Coolpad Torino: Šarmantný plasťák s kopou funkcionalít | RECENZIA

Do redakcie sa nám na test dostal smartfón Coolpad Torino. Na trhu sa nachádza od júla tohto roku a hoci výrobca možno nie je ešte u širokej verejnosti príliš známy, Coolpad môže ponúknuť peknú alternatívu pre všetkých, ktorí hľadajú cenovo dostupné smartfóny – a pritom chcú mať pekný dizajn a niekoľko zaujímavých funkcionalít. Prečítajte si, ako obstál Coolpad Torino v našom teste.

Konštrukcia a dizajn

Coolpad Torino je pomerne extravagantný smartfón. Oblé lesklé telo, 2,5D sklo a biele prevedenie, v ktorom sme ho testovali, pôsobili na nás dostatočne “inak” ako väčšina zariadení, s ktorými sa bežne stretávame. Precízne vyleštený zadný kryt mierne pripomína na prvý pohľad sklo, no pri dotyku vám je všetko jasné. Je pravda, že sa tu zachytávajú odtlačky prstov, no toto prevedenie vyzerá celkom pôsobivo.

Rovnako, i zlaté rámiky sú plastové, hoci sa snažia imitovať kov. Konštrukcia je však naozaj pevná a nie sú tu žiadne “medzierky”, nič nevŕzga. Mierne zakrivené sklo pôsobí veľmi dobre, no trochu vytŕča nad okraj a pri položení smartfónu displejom nadol môže dôjsť k poškrabaniu. Keď si vezmete smartfón do rúk, musíte si dávať pozor. Lesklý zadný kryt a okrúhle hrany spôsobia, že zariadenie je naozaj klzké a v rukách sa mierne šmýka. Rozmery telefónu sú 154 x 76,5 x 8,7 mm a hmotnosť 163 g. Zaujímavosťou je, že smartfón síce nie je práve najtenší, no na pohľad pôsobí veľmi štíhlo, pretože je pri okrajoch zúžený.

Smartfón má na ľavej strane umiestnené dvojtlačidlo hlasitosti, v pravej lište obsahuje tlačidlo napájania. V dolnej časti je microUSB konektor a mikrofón. Na hornej hrane je 3,5 mm jack a hybridný slot na SIM karty, prípadne na microSD kartu. K tomu sa vrátime neskôr. Zadná strana smartfónu obsahuje snímač odtlačkov prstov, fotoaparát s rozlíšením 13 MP, LED blesk, mikrofón i reproduktor. Displej má veľkosť 5,5 palca a pod ním sa nachádzajú softvérové tlačidlá, ktoré majú samostatné miesto v brade zariadenia. Nad displejom je reproduktor, notifikačná dióda, snímač intenzity svetla a napokon predná selfie kamera s rozlíšením 5 MP. Jednotlivým častiam sa budeme venovať v nasledujúcich kapitolách.

Displej

5,5-palcový displej má rozlíšenie 1280 x 720 pixelov (267 ppi). Pre pomerne veľkú uhlopriečku sa vám tak môže zdať toto rozlíšenie nízke, no z používateľského hľadiska je podľa nás toto rozlíšenie dostačujúce pre bežnú, každodennú prácu so smartfónom. Pravda, ak ste fajnšmeker, nebudeme vás presviedčať. Treba ale poznamenať, že rozlíšenie aspoň menej zaťažuje batériu. Čo sa týka použitej technológie, ide o IPS LCD displej. Má celkom pekné farby, i keď to nie je nejaké vybočenie z priemeru. Vernosť farieb je na tom dobre, snáď by sme privítali len o niečo vyššiu sýtosť či kontrast vo farbách.

Čitateľnosť bola dobrá, displej je dostatočne jasný a svoju robotu dobre odviedla aj automatická regulácia jasu – i keď v slabom svetle sa nám zdalo, že je dipslej až príliš tmavý. Vyhovovalo nám, že softvérové tlačidlá sú situované pod displejom a nie sú súčasťou displeja, čím výrobca prenechal displeju väčšiu aktívnu plochu. Telefón sme mali, ako sme spomínali, v bielom prevedení a musíme povedať, že popri bielej farbe pôsobili čierne rámiky okolo displeja naozaj hrubo a príliš kontrastovali.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť

Začnime s oficiálnymi číslami. Coolpad Torino vlastní 3 GB pamäte RAM a vo vnútri sa mu nachádza 8-jadrový procesor Snapdragon 617. Na pohľad pomerne dobré, no v praxi to zariadeniu zase až tak nešľapalo. Ide o jadrá Cortex A-53, kde 4 pracujú s taktom 1.36 GHz a ďalšie 4 zase s 1.0 GHz. S multitaskingom sa vysporiadavali po svojom, teda s miernym oneskorením reakcií. Smartfón mal tiež problém pri načítavaní a scrollovaní stránok ako Facebook, Instagram a podobne. Softvérové tlačidlá fungovalil pomerne spoľahlivo, iba raz za čas tu boli zaváhania. Trochu nevýhodné je to, že tlačidlá nie sú podsvietené, a tak v slabších svetelných podmienkach tápete po okraji a snažíte sa ich trafiť. Po čase však nastúpi automatizmus a dokážete sa bez problémov navigovať aj potme.

Smartfón má kapacitu vnútorného úložného priestoru 16 GB, z čoho máte reálne k dispozícii asi 9 GB. Pamäť sa dá síce rozšíriť prostredníctvom microSD karty, no v tom prípade prídete o jednu z dvojice SIM-kariet. Samozrejme, fotografie si môžete ukladať do niektorej z cloudových služieb a problém máte (čiastočne) vyriešený.

Ako je v galérii nižšie vidno, v AnTuTu získal smartfón skóre 34 332 bodov. Nie je to závratné množstvo a aj to vypovedá čo-to o jeho výkone. Treba však pripomenúť, že tento smartfón nie je skrátka stavaný na veľkú záťaž. Je to smartfón pre menej náročného používateľa, ktorý potrebuje telefonovať, prezerať sociálne siete a riešiť pár emailov on-the-go. Ak chcete smartfón zaťažovať množstvom aplikácií a náročnejším multitaksingom, nepoďakuje sa vám. Iste, Asphalt 8 či Dead Trigger sme si párkrát zahrali. Hry fungovali bez väčších problémov, no grafika mierne sekala pri rendrovaní obrázkov plynúcej krajiny pri Real Racing.

Operačný systém

Smartfón Coolpad Torino je vybavený operačným systémom Android verzie 5.1.1 s vlastnou nadstavbou Cool UI. Nenachádza sa tu menu s aplikáciami. Predinštalovaných aplikácií tu človek nenájde veľké množstvo, no nie je ich zase ani najmenej. Je tu samostatná aplikácia na Správu odtlačkov prstov, Zdieľanie priestorov, Súprava nástrojov, Samostatná aplikácia pre Video i Hudbu, Obchod s témami… Okrem aplikácií sú tu 3 priečinky, ktoré obsahujú ďalšie aplikácie, presnejšie Google (obsahuje aplikácie od Google ako Gmail, Youtube, Hudba Play, Hangouts…), Systémové nástroje (Záznamník, FM rádio, Kalkulačka) a Iné (Bezdrôtová aktualizácia, WPS Office…).

Čo sa týka snímaču odtlačkov prstov, ten pracoval veľmi spoľahlivo a naozaj rýchlo. Nezaznamenali sme s ním žiadne probémy – a to musíme pripomenúť, že zariadenie je v cenovej hladine asi 180 eur. Problémy môžete zaznamenať jedine v prípade, že sa snažíte prihlásiť s vlhkými rukami. Za veľké plus navyše považujeme to, že v Správcovi odtlačkov prstov si môžete nastaviť viacero odtlačkov a priradiť im rôzne úlohy. Ukazovákom ľavej ruky sme napríklad zariadenie odomykali, ukazovákom pravej ruky sme rovno z uspatej obrazovky spustili kalendár a prostredník ľavej ruky sme si nastavili ako spúšť fotoaparátu zo zamknutej obrazovky. Bez rozsvietenia obrazovky si tak spravíte rýchlu fotografiu. K samotnému foteniu prejdeme ochvíľu, no ešte spomenieme, že snímač odtlačkov prstov zároveň pracoval ako praktická spúšť pri selfie. Použiť ste tak mohli ktorýkoľvek prst.

V Torine nájdete aj predinštalovanú aplikáciu Cool Butler, ktorá slúži na celkovú správu telefónu. Nájdete tu informácie o spotrebe dát, vypočíta vám počet vami nainštalovaných aplikácií, konotroluje spotrebu batérie a ponúka režim úspory a dokonca i skenuje proti potenciálnym hrozbám. Horná lišta so skratkou k nastaveniam sa vysunie na dve potiahnutia a v smartfóne nájdete aj viacero nastavení pre gestá (odomknutie potiahnutím prsta nahor, prebudiť dvojitým ťuknutím). Ak na zamknutú obrazovku napíšete napríklad písmeno C, otvorí sa vám dialer – a mnoho ďalších vychytávok. Tiež sa tu nachádza voliteľné plávajúce tlačidlo “c”, ktoré je po aktivácii neustále prítomné na displeji a obsahuje niekoľko nástrojov ako regulácia jasu obrazovky, hlasitosti, otočenie obrazovky… Zaujímavou aplikáciou je ešte Súkromný priestor. Po vstupe do appky tu nájdete pár vecí ako Chrome, Fotoaparát, Galéria, Správy a dokonca aj Whatsapp – a všetko je súkromné. Fotografie, ktoré tu vytvoríte sa nezobrazujú v hlavnej Galérii smartfónu. Aplikáciu môžete navyše odstrániť z plochy, takže to môže byť vaše tajné miesto. Ak sa však rozhodnete niektoré fotky zdieľať, využijete aplikáciu Zdieľanie priestorov.

Na záver ešte spomenieme, že sa tu nachádza Režim Zen, kde si môžete nastaviť profily v rámci budíkov, upozornení a hovorov – teda kedy si neželáte byť rušení a tak ďalej. Cez víkend napríklad vypne budík a na noc zruší prijímanie hovorov. Coolpad má aj vlastný widget počasia s názom ZuiMei Weather. Je to graficky veľmi pekná aplikácia a dá sa na ňu zvkynúť. Pracovala spoľahlivo. Usmiali sme sa len v prípade, kedy nám za tmavého večera hlásila “Slnečno” :)

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát

Zadný fotoaparát v Coolpad Torino je vybavený 13 MP snímačom s clonou f/2.2 s autofokusom. Vtedy však robíte fotografie v pomere strán 4:3. Ak chcete 16:9, musíte si vystačiť s 10 MP snímkami. My sme na fotenie používali plné rozlíšenie a musíme povedať, že sme boli milo prekvapení. Fotografie ponúkajú pekné žiarivé farby. Mierny problém mal snímač v prípade, kde sa nachádzala nejaká prežiarená plocha (obloha, žiara slnka na predmetoch…). Funkcionalita HDR síce situácii trochu dopomohla, no stále by ste si fotku nedali bez úpravy do albumu. S trochou kompozičného oka sa však s Torinom dajú spraviť naozaj slušné fotky, ktoré si hrdo môžete zdieľať s kamarátmi – i verejnosťou. Na prvý pohľad sú fotografie extra ostré a je tu aj bookeh, no po prizoomovaní sa dajú pozorovať isté šmuhy, akoby sa niektoré body zlievali. Ako však vravíme, pre bežnú potrebu je to úplne dostatočné.

V rámci nočných fotografií potrebujete mať pevnú ruku. Potom sa vám však podaria celkom fajn fotografie. ISte, šum tu má svoje zastúpenie, no na zariadenie v hodnote 170 eur to nie je zlé. Predná selfie kamera má rozlíšenie 5 MP a f/2.2 a v dobrých svetelných podmienkach si spravíte veľmi dobré “svojky”. Horšie to bolo so slabším svetlom, kde už si šum a zrná našli svoje miesto. Je to však problém aj omnoho drhších zariadení, navyše 5 MP nie je vrchol v pošte megapixelov, takže jendoducho si selfie musíte robiť v dobrom svetle :) Mimochodom, pobaviť či polichotiť môže funkcionalita selfie s označením veku a výrazu.

Selfie v slabšom osvetlení
Bez použitia režimu Noc
S použítím režimu Noc

Smartfón dokáže nahrávať video v najvyššej kvalite v podobe Full HD so snímkovaním 30 fps. Obraz nahratého videa je celkom obstojný a hoci pri chôdzi cítiť otrasy krokov, nie je to najhoršie. Pri prudších pohyboch má video potom problém so zaostrením, no prstom môžete zaostriť aj počas natáčania a opäť ste v hre.

Multimédiá

Coolpad Torino by sme zrovna nenazvali výnimočným multimediálnym zariadením, no vzhľadom na cenu sú možnosti pochopiteľné. Displej má spomínané HD rozlíšenie, a tak si pozeranie filmov na Youtube vychutnáte v 720p. Na druhej strane, podľa nás to nie je výrazný problém a ak nie ste skutošný fajnšmeker, ani sa nad tým nebudete zamýšľať a budete sa skôr tešiť z veľkej 5,5 palcovej uhlopriečky obrazu. Mrzutosťou je skôr reproduktor, ktorý je na zadnej strane a ak chcete hudbu plnohodnotne počúvať, musíte smartfón položiť displejom nadol, alebo ho nejak šikmo umiestniť, aby ste nebránili prúdu zvuku. Riešením sú však slúchadlá. Reprodukcia zvuku zo zadného reproduktoru je priemerná. Čo sa však týka úprav zvuku, v rámci aplikácie Hudba vám Coolpad ponúka ekvalizér, kde si môžete prispôsobiť rôzne hladiny podľa svojho gusta.

Galéria fotografií delí obrázky podľa dátumu zosnímania a zároveň prehľadne vytvára Albumy podľa rôznych kritérií. Je tu klasický album z fotoaparátu telefónu, album videí, roztriedené sú tu i Snímky obrazovky, fotografie z Instagramu, stiahnuté fotografie…

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita

V smartfóne nájdete hybridný slot na nanoSIM karty, pričom jeden slot môžete využiť na MicroSD kartu. Na 4G propojenie môžete využiť jeden alebo druhý slot. S konektivitou sme problémy nezaznamenali, no kvalita hovoru bola podľa nášho názoru mierne slabšia. Druhá strana nás síce počula dobre, no my sme pri počúvaní nemali pocit čistého hovoru, čo sa tiež preukázalo pri hlasitom odposluchu, kedy sme len veľmi ťažko rozumeli. Nevieme s istotou potvrdiť, či problém zaznamena len nami testovaný kus.

Správa SIM kariet je inak ako vždy veľmi prehľadná, v samostatnom priečinku si vyberiete, ktorú kartu chcete používať na mobilné dáta, hovory či SMS. Ak chcete hovory a SMS striedať, môžete si kartu na hovor zvolilť manuálne pri zadávaní telefónneho čísla alebo písaní SMS správy. Čo sa týka pripojiteľnosti, nájdete tu klasicky WiFi (Wi-Fi 802.11 b/g/n), Bluetooth verzie 4.0, GPS, FM rádio a port microUSB (2.0).

Batéria

Coolpad Torino disponuje vstavanou batériou s kapacitou 2500 mAh. Nie je to žiadny maratónec, no bez problémov vydržíte celý deň až do večera aj pri silnejšej záťaži. My sme mali stále zapnuté dáta, WiFi, GPS, fungovali sme na sociálnych sieťach v podaní Facebook, Instagram, boli sme prihlásení v Gmaile, Whatsappe – a smatfón to celkom zvládal. V slabšej dobe používania to bolo s prehľadom aj vyše jeden a pol dňa prevádzky. Batériu môžete nabíjať v dvoch variantoch. Rýchle nabíjanie trvá asi hodinu a 40 minút a pomalšie nabíjanie to zvládne do 3 hodín.

Coolpad Torino: Záverečné hodnotenie

Ako sme načrtli na začiatku, Coolpad Torino je alternatívou pre všetkých, ktorí hľadajú lacné smartfóny – a pritom chcú mať pekný dizajn, primeraný výkon a niekoľko zaujímavých funkcionalít. Oceňujeme aj výkonný skenej odtlačkov prstov, ktorý má navyše aj ďalšie funkcionality. Čo sa týka celkového dojmu, nuž, občas vás nahnevá spomalenejšia reakcia, no potom vás potešia dobré fotky… S týmito informáciami je teda už len na vás, či sa necháte zlákať príjemnou cenou okolo 170-180 eur.

Plusy

  • fotoaparát
  • viacero funkcionalít v rámci skeneru odtlačkov prstov
  • zaujímavé bonusové funkcionality systému
  • dizajn

Mínusy

  • občasné mrznutie
  • výkon zariadenia
  • slabší reproduktor na zadnej strane
Disqus Comments Loading...