudú vyhovovať každému. Pri počúvaní hudby majú skutočne veľmi čistú a vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku. Majú výborné podanie stredných a vysokých tónov, no trochu slabšie basy. Nie je to tak úplne nevýhoda týchto slúchadiel. Basy sú presné a čisté, no aj nám v niektorých skladbách chýbal ich agresívnejší prejav. Ak ale počúvate skôr klasickú alebo rockovú hudbu, tak budete so slúchadlami spokojní. Naopak, ak si potrpíte na silnejšie basy a hudobné štýly ako dance, pop, jazz, prípadne iné, tak sa budete obhliadať po iných slúchadlách.

Creative_SoundBlaster_X_P5-3

Samotný zvukový prednes môžete ale ešte ďalej vylepšovať, pomocou ekvalizéru dosiahnete výraznejšie basy a zvuk si tak v konečnom dôsledku môžete upraviť presne podľa vlastných preferencií. Priamo na PC s Windowsom ponúka Creative aj softvérový nástroj Sound BlasterX Acoustic Engine, ktorý ponúka prednastavené profily špeciálne naprogramované podľa zvukových nastavení obľúbených hier. Tieto slúžia na zdôraznenie zvukových efektov a zvukov hry, ako je napríklad letiaca guľka, rev trolla a iných.

Záverečné hodnotenie

Creative Soundblaster X P5 sú určené predovšetkým pre hráčov, no svojimi zvukovými vlastnosťami môžu zaujať aj istú skupinku ľudí, ktorí nie sú priaznivcami silných basov. Slúchadlá inak zaujmú svojim moderným vzhľadom, citlivým mikrofónom pre volania, či dodávaným príslušenstvom. Cena slúchadiel sa začína na 57 eurách.

Creative_SoundBlaster_X_P5-1

5.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+